Peter Hollý: “Cením si každú radu, či od sedliaka na poli alebo experta na prežitie v divočine.”

Má prácu snov, pretože spája aktívny životný štýl s prírodou. Slováci ho začali spoznávať vďaka tomu, že v roku 2014 so značkou Fjällräven absolvoval polárnu expedíciu v extrémnych podmienkach. Dnes je ambasádorom tejto značky a zdieľa jej hodnoty a záujmy, ktoré sa dajú zhrnúť do sloganu: ”Naším cieľom je zdravší outdoorový život, a to teraz… Prečítať celé
Vydané 15. decembra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Má prácu snov, pretože spája aktívny životný štýl s prírodou. Slováci ho začali spoznávať vďaka tomu, že v roku 2014 so značkou Fjällräven absolvoval polárnu expedíciu v extrémnych podmienkach. Dnes je ambasádorom tejto značky a zdieľa jej hodnoty a záujmy, ktoré sa dajú zhrnúť do sloganu: ”Naším cieľom je zdravší outdoorový život, a to teraz aj pre budúce generácie.” V týchto týždňoch prebiehalo hlasovanie na Fjällräven Polar 2017, ktorého sa môžu zúčastniť dvaja Slováci. Petra sme sa preto pýtali, aké to bolo počas jeho expedície a čo si z nej odniesol.

 

Pre úplnosť dodávame, že dnes, v deň uzatvorenia hlasovanie, má na stránke súťaže zo Slovákov najviac hlasov Simon Trnka. Druhého Slováka vyberie značka Fjällräven sama. Rozhovor bol pripravený v spolupráci s cestovateľským magazínom LINES.

 

Tvrdíte, že život začína, až keď vystúpime zo svojej komfortnej zóny. Zdá sa však, že vám tieto náročné cesty celkom vyhovujú – čo je teda VAŠA komfortná zóna a kde sú jej hranice?

Áno, nakoľko v rámci komfortnej zóny človek len prežíva, žije svoj zaužívaný stereotyp. Avšak niekomu môže aj takýto štýl života vyhovovať. Je to hlavne o tom, že mimo mojej komfortnej zóny častokrát čelím veciam, s ktorými nemám skúsenosť, ale v danej situácii sa s nimi musím popasovať, aby bolo možné urobiť krok vpred. Sú to výzvy, ktoré človeka naučia veľa nových vecí. Moju komfortnú zónu neviem presne definovať, ja sa cítim dobre väčšinou všade, kam sa vyberiem. Jedná z vecí, ktorá ju vedela narušiť, bola napríklad otrava vodou v Rakaposhi Base Campe v Pakistane. S horúčkami je ťažké si užívať výhľady…

 

Inštruktáž pred cestou. Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Inštruktáž pred cestou. Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Na jednom z vašich videí je zaznamená situácia, kedy na vás (myslím, že na vás) dopadol veľký kus snehu. Dejú sa podobné nebezpečné situácie často? A dá sa ich predvídať a obchádzať?

Keď sa človek túla po horách, vždy tam je riziko, že sa môže niečo stať bez ohľadu na to ako sa snažíte minimalizovať všetky nebezpečenstvá. To je skrátka príroda, na ktorú sme my, ľudia, prikrátki. Snažím sa takéto situácie minimalizovať, ale úplne sa im vyhnúť nedá. Nástrahy vás sprevádzajú celým životom bez ohľadu na prostredie, ktorým sa pohybujete. Treba si jednoducho dávať pozor a byť pripravený na všetko.

 

Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Podľa mnohých ľudí – a ja medzi nich patrím tiež – máte prácu snov. Doslovne aj prakticky. Ako sa človek dostane k tomu, že sa expedície a cesty stanú jeho prácou? Prípadne sa živíte aj „klasickou“ prácou?

Živím sa vzdelávaním ľudí a poradenstvom v oblasti BOZP, pracujem v rodinnej firme. Fotografovanie a “Fjällräven” sú až druhé zamestnanie, ktoré vyplňa môj volný čas a je úzko späté s mojím životným štýlom. Po tom, ako som absolvoval expediciu Fjällräven Polar v roku 2014, sme zistili, že idea značky a spôsob môjho žitia sú identické, dohodli sme sa teda na spolupráci.

Navštevujete úžasné miesta sveta, v porovnaní s nimi vyzerá naša slovenská príroda tak trocha malá. Ako to vidíte vy, máte rád Slovensko, čo sa týka jeho prírody a možností, ktoré ponúka pre turizmus, aktívny život?

Cestovanie je tá najúžasnejšia vec, ktorú človek môže robiť. Matka Zem nám ponúka toho veľa, rôznorodú prírodu, rôzne kultúry, iné zvyky. Toto je to, čo ma fascinuje: spoznávanie nového, obohacuje ma to na duchu, dáva to bytiu iný rozmer. Slovensko milujem a vždy sa z diaľav rád vraciam späť na rodnú hruď. Slovensko je veľmi kompaktné, máme tu všetko, vysoké hory, trávnaté kopce, národné parky, prírodne úkazy, úžasné doliny, rieky a veľa zelene. To som si napríklad uvedomil až v Pakistane, že zelená tráva vôkol vás nie je samozrejmosť. Je veľa vecí, ktoré sa dajú na Slovensku v rámci turizmu zlepšiť. Oproti minulým rokom je to o čosi lepšie, ale aj tak nás čaká ešte veľa úsilia a práce. Ako príklad by sme si mohli zobrať oblasť okolo Mikulova v Čechách a ich cyklotrasy, ktorými je Morava pretkaná skrz na skrz.

Fjällräven Polar je dôvod, prečo vás dnes rozpoznávajú aj laici. Spomeniete si najhorší a najlepší zážitok z tohto závodu?

Najhorší zážitok – na to že máme v balíčkoch stravy aj kávu som prišiel až na tretí deň :)

Najlepší zážitok – celá expedícia, zaspávanie pod polárnou žiarou, samotné psie záprahy, súkromný koncert Mando Diao pri táborovom ohni, pokorenie samého seba.

Považujete túto skúsenosť za najnáročnejšiu vo svojom živote alebo sa nájde ešte iná, počas ktorej ste narazili na svoje hranice?

Aj napriek tomu, že drvivá vecí na tomto podujatí bola pre mňa úplne nová, užili sme si to skoro všetci (účastníčka z Belgicka musela po treťom dni odstúpiť kvôli dehydratácii). V niektorých momentoch to bolo veľmi náročné a vyčerpávajúce, ale o to bolo krajšie a “chutnejšie”. Celá expedícia Fjällräven Polar je pripravená od A po Z až do najmenších detailov. Jedine, čo sa pripraviť nedá, je počasie – ale o to je to krajšie.

Niekde som počul, že psy v záprahoch sa živia iba tulením tukom a snehom. Vy ste v jednom rozhovore hovorili aj granuliach zaliatych vriacou vodou a saláme, ako je to teda?

Možno u Eskimákov áno :) Tu v civilizovanejsom svete žijú psy v symbióze s tuleňmi (smiech). Psov sme kŕmili granulami zaliatými horúcou vodou (ráno a večer) a počas cesty sme mali také hrubé psie salámy, ktoré sme im nasekali a hodili ako desiatu. Všetko jedlo sme si niesli na saniach so sebou.

 

Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Foto: Peter Hollý / Fjällräven Polar Expedition

Je polárna príroda natoľko jedinečná, že nadobudnuté skúsenosti sa dajú využiť len tam alebo využívate získané znalosti a skúsenosti z Fjällräven Polar aj pri iných cestách?

Arktická tundra je veľmi špecifická a jedinečná. Z tohto dôvodu sa aj samotná expedícia koná až v apríli, keď už je zima na ústupe a chladné podmienky dovolia aj nám “neskúseným” užiť si ju. “Neskúseným”, pretože expedícia je primárne určená ľuďom, ktorí celý život sedia za počítačom, nehýbu sa v prírode a týmto im chcú dokázať, že nielen dokážu v takejto nehostinnej krajine prežiť, ale si ju dokonca aj užiť.

Nejaké tie skúsenosti s pobytom v prírode už mám zo skautského tábora, takže niektoré veci som vedel (smiech). Celou expedíciou nás sprevádzal outdoorový expert Johan Skullman, ktorý nás zasvätil do tajov prežitia za polárnym kruhom. Veľa vecí som si osvojil a niektoré z nich som dokonca stihol použiť aj v praxi, keď som v krízových situáciách radil kamarátom v teréne na potulkách. Niektoré veci, ktoré sme sa naučili, sú aplikovateľné aj v každodennom živote, iné zasa kdekoľvek v prírode. Čo bolo celkom odlišné, ako u nás, bola kôra brezy, tá tam rástla všade vôkol. Jej vrchnú premrznutú kôru, ktorá bola tenká ako papiere, sme využívali na zapálenie ohňa pomocou kresadla. U nás je kôra brezy o čosi hrubšia.

Inštruktáž k polárnej výprave ste dostali od Johana Skullmana. Existuje niekto, ku komu vzhliadate ako ku vzoru, prípadne máte mentora?

Áno, Johan nás sprevádzal naprieč celou expedíciou, lepšieho človeka na túto úlohu si ani neviem predstaviť. Je to človek, ktorý má v outdoorovom svete meno a je uznávaný. Mentora nemám, cením si každú radu, či od sedliaka na poli alebo experta na prežitie v divočine. Keď človek cestuje a má oči otvorené, nebojí sa opýtať, keď niečomu nerozumie. Nechá si poradiť a načúva druhým, veľa sa vtedy naučí. Ako vzor mám, samozrejme, svojho otca. Vychoval ma a bola to tiež nie vždy ľahká záležitosť :-)

 

Všetci účastníci Fjällräven Polar Expedition

Všetci účastníci Fjällräven Polar Expedition

Ste ambasádorom značky Fjällräven. Prezraďte, prosím, viac o tom, ako ste sa k tejto spolupráci dostali a čo na tejto značke oceňujete.

Naša spolupráca započala už na samotnej expedícii. Uznávame tie isté hodnoty a okrem toho sa tulám po horách, fotím, som vystavený nepriazňam počasia a Fjällräven robí tie najlepšie veci, aby som sa v kopcoch cítil pohodlne. A okrem toho nadčasový dizajn, kvalitu materiálov, perfektne strihy oblečenia a to, ako sa samotná značka stavia k životnému prostrediu pri navrhovaní a následnej produkcii produktov. Na Fjällräven oceňujem hlavne jej celkový prístup, motto to vystihuje jasne: “Naším cieľom je zdravší outdoorový život, a to teraz aj pre budúce generácie.“

Odporúčam prečítať si podstránku Zodpovednosť na webe www.fjallraven.sk.

Prezradíte pre našich čitateľov viac o vašich plánoch do blízkej budúcnosti?

V blízkej budúcnosti sa chcem venovať hlavne svojmu skoro ročnému synovi, pomaly ho začať viesť k prírode a potulkám v nej, aj keď nevylučujem, že sa niekam nečakane neodtrhnem :)

 

 

Peter Hollý, jeden zo Slovákov, ktorí absolvovali Fjällräven Polar Expedition

Peter Hollý, jeden zo Slovákov, ktorí absolvovali Fjällräven Polar Expedition

 

Pokračujte na ďalší príspevok »