Poradňa

Najčastejšie podvody pri kúpe a predaji áut

Aké sú najčastejšie podvody pri kúpe a predaji áut?
Vydané 12. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Aj kvôli celosvetovej pandémii koronavírusu záujem o jazdené autá stúpol, pretože už druhý rok sa pre nedostatok čipov vyrobí menej áut, no zároveň si ,,jazdenky“ držia svoju cenu. Preto buďte obozretní, ak na internetovom bazári nájdete za bezkonkurenčne nízku cenu auto, ktoré bežne stojí dvojnásobne viac.

Podvodníci zverejňujú falošné inzeráty áut za neodolateľnú cenu, no v skutočnosti vozidlo ani len nevlastnia | unsplash.com

POZOR!

Ak internetový inzerát obsahuje lámanú respektíve prekladačovú slovenčinu, tak zvážte kúpu iného vozidla. Zbystríte aj počas e-mailovej komunikácie, v ktorej môžete podvodníka odhaliť.

V našom experimente sme si vytipovali Audi A5 Sportback 2.0 TDI, ktoré dotyčný predával za 5 330 EUR, ostatné inzeráty sa pohybovali na hranici 11-tisíc a vyššie. Predajca mal byť prvým majiteľom, auto by malo byť v 100% stave (bez nehody), no celý obchod mal jeden veľký háčik. E-mailová komunikácia medzi nami a pánom Petrom bola chaotická. Na prejavený záujem reagoval už spomínanou prekladačovou slovenčinou, striedal gramatické rody a vety štylisticky nedávali význam. Preto sme sa rozhodli ďalej na e-mail nereagovať.

Hoci e-mailová adresa pôsobí dôveryhodne, tak obsah e-mailu hovorí niečo iné | súkromný archív

Polícia Slovenskej republiky varuje občanov, aby vopred neposielali poplatky za účelom rezervácie, dopravy či zálohy. Mohlo by sa stať, že sa predajca po obdržaní finančných prostriedkov  neozve. Tiež dávajú dôraz na to, aby si preverovali prepravovacie spoločnosti, pretože aj tie bývajú spravidla falošné.

INZERCIA

Polícia poskytuje niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťou internetového podvodu

1. Pri kúpe auta zvážte každú platbu, ktorá je realizovaná vopred (záloha, rezervácia, doprava)

2. Ak ste už ,,zálohu“ zaplatili a predajca od vás odrazu žiada vyplatiť plnú sumu, rozhodne zvážte či chcete prísť o ďalšie peniaze

3. Skontrolujte si všetky dostupné informácie o človeku, s ktorým komunikujete, o vozidle (žiadajte VIN a následne si ho overte), vyhľadajte si informácie o prepravovacej spoločnosti a podobne.

4. V prípade prevodu peňazí dbajte na krajinu, do ktorej ich posielate. Ak ide Slováka žijúceho na Slovensku, tak zahraničné číslo účtu bude vzbudovať podozrenie.

Viete, čo je to mŕtva evidencia? | pixabay.com

Vyhnite sa nepríjemnostiam pri predaji auta

Všetci chceme svoje vozidlo čím skôr predať, preto sa potešíme prvému záujemcovi a pomaly mu aj bez zaplatenia pcháme do rúk kľúče. No ani po samotnom spísaní kúpno-predajnej zmluvy a následnom vyplatení dohodnutej sumy ste sa ešte povinností za svoje vozidlo nezbavili.

Auto musí byť odhlásené z dopravného inšpektorátu, no tento fakt berú predávajúci na ľahkú váhu. Dôverujú kupujemu, že im na ďalší deň zašle podpísané a overené splnomocnenie. No, nie vždy natrafíte na poctivého človeka. Auto, teda ostane napísané na vaše meno a vám budú chodiť všetky pokuty, ktoré budete musieť uhradiť, kvôli objektívnej zodpovednosti. Polícia eviduje mnoho takýchto prípadov, no nie sú schopní ich vyriešiť, pretože ide o ,,mŕtvu evidenciu“.

Čo potrebujete mať pripravené?

  • 2x podpísaný originál kúpno-predajnej zmluvy (nestačí vlastniť kópiu)
  • pred odovzdaním auta musíte mať v rukách overené splnomocnenie
  • Protokol o odovzdaní a prevzatí vozidla

Pokračujte na ďalší príspevok »