Pohlavné choroby sú na vzostupe, mladí ľudia nepoužívajú ochranu

Zdá sa, že sme sa nepoučili z minulosti. V súvislosti s narastajúcim trendom nechráneného sexuálneho styku a častého menenia partnerov sa zvyšuje aj výskyt pohlavne prenosných chorôb. Tie opäť pribúdajú najmä medzi mladými ľuďmi. Ide o vážne zdravotné problémy, pred ktorými by sme nemali mávnuť rukou. Dôsledky môžu byť v najhoršom možnom scenári až fatálne. Štatistiky… Prečítať celé
Vydané 28. augusta 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zdá sa, že sme sa nepoučili z minulosti. V súvislosti s narastajúcim trendom nechráneného sexuálneho styku a častého menenia partnerov sa zvyšuje aj výskyt pohlavne prenosných chorôb. Tie opäť pribúdajú najmä medzi mladými ľuďmi. Ide o vážne zdravotné problémy, pred ktorými by sme nemali mávnuť rukou. Dôsledky môžu byť v najhoršom možnom scenári až fatálne.

Štatistiky hovoria jasnou rečou, miera pohlavne prenosných chorôb medzi mladými ľuďmi vo veku 15-24 rokov za posledné desaťročie stúpa. Niektoré z najbežnejších pohlavne prenosných chorôb zahŕňajú chlamýdie, kvapavku či syfilis. Tieto ochorenia môžu spôsobiť celý rad symptómov a komplikácií vrátane neplodnosti, panvovej bolesti a zvýšeného rizika prenosu HIV.

Typy pohlavne prenosných chorôb

Existuje niekoľko typov pohlavne prenosných chorôb, ktoré môžu infikovať človeka, ale medzi najbežnejšie patria chlamýdie, kvapavka, syfilis a mnohé ďalšie. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Chlamýdie

Chlamýdie sú bežnou pohlavne prenosnou chorobou, týkajú sa žien aj mužov. Infekcia môže prebiehať bez príznakov, no ak sa objavia, tak výsledkom je pálenie pri močení, nepravidelné výtoky z pohlavných orgánov a bolesť v panve. Okrem toho chlamýdie môžu spôsobiť trvalé poškodenie reprodukčného systému ženy, sťažiť alebo znemožniť neskoršie otehotnenie.

Kvapavka

Kvapavka je veľmi časté infekčné ochorenie, je druhou najčastejšie hlásenou bakteriálnou sexuálne prenosnou chorobou v Spojených štátoch. Aby sa infekcia preniesla alebo „získala“, nemusí dôjsť k ejakulácii. Kvapavka sa môže šíriť aj perinatálne z matky na dieťa počas pôrodu. Nakaziť sa môže každý sexuálne aktívny človek. V Spojených štátoch sú najvyššie hlásené miery infekcie medzi sexuálne aktívnymi tínedžermi a mladými dospelými.

Syfilis

Syfilis je bakteriálna sexuálne prenosná infekcia, ktorej sa dá predchádzať a možno ju vyliečiť. Ak sa rozhodnete chorobu ignorovať, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mnoho ľudí nemá príznaky alebo si ich nevšimne. 

Prenáša sa pri orálnom, vaginálnom a análnom sexe, v tehotenstve a transfúziou krvi. Syfilis v tehotenstve môže viesť k narodeniu mŕtveho dieťaťa, úmrtiu novorodenca a k narodeniu dieťaťa s vrodeným syfilisom. Príznaky sa môžu líšiť v rôznych štádiách ochorenia a zahŕňajú vredy na genitáliách, výskyt svrbivej vyrážky zvyčajne na dlaniach a chodidlách a podobne.

Čo spôsobuje nárast pohlavne prenosných chorôb?

Stigma a hanba v súvislosti s pohlavne prenosnými chorobami môžu jednotlivcom brániť vyhľadať doktora. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Hlavným dôvodom nárastu pohlavne prenosných chorôb medzi mladými je nedostatok vzdelania. Mnohí z nich nedisponujú dostatočným množstvom informácií o sexuálnom zdraví, prevencii či bezpečných sexuálnych praktikách. To môže viesť k rizikovému správaniu a šíreniu pohlavne prenosných chorôb.

V Holandsku sú kondómy tabu

Holandský národný zdravotný inštitút RIVM varuje, že v krajine sú sexuálne prenosné choroby na vzostupe. Počet nakazených neustále rastie, antibiotiká už nemusia byť účinné. Príčinou sú zväčša mladí ľudia, ktorí odmietajú používať kondómy. Domnievajú sa, že tieto problémy sa dajú vyriešiť konzumáciou tabletky. Inštitút ďalej uviedol, že až štyridsať percent mladých nepoužíva ochranu (kondóm) pri súloži na jednu noc.

Prevencia je dôležitá

Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred infekciou je praktizovať bezpečný sex. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Doktorka Rosa Joostenová z holandského inštitútu zdôraznila, že prevencia je vždy lepším riešením ako liečba. Jednoducho treba siahnuť po prezervatíve. „Skutočne potrebujeme docieliť zmenu v sexuálnom správaní, najmä pokiaľ ide o kondómy,“ dodala.

Aby sme zmiernili šírenie pohlavne prenosných chorôb a ochránili zdravie mladšej generácie, musíme sa zaoberať základnými príčinami tohto problému. To môže zahŕňať zlepšenie prístupu k zdrojom a vzdelávaniu v oblasti sexuálneho zdravia, zníženie stigmy okolo pohlavne prenosných chorôb a podporu pravidelného testovania a liečby.

Pokračujte na ďalší príspevok »