Umelá inteligencia

Vyhľadávač na báze umelej inteligencie Perplexity má problémy. Žaluje ho veľká mediálna spoločnosť

Údajne mal porušiť ich autorské práva a zákon o ochrannej značke. Technologickú spoločnosť obvinili z priživovania sa na hodnotnom obsahu.
Viaceré médiá už vyjadrili obavy z pôsobenia Perplexity. Magazín Forbes napríklad kritizoval vytvorenie napodobneniny ich investigatívneho textu.
Vydané 22. októbra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Novinárska práca je mimoriadne časovo náročná. Zahŕňa zber informácií, rozhovory s ľuďmi, overovanie faktov a následnú analýzu a interpretáciu údajov. Každý článok, reportáž či investigatívna práca vyžaduje, aby novinár nad nimi strávil hodiny, ak nie dni.

Výsledkom tejto snahy býva novinársky text, ktorý v ideálnom prípade pomôže čitateľovi zorientovať sa v častokrát komplexnej téme. Napredovanie moderných technológií v minulosti prinieslo niekoľko nástrojov, ktoré zjednodušili novinárske remeslo.

Medzi tieto technológie môžeme zaradiť aj umelú inteligenciu. Novinárovi môže pomôcť s inšpiráciou pri písaní článkov, rovnako však môže ohroziť celé odvetvie. Nedostatočná legislatíva týkajúca sa umelej inteligencie totiž umožňuje obchádzať autorské práva.

Na vlastnej koži to mali zažiť aj denník The Wall Street Journal a New York Post. Ich materská spoločnosť News Corp. preto podala žalobu voči technologickému startupu Perplexity AI. Ten mal porušiť ich autorské práva, ale aj zákon o ochrannej značke.

Čo je Perplexity AI?

Na technologickom trhu existuje v súčasnosti množstvo modelov umelej inteligencie, pričom len časť z nich získala veľkú pozornosť. Model Perplexity sa radí medzi menej známe, no napriek tomu neušiel pozornosti veľkej mediálnej spoločnosti News Corp.

Technologický startup na svojom portáli uvádza, že ide o „bezplatný vyhľadávač s umelou inteligenciou navrhnutý na revolučný spôsob vyhľadávania informácií“. Keď mu používateľ položí otázku, Perplexity prehľadá internet, aby mu poskytol odpoveď.

Perplexity

Perplexity AI poskytuje prehľad najnovších správ. Zdroj: snímka obrazovky; perplexity.ai

Medzi svoje výhody oproti tradičnému vyhľadávaču zaradil, že používateľ vďaka nemu dokáže preskočiť odkazy. „Získajte jednu komplexnú odpoveď, ktorá zhrnie všetko, čo potrebujete vedieť,“ uviedli a dodali, že čerpá z aktuálnych a overiteľných zdrojov.

Ide o zaujímavý nápad, ktorý zaujal aj investorov a uvedomuje si to aj technologická spoločnosť. Zatiaľ čo v júni tohto roka ju ocenili na tri miliardy amerických dolárov, v ďalšom kole financovania chce získať približne 9 miliárd dolárov, čo potvrdil portál CNBC.

Škodí dobrému menu denníkov?

Práve vlastnosť „Preskočte odkazy“ bola jedna z vecí, kvôli ktorej sa mediálna spoločnosť ich rozhodla žalovať. „Spoločnosť Perplexity sa to pokúša dosiahnuť masívnym kopírovaním diel chránených autorskými právami vydavateľov,“ píše sa v podanej žalobe.

Zároveň sa týmto mala dopustiť odklonenia zákazníkov a rozhodujúcich príjmov od držiteľov týchto autorských práv. News Corp. obvinila Perplexity z toho, že chce súťažiť o čitateľov a zároveň sa priživiť na hodnotnom novinárskom obsahu, ktorý produkujú.

Perplexity

Modely umelej inteligencie získavajú informácie z internetu pomocou špecializovaných programov, tzv. crawlers. Zdroj: unsplash.com/@solenfeyissa

Okrem toho im prekáža, že Perplexity AI môže poškodiť ich značku, keď ich denníkom nepravdivo pripisuje obsah, ktorý nikdy nenapísali ani neuverejnili. Spoločnosť News Corp. v žalobe píše, že vývojári fakticky nesprávne výstupy nazývajú „halucináciami“.

„Halucinácie Perplexity môžu falošne pripisovať fakty a analýzy producentom obsahu, ako sú žalobcovia, pričom niekedy uvádzajú nesprávny zdroj a inokedy jednoducho vymýšľajú a pripisujú žalobcom vymyslené správy,“ konštatuje žaloba voči Perplexity AI.

Žalôb v budúcnosti pribudne

Mediálna spoločnosť News Corp požaduje 150-tisíc amerických dolárov podľa žaloby požaduje 150-tisíc amerických dolárov za každé porušenie. Taktiež sa dožadujú zisku spoločnosti Perplexity. Podľa TechCrunch by to mohlo viesť k astronomickým škodám.

Portál zároveň uvádza, že nejde o ojedinelý problém. Množstvo spravodajských portál už vyjadrilo obavy, že Perplexity AI bez súhlasu replikuje ich novinársky obsah. Ešte v lete to urobil magazín Forbes, keď model umelej inteligencie zreplikoval investigatívny článok.

Činnosť Perplexity AI sa nepáči ani novinám The New York Times. Tie poslali technologickej spoločnosti oznámenie o „zastavení a upustení“, v ktorom požadujú, aby prestali používať ich obsah na účely generatívnej umelej inteligencie, informuje Reuters.

Nejde však o prvú potýčku týchto novín s modelom spoločnosťou, ktorá vyvíja model umelej inteligencie. Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, noviny zažalovali spoločnosť OpenAI, tvorcov ChatGPT, pre údajné porušenie autorských práv.

Obdobných žalôb však v budúcnosti zrejme bude viac. Generálny riaditeľ spoločnosti News Corp Robert Thomson vo svojom stanovisku, ktoré zverejnil TechCrunch, hovorí, že Perplexity nie je jediná technologická spoločnosť, ktorú budú dôrazne a prísne riešiť.

Pokračujte na ďalší príspevok »