LIFESTYLE
Napísala ti na zoznamke krásna Aziatka? Daj si pozor, môže ísť o pig butchering
Podvody na online zoznamkách sú dnes veľmi bežné. Zvyčajne sa jedná o podvodníka, ktorý predstiera romantický záujem o obeť, pokúša sa získať jej náklonnosť a dôveru. Následne zneužije získanú priazeň a obeť naláka na falošné investičné príležitosti. Pig butchering započal v Číne začiatkom druhého desaťročia dve tisícich rokov, odkiaľ sa začal veľmi rýchlo šíriť ďalej…. Prečítať celé
Michaela Hlaváčová
24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.
Podvody na online zoznamkách sú dnes veľmi bežné. Zvyčajne sa jedná o podvodníka, ktorý predstiera romantický záujem o obeť, pokúša sa získať jej náklonnosť a dôveru. Následne zneužije získanú priazeň a obeť naláka na falošné investičné príležitosti.
Pig butchering započal v Číne začiatkom druhého desaťročia dve tisícich rokov, odkiaľ sa začal veľmi rýchlo šíriť ďalej. Podvodníci z Číny využili ľudí s čínskou etnicitou, ktorí sa zaujímali o hazardný priemysel v juhovýchodnej Ázii. V Číne je hazard ilegálny s výnimkou špeciálnych administratívnych regiónov Makao a Hong Kongu, kde sú legálne kasína. Aj krajiny juhovýchodnej Ázie, ako napríklad Filipíny, Kambodža a Singapur sú atraktívnymi destináciami pre čínskych občanov, ktorí majú v obľube hazardné hry.
Tento druh podvodu bol veľmi bežný aj v Severnej Amerike ešte koncom roka 2020. Ani na Slovensku sme na jeho rozmachu nevyhli. Na existenciu pig butcheringu na Slovensku upozornil užívateľ Facebooku Adam. Jeho správu s tipom spracovala stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá v jednom zo svojich príspevkov upozornila svojich fanúšikov.
„S podobnými profilmi ako keby sa vrece roztrhlo – vždy sú to ženy vo veku 25-30, ktoré pochádzajú z Ázie a tvária sa, že sa presťahovali do Bratislavy. Dôvody sú rôzne, napríklad, aby sa starali o strýka, aby tu rozbehli business, a podobne. Vyskytujú sa na bežných zoznamovacích aplikáciách, ako napríklad Tinder, Facebook dating, Happn, atď. Po chvíli písania si vždy vypýtajú číslo na Whatsapp (väčšinou majú anglické číslo). Po nejakom čase začnú okrajovo spomínať, že majú napríklad interné informácie o akciách a kryptomenách. Obeť sa snažia nalákať na investíciu cez phishingové stránky, nech si nejakú konkrétnu akciu/ kryptomenu kúpi,“ upozorňuje Adam.
Čo je to pig butchering?
Pig butchering (originálny názov sha zhu pan) je druh podvodu, vďaka ktorému sa užívateľ veľmi ľahko stane obeťou podvodných finančných investícií, menových kurzov, hazardných hier a iných typov falošných investícií prostredníctvom onlinového zoznamovania sa. Podvodníci nazývajú obeť podvodu pig (v preklade prasa).
Podvodníci konajú na základe predpripravených scenárov, definujú sa ako stelesnenie krásy, používateľa vybranej sociálnej siete prinútia zamilovať sa a pokúšajú sa získať ich dôveru. Táto fáza sa nazýva pig raising (v preklade chov ošípaných). Keď podvodník dosiahne určitú úroveň emočných väzieb, snaží sa obeť podvodu nalákať, aby investovala. Konečnou fázou podvodu je kill the pig (v preklade zabiť prasa).
Prípady pig butcheringu z Číny
Pekingská polícia prednedávnom zadržala 18- členný gang so sídlom v Mjanmarsku. Podľa Beijing Daily gang v Číne podviedol viac ako 50 obetí a pripravil ich o takmer 10 miliónov jüanov (približne 1 377 000 eur).
Minulý rok v meste Čangša, ktoré je hlavným mestom čínskej provincie Hunan, polícia odhalila 270 samostatných onlinových podvodov, ktoré ľudí pripravili o viac než 500 000 jüanov (približne 69 000 eur). Polovica týchto podvodov boli práve podvodmi s „investíciami do lásky“. Takéto prípady sú pre políciu náročné pre anonymitu podvodníkov a nedostatočnej právnej úpravy v rámci kryptomien.
Ako odhaliť podvodníka
To, že sa jedná o podvod nemusí byť jednoduché odhaliť hneď na prvý pohľad. Profily podvodníkov sú často veľmi realistické, obsahujú skutočné mená a vek osôb sa zvyčajne pohybuje od 28 do 35 rokov. Osoba je skutočne atraktívna, hovorí plynulo čínsky a lámavou angličtinou, tiež môže tvrdiť, že na komunikáciu využíva prekladač.
Konverzácie s takouto osobou sú veľmi príjemné, svojim obetiam zaželajú dobré ráno či dobrú noc, posielajú im rôzne fotografie seba, miestnych pamiatok, alebo aj jedla, ktoré si sami pripravili.
Podvodník tvrdí, že má vlastnú firmu či je zamestnaný v oblasti financií, predaja alebo podniká so zdravotníckymi potrebami. Má ukončené vzdelanie v oblasti financií alebo účtovníctva a jeho záľubou je investovanie do kryptomien či zlata, alebo sa venuje forex obchodovaniu.
Spozornieť treba aj pri fotografiách luxusu. Podvodník s obeťou zdieľa fotografie, na ktorých sú luxusné autá, šperky alebo kabelky. Vo všeobecnosti tieto osoby hovoria veľa o peniazoch. O tom, aký veľký majetok vlastnia, a ako bežne utrácajú tisícky dolárov. Následne sa snažia svoju obeť presvedčiť o tom, že aj ona môže žiť takýmto životom. Stačí len vyskúšať ich investičný plán.
Problematickým je aj osobné stretnutie alebo video hovor. Podvodníci sa vyhovárajú na nedostatok času, sú príliš časovo vyťažení svojou prácou. Hanbia sa ukázať sa na videu počas hovoru. Môžu to odôvodňovať aj srdcervúcimi historkami o svojich zlých skúsenostiach z predchádzajúcich vzťahov. Ak však s niekým komunikujete už týždne, je to skutočne podozrivé.
Ak obeť takémuto podvodníkovi naletí, okrem zlomeného srdca a očí pre plač z nešťastnej lásky, má na krku aj dlhy alebo príde o svoje životné úspory. Preto je nutné mať v onlinovom randení oči na stopkách a zachytiť podozrivé chovanie protistrany už v jeho začiatkoch.
Zdroj: Wikifix, Comtois, Hoaxy a podvody – Polícia SR, Coffee Meets Bagel
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/geralt