Záhada studne odhalená

Pekelná studňa v Jemene odhalila jaskyniarom svoje tajomstvá

Miestne mýty a legendy Miestnym obyvateľom a ľudom, ktorých zaujímajú nadprirodzené témy je Pekelná studňa dobre známa. Inak nazývaná aj Barhoutská studňa, sa nachádza v pokojnej časti jemenskej púšte, vyše 30 kilometrov od hraníc s Ománom. Ide o prírodný fenomén, ktorý tvorí dokonale okrúhly otvor vedúci do 112 metrov hlbokej jaskyne. Studňa sa považuje za vstupnú… Prečítať celé
Vydané 1. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Miestne mýty a legendy

Miestnym obyvateľom a ľudom, ktorých zaujímajú nadprirodzené témy je Pekelná studňa dobre známa. Inak nazývaná aj Barhoutská studňa, sa nachádza v pokojnej časti jemenskej púšte, vyše 30 kilometrov od hraníc s Ománom. Ide o prírodný fenomén, ktorý tvorí dokonale okrúhly otvor vedúci do 112 metrov hlbokej jaskyne. Studňa sa považuje za vstupnú bránu do podsvetia a viažu sa k nej mnohé legendy. V minulosti ľudia hovorili o znepokojujúcom zápachu stúpajúcom priamo z diery. Prirovnávali ho k síre, ktorá sa spája s pekelnými bránami, preto sa tomuto miestu radšej vyhýbali.

Nepríjemná aróma však niektorých adrenalínových nadšencov neodradí, preto vznikali ďalšie povery. Pekelná studňa má slúžiť ako väzenie pre džinov, ktorí pripravia o hlavu každého, kto sa odváži zostúpiť až na dno. Ak by v daný moment dobrodruh prehodnotil svoje rozhodnutie, príliš veľké priblíženie sa k otvoru by ho aj tak mohlo vtiahnuť dnu už na večnosť. Niektorí ľudia zašli až tak ďaleko a studňu považujú za supervulkán pripravený zničiť Zem. Na podporu tohto tvrdenia neexistujú ale žiadne vedecké dôkazy.

Pekelná studňa

Korán pre moslimov zaznamenáva poznatky o stvorení ľudstva. zdroj: pixabay.com

Expert na literatúru Blízkeho východu, Sam Lasman pôsobí na Univerzite v Cambridgi a tvrdí, že mýtické informácie pochádzajú z hadísu, ktorý vyšiel približne v 7. storočí. Hadísom označujeme povesť o skutkoch a zážitkoch proroka Mohameda. Hovorí, že duše dobrých ľudí putujú do Zamzamu, kde nájdu najlepšiu vodu na svete. Na neveriacich a skazených zase čaká Barhoutská studňa s otrávenou vodou. Lasman vysvetľuje aj pôvod nadprirodzených bytostí. Kým anjeli sú viazaní Božou vôľou, ľudia a džinovia sa rozhodujú podľa seba. Ľudia boli vytvorení z krvi a zeme, džinovia vznikli z čistého ohňa. Obývajú neviditeľný svet, ktorý je v Koráne nazývaný Al-Ghaib.

Odvážna expedícia

Koncom septembra sa Pekelnú studňu rozhodlo preskúmať desať bádateľov z Ománskeho jaskynného prieskumníckeho tímu (OCET). Použili kladkový systém, ktorý spustil osem členov nadol, kým dvaja zostali navrchu strážiť laná. Mohammad Al-Kindi bol prvým človekom, ktorý sa spustil po lane až na dno studne. „Len čo som klesol do hĺbky 30 metrov, pozoroval som prvé detaily jaskyne, jej útvary.“ Lano však nedosiahlo úplné dno, ale viselo ešte 15 metrov nad ním. Al-Kindi a jeho tím boli našťastie vybavení vysielačkami, preto sa problém rýchlo vyriešil.

Monštrá alebo džinovia geológom nenaháňali strach, no báli sa niečoho iného. Jemen je od roku 2014 uprostred občianskej vojny, preto piloti niekedy do jaskýň zhadzujú bomby, keďže by sa tam mohli ukrývať ľudia. Našťastie v jaskyni nenašla žiadna nevybuchnutá munícia.

INZERCIA

Tridsaťmetrový priemer otvoru sa zväčšuje až do šírky 115 metrov. Výskumník sa postupne dostáva do jaskyne, ktorá sa skladá z dvoch odlišných vrstiev skál. Prvá vrstva je pórovitá a priepustná, takže prepúšťa vodu do spodnej vrstvy. Tá je menej priepustná vo výške 35 metrov vytvára pôsobivé vodopády. Domnienky o otrávenej vode experti rýchlo vyvrátili. Odobrali vzorky, ktorých analýza neskôr prebiehala na jednej z Ománskych univerzít. Voda je čerstvá a nie je na nej nič diabolské.

Rozpustia tieto nálezy obavy?

Pekelná studňa bola pre jaskyniarov stredobodom pozornosti celkovo päť hodín. Usúdili, že má vlastný ekosystém a množstvo jaskynných nánosov ako sú stalagmity, stalaktity a jaskynné perly. Stretli sa s ropuchami, chrobákmi, hadmi či jaštericami. Pôvodcom spomínaného pachu boli mŕtve vtáky, ktoré po sebe zanechali nevábnu vôňu.

Pekelná jaskyňa

Pohľad na jaskyňu zvnútra. zdroj: pinterest.com

Cieľom expedície bolo urobiť prvú zdokumentovanú štúdiu dna studne, ale takisto aj vyvrátenie povier, ktoré miesto obklopovali dlhé storočia. Podľa Al-Kindiho miestne legendy kolovali dávno pred prorokovým hadísom. „Ak ľudia o nejakom mieste nevedia, vymýšľajú si okolo neho všelijaké príbehy. Niekedy to robia z nejakého dôvodu. Možno chcú zabrániť svojim deťom, aby tam chodili. Možno chcú ľuďom povedať, že im toto miesto patrí a že im pomáhajú džinovia, duchovia alebo čokoľvek iné.“

Pri vstupe geológov do jaskyne sa okolo miesta zhromaždili desiatky ľudí a varovali ich pred možnými následkami. Akonáhle sa jaskyniari vracali hore, obyvatelia Jemenu sa pýtali, čo tam videli. Keď sa správy o výsledkoch expedície OCET rozšírili, ľudí ostali pokojnejší. Určite to nezmení tisíce rokov starý pohľad na bájne bytosti a možnosť ich existencie, ale tím získal nové informácie, ktoré budú užitočné pre ďalšie generácie.

Zdroje: www.atlasobscura.com, www.bbc.com, www.livescience.com

Pokračujte na ďalší príspevok »