SLOVENSKO

Aktuálne: Dekriminalizácia marihuany na Slovensku? Progresívne Slovensko spustilo petíciu

Progresívne Slovensko spustilo petíciu, ktorej cieľom má byť dekriminalizácia marihuany. Iniciatívu prebrali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík. Progresívne Slovensko návrhom poukazuje na nezmyselné ničenie životov kvôli kriminalizácii marihuany „Odsúdili by ste na 10 rokov väzenia otca rodiny, ktorý má v nákupnej taške dve fľaše vína? Uväznili by ste študentku vysokej školy na 15 rokov… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Progresívne Slovensko spustilo petíciu, ktorej cieľom má byť dekriminalizácia marihuany. Iniciatívu prebrali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík.

Progresívne Slovensko návrhom poukazuje na nezmyselné ničenie životov kvôli kriminalizácii marihuanyOdsúdili by ste na 10 rokov väzenia otca rodiny, ktorý má v nákupnej taške dve fľaše vína? Uväznili by ste študentku vysokej školy na 15 rokov medzi vrahov a tyranov, len preto, že si na balkóne trikrát zapálila bežnú cigaretu? Asi sa zhodneme, že nie. Presne toto však na Slovensku robíme ľuďom, ktorí fajčia marihuanu“ píše sa na webových stránkach návrhu.

Je najvyšší čas, aby náš štát prestal ničiť životy ľudí len preto, že si niekde zapália joint, alebo použijú marihuanu kvôli svojmu zdravotnému stavu. Žiadame tiež, aby štát umožnil dospelým občanom pestovanie piatich rastlín výhradne pre osobnú spotrebu, a povolil jej užívanie na lekársky predpis po nákupe v lekárni“ píše Šimečka v príspevku na sociálnej siete Facebooku.

Šimečka vo Facebook-ovom príspevku ďalej poukazuje na dôležitosť náhrady kriminalizácie užívateľov za Islandský model. Ten je zameraný na „prevenciu, vzdelávanie a dostupnosť zdravých športových a kultúrnych aktivít pre mladých“. Nový prístup zahŕňa aj „dostupnosť sociálno-psychologických služieb v každom okresnom meste, ktoré občanom sprístupnia záchrannú sieť a odbornú pomoc pri riešení ich problémov, aby k zneužívaniu drog nemuselo dochádzať„.

Cieľom návrhu je priniesť na Slovensko viac slobody a rozvoľniť prísne zákony, ktoré sú u nás v platnosti v súvislosti s konope. Marihuana má v petícií podporu či už v životoch obyčajných ľudí alebo v rámci medicínskych účelov.

Modernizácia zastaralých zákonov by mala za následok stopku zápisom v registre trestov a pobytom vo väzniciach za držanie a užívanie marihuany.

INZERCIA

Na webových stránkach návrhu sa môžu o svoju skúsenosť podeliť ľudia, ktorý mali dočinenia s kriminalizáciou marihuany.

Nejde o žiadnu revolúciu. Rovnaké opatrenia už úspešne fungujú v zahraničí. … Výsledkom bude menej zničených ľudských osudov, nižšia záťaž pre štátny rozpočet a zdravšia mladá populácia“ píše sa na webe.

dekriminalizácia marihuany

Návrh na dekriminalizáciu marihuany má aj samostantné webové stránky, kde sa ľudia môžu podeliť o svoje skúsenosti, Zdroj: Unsplash/ Thought Catalog

Ako by mala vyzerať dekriminalizácia marihuany?

Petícia obsahuje hneď dve rôzne alternatívy, ktoré by mali byť Slovensku dopomôcť k tomu byť slobodnejším a modernejším.

Prvá alternatíva

Obsahuje povolenie pestovať pre vlastnú spotrebu 2ks rastlín konopy. Predaj vypestovanej konopy by zostal ilegálnym. Rastliny konopy by mali povinnosť byť nahlásené a registrované, pričom by na každú rastlinu bola uvalená daň (petícia uvádza hodnotu napr. 10 až 30 eur).

Držanie vlastného produktu, ktoré by sa takto stalo legálnym, by však malo zostať výhradne v mieste bydliska osoby. Mimo bydliska by držané množstvo takéhoto produktu malo byť maximálne 3g na osobu. Toto množstvo však musí byť využité výlučne pre vlastnú potrebu.

Druhá alternatíva

Obsahuje tzv. regulované pestovanie, ktoré by znamenalo existenciu oficiálne registrovaného pestiarskeho miesta. Tam by sa odsledovala kvalita a množstvo rastlín konopy. Táto alternatíva by povoľovala aj predaj produktov, ktorý by však bol regulovaný.

Išlo by o oficiálne predajné miesta, kde by sa konal predaj produktu, odber jeho množstva by bol odsledovaný (max. 3g na dospelú osobu na jednorázový nákup). Pre predaj by bola potrebná identifikačná karta pridelená na základe občianskeho preukazu, pričom vek tejto osoby by musel dosahovať minimálne 18 rokov.

Legálne držané množstvo pre vlastnú spotrebu by zostalo na hmotnosti maximálne 3g. Následný pokus o predaj takto získaného produktu by bol ilegálny. Výnosy z predaja by tiež neboli ponechané náhode. Jednalo by sa o 50% prínos pre štát, či už zo sušiny, textílie, jedla, poľnohospodárskych produktov alebo tých medicínskych.

Zvyšné financie by zostávali len na chod podniku ako takého a vyplatenie platov pracovníkov. Cieľom má byť „aby nezbohatol na tom nik iný len štát“ píše sa v petícií. S takýmto postupom by teda súviselo vytvorenie pracovných miest a ďalší zdroj príjmov v podobe daní z pestovania a predaja konopy.

dekriminalizácia marihuany

Marihuana vypestovaná pre vlastnú spotrebu by mohla byť v určitom množstve legálna, Unsplash/Jeff W

Oba prípady, ak by bol návrh schválený, by znamenali vyčlenenie konkrétnych miest na užívanie daných produktov. Príjem z takéhoto podnikania by zostal v rukách štátu.

Myslíme si, že spravodlivé by bolo legálne užívanie doma, teda v mieste bydliska & v podnikoch, kde by majteľ alebo prevádzkovateľ umožnil a vyčlenil miesto na užívanie konopy & verejné podujatia, kde by organizátori tiež vyčlenili miesto a vytvorili priestor podľa ich rozhodnutia a svedomia. Naďalej by nebolo prípustné užívať konopu na verejných priestranstvách, ale boli by presne stanovené a vyhradené miesta kde by bolo užívanie legálne a beztrestné“ takto petícia opísala predstavu o vyčlenení konkrétnych miest na užívanie konopy.

Zdroje: Petície, Facebook, Dekriminalizácia

Pokračujte na ďalší príspevok »