Pobyt v prírode môže ovplyvniť pravdepodobnosť užívania liekov. Výnimkou nie je ani liečba úzkosti či astmy
V súčasnosti sa analgetiká stavajú skupinou liekov na všetko. Výnimkou nie sú ani lieky na úzkosť či nespavosť, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Môžeme ich nájsť v každej domácnosti, avšak netreba zabúdať ani na alternatívne formy liečiv. Aj krátka prechádzka v prírode môže mať pozitívny dopad na duševné zdravie. Výnimkou nie sú ani rôzne… Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
V súčasnosti sa analgetiká stavajú skupinou liekov na všetko. Výnimkou nie sú ani lieky na úzkosť či nespavosť, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Môžeme ich nájsť v každej domácnosti, avšak netreba zabúdať ani na alternatívne formy liečiv.
Aj krátka prechádzka v prírode môže mať pozitívny dopad na duševné zdravie. Výnimkou nie sú ani rôzne liečivé rastliny, ktoré majú blahodarný účinok aj na fyzické zdravie. Nielenže pomáhajú vyliečiť bežné ochorenia ako prechladnutie, okrem toho vplývajú aj na kvalitu spánku.
Menšia potreba liečiv
Ako sme uviedli v úvode, spätosť človeka s prírodou je oveľa väčšia než sa zdá. Nadväzujú na to aj poznatky fínskych vedcov, ktorí zistili, že pravidelná návšteva prírody sa spája s nižšou pravdepodobnosťou konzumácie liekov na úzkosť, astmu či krvný tlak, informuje portál Forbes.
Na to, aby ste mohli pozitívne účinky pociťovať, stačí, ak trikrát alebo štyrikrát týždenne navštívite miesto, v ktorom sa vyskytuje zeleň. Nakoľko sa štúdia primárne zamerala na obyvateľov miest, stačí, ak navštívite park alebo iné miesta obklopujúce sa mestskou zeleňou.
Daná štúdia, ktorú realizovali výskumníci z Fínskeho inštitútu pre zdravie a sociálnu starostlivosť, vychádza z odpovedí 16-tisíc náhodne vybraných respondentov. Zrealizovala sa počas rokov 2015 až 2016, pričom jej podmienkou bolo, aby jej účastníci pochádzali z miest Helsinky, Espoo a Vantaa. Zaoberala sa predovšetkým tým, aké lieky užívajú či ako často trávia čas v prírode.
Prekvapivé výsledky štúdie
Výsledky spomínanej štúdie prinášajú prekvapivé závery spojené s konzumáciou liekov na rôzne ochorenia. Účastníci, ktorí trávili čas v prírode trikrát alebo štyrikrát týždenne, sa spájali s 33 % nižšou pravdepodobnosťou konzumácie liekov na duševné zdravie, uvádza portál ScienceAlert. Pokiaľ ide o lieky na krvný tlak, pravdepodobnosť sa znížila až o 36 %. Výnimkou nebola ani astma, pričom pravdepodobnosť užívania liekov na toto ochorenie sa znížila o 26 %.
Pozitívne účinky zelene však pri týchto číslach nekončia. Uvedené čísla klesnú o 22 %, 41 % a 24 %, pokiaľ jedinec absolvuje najmenej päť návštev prírody týždenne. Asociácie sa však znížili, pokiaľ sa prepojili s hodnotou BMI (pozn. red. index telesnej hmotnosti).
„Toto zistenie je v súlade s predbežnými dôkazmi, ktoré zdôrazňujú dôležitosť skutočného využívania zelene vo vzťahu k duševnému zdraviu, a naznačuje, že to isté platí pre iné zdravotné stavy, ako je astma a hypertenzia,“ tvrdia autori výskumu. Okrem toho predchádzajúce štúdie uvádzajú, že netrvá dlho, kým jedinec uvidí účinky.
Jeden z pozitívnych príkladov sme uviedli aj v našom predošlom článku. Stojí za ním štúdia, ktorú viedla Lesná služba Ministerstva poľnohospodárstva USA. Poukazuje na to, že stromy sa spájajú s nižším počtom úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia. Výsledky sa vzťahujú najmä na oblasti s väčším počtom vysadených stromov. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo mladí ľudia čoraz viac preferujú pobyt na dedine.
Okrem toho na danú súvislosť poukazuje aj jeden z holandských výskumov. Jeho účastníci, ktorí žili v blízkosti lesa, boli o 20 % menej chorí než tí, ktorí žili v meste. Práve preto môže byť štúdia fínskych vedcov kľúčová v otázke kvality zelene v mestských častiach, dodáva Forbes.
„Zhromažďovanie vedeckých dôkazov, ktoré podporujú zdravotné prínosy pobytu v prírode, pravdepodobne zvýši ponuka kvalitných zelených plôch v mestskom prostredí a podporí ich aktívne využívanie,“ cituje Forbes jedno z vyjadrení fínskeho vedeckého tímu.
Odporúčania lekárov
Portál eduworld.sk píše, že blahodarnými účinkami prírody na ľudské zdravie sa zaoberajú už aj lekári. Príkladom je škótske zdravotníctvo, ktoré sa ako prvé zapojilo do projektu, v ktorom sa prepojila zdravotnícka organizácia NHS Shetlandy s organizáciou na ochranu prírody RSPB Scotland.
Cieľom tejto spolupráce je chorým pacientom predpísať pobyt v prírode ako formu liečby. Zahŕňa rôzne ochorenia týkajúce sa napríklad funkcie srdca alebo vysokého tlaku. Výnimkou nie sú ani závažnejšie ochorenia.
Možno sa pýtate, ako to funguje. Ide o jednoduchý princíp, kedy lekár pacientovi vysvetlí dôležitosť predpísanej liečby, pričom mu ponúkne aj rôzne odporúčania, kam ísť. Cieľom danej liečby nie je len posilnenie celkového zdravotného stavu obyvateľstva, ale aj psychického zdravia.
„Fyzický i duševný prínos pobytu v prírode je podložený mnohými vedeckými štúdiami a je na čase, aby o tomto smere liečby začali premýšľať lekári z viacerých odborov,“ vysvetľuje Makena Lohr z neziskovej zdravotníckej organizácie sídliacej v Oxforde.