SKÚSENOSŤ S BIELORUSKOM
Pocity, ktoré vo mne zanechalo Bielorusko
Sú krajiny, o ktorých až tak veľa nevieme, no stačí jedna nemilá udalosť a ostanú nám v našej pamäti. Reč je o v posledných dňoch veľmi skloňovanom Bielorusku.
Radka Malincakova
Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia
V porovnaní s ostatnými kontinentmi je Európa výrazne menšia, no to ešte neznamená, že tu máme menej cestovateľských príležitosti. Práve naopak – čo sa cestovania týka, tak ide o vynikajúci zážitok, pretože v krátkom čase dokážeme spoznať rôzne krajiny, kultúry, ľudí či ich zvyklosti. Sú krajiny, na ktoré nezabudneme kvôli chutnému jedlu, potom sú také, ktoré si pamätáme podľa bohatej histórie či podľa skvelých pláží. Potom tu sú krajiny, o ktorých až tak veľa nevieme, no stačí jedna nemilá udalosť a ostanú nám v našej pamäti. Reč je o v posledných dňoch veľmi skloňovanom Bielorusku.
Samozrejme, v tomto prípade ide politika bokom, pretože tento článok sa snaží priblížiť Bielorusko ako krajinu a nie politickú scénu.
Cesta do Bieloruska
Približne pred tromi rokmi sa mi naskytla možnosť skúsiť si dobrovoľníctvo v Bielorusku. Nová skúsenosť, noví ľudia, nová krajina – lepšie povedané netradičná krajina. Prečo nie, veď napokon nejde o krajinu, do ktorej si človek len tak vyrazí na víkendový výlet a stráviť tam tri týždne môže byť zaujímavá skúsenosť.
V Bielorusku som ešte ani nebola a už sa mi začala situácia komplikovať s vízami, ktoré mi napokon vydali na veľvyslanectve v Bratislave. Personál veľmi ochotný nebol, no inú možnosť nemal.
Prísne kontroly
Vstup do Bieloruska bol tak trocha tragikomický – nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať. Cestovala som z Varšavy, odkiaľ išiel priamy spoj do Minsku. Išlo o diaľkový autobus a trvalo to približne 10 náročných hodín. Prekročenie hraníc bolo tým tragikomickým vyvrcholením, ktoré som vyššie spomenula.
Kontrola na hraniciach bola veľmi prísna; taká, akú si ju pamätáme len z príbehov našich starých rodičov. Lietadlom by to bolo iné, avšak, človek by prišiel o ten autentický zážitok, ktorý vlastne charakterizuje samotnú krajinu.
Dobrovoľníctvo v Bielorusku
Po príchode do Minsku som sa stretla s Mášou a tá ma vzala do veľmi peknej dedinky za mestom, kde som mala tri týždne stráviť ako dobrovoľníčka v anglickom letnom tábore. Mojou úlohou bolo ukázať deťom, že angličtina nie je až taká strašná a náročná.
Za túto skúsenosť som veľmi vďačná, pretože som mohla spoznať z istej časti autentickú časť Bieloruska. Nemala som sa zle, veď tri týždne človek zvládne ľavou zadnou, no zanechalo to vo mne trochu smutné spomienky. Jediné, čo mi napadá, keď si spomeniem na Bielorusko, je diktatúra. Vedúca táboru bola pôvodne z Gruzínska, no čo sa týka bieloruských zvyklosti, tie si osvojila veľmi rýchlo a cítila sa v nich komfortne. Prísna Tamara pôsobila ako skutočný veliteľ a bieloruskí mladíci ju rešpektovali ako sa len dalo.
Miestami mi ich bolo veľmi ľúto, pretože aj napriek tomu, že mali skvelé názory a prínosné riešenia na isté vzniknuté problémy, svoj názor nemohli vyjadriť, a tak len ostali stáť v kúte so sklonenou hlavou.
Nebola som tam jediná cudzinka, ale bolo nás tam viacero. Všetci sme vždy povedali svoj názor, či bol v súlade s tým, čo Tamara povedala alebo nie, stále sme hovorili, čo si myslíme. V súkromných debatkách s mladými Bielorusmi sme sa dozvedeli, že nám veľmi závidia tieto naše názory, resp. že sa ich nebojíme vysvetliť.
Minsk – hlavné mesto
Okrem tejto stránky Bieloruska som spoznala aj hlavné mesto Minsk, ktoré ma milo prekvapilo. Pre mňa to bol taký zvláštny pocit, keď viete, že ste v Európe, no necítite sa úplne tak. Bielorusko je malá krajina a nie veľmi turistická, no ak patríte do skupiny cestovateľov, ktorých takýto cestovateľský kúsok poteší, tak Bielorusko je tá správna voľba.
Čo sa týka cien, tak človek si tu dopraje a vôbec sa nemusí kontrolovať, či sa zmestí do svojho rozpočtu. Bielorusko je ako keby vstupnou bránou do Pobaltia a počas jednej dlhšej cesty, môžete navštíviť aj ďalšie susedné krajiny a to Litvu a Lotyšsko. Názvy týchto dvoch krajín sú nekonečným dobrodružstvom aspoň pre mňa, pretože nikdy neviem, ktorá je ktorá. Ide o malé krajiny, ktoré sa dajú preskúmať krížom krážom a pri dobrom plánovaní to viete spojiť aj s Estónskom, ktoré je oveľa menšie ako Slovensko.
V týchto krajinách je cítiť ich minulosť ešte aj teraz, pretože staršia generácia používa ešte vo veľkej časti ruský jazyk. Čo sa týka Bieloruska, tak obyvatelia rozprávajú takmer vždy po rusky, aj napriek tomu, že majú aj svoj vlastný jazyk.
Kus nemilej histórie
Bielorusko sa určite oplatí vidieť a zažiť
Bielorusko je teraz veľmi ospevované, no je škoda, že svoju „popularitu“ si získalo práve demonštráciami a nespravodlivosťou. Ak sa to tam upokojí, tak určite odporúčam nakuknúť aj do tejto časti Európy.