Poľnohospodárska revolúcia v Afrike: Môžeme sa inšpirovať?

Hospodárska kríza vrcholí. Aké riešenia použiť, aby bolo pestovanie pre farmárov udržateľnejšie a ziskovejšie? Organizácie sa snažia predísť najhorším scenárom „Svet je pokryvený, farmári strácajú schopnosť farmárčiť,“ povedal vedúci vedecký pracovník ICARDA, Dr. Filippo Bassi. Pod skratkou sa skrýva Medzinárodné centrum pre poľnohospodársky výskum v suchých oblastiach. Organizácia viac ako štyri desaťročia vykonáva výskum s cieľom poskytnúť… Prečítať celé

Hospodárska kríza vrcholí. Aké riešenia použiť, aby bolo pestovanie pre farmárov udržateľnejšie a ziskovejšie?

Organizácie sa snažia predísť najhorším scenárom

„Svet je pokryvený, farmári strácajú schopnosť farmárčiť,“ povedal vedúci vedecký pracovník ICARDA, Dr. Filippo Bassi. Pod skratkou sa skrýva Medzinárodné centrum pre poľnohospodársky výskum v suchých oblastiach. Organizácia viac ako štyri desaťročia vykonáva výskum s cieľom poskytnúť inovatívne, vedecky založené poľnohospodárske riešenia. Na prvom mieste je zlepšenie podmienok vidieckych komunít v suchých oblastiach.

Vláda, inštitúcie či odborníci v oblasti poľnohospodárstva poskytujú celú škálu podpory, ktorú poľnohospodári potrebujú, aby prosperovali. zdroj: unsplash.com

Vďaka partnerstvu s CGIAR dokáže inštitúcia plniť svoj účel v rámci potravinovej bezpečnosti. Síce sa sídlo ICARDA nachádza v Libanone, riešenia založené na vedecky overenej praxi sa okrem Stredného východu uplatňujú aj v Ázii a Afrike.

Pokojne sa môže stať, že  poľnohospodárska kríza zasiahne niektoré z najsuchších krajín na svete. Vtedy sa vedci a farmári obrátia na rozvíjajúce sa výskumné centrum v Maroku, aby doplnili zásoby svojej úrody.

Trezor, ktorý neskrýva peniaze

Hlavné mesto Maroka, Rabat, je v súčasnosti aj hlavným centrom skladovania a výskumu ICARDA. Vedenie inštitúcie tak rozhodlo po tom, čo jeho predchádzajúce centrum v Aleppe (Sýria) obsadila v septembri 2015 islamistická povstalecká skupina.

INZERCIA

Úsilie Maroka o ochranu obilia a strukovín je len jednou časťou jeho mnohostranného prístupu k inováciám v poľnohospodárstve. zdroj: unsplash.com

Stredisko uchováva desiatky tisíc zŕn od pšenice a jačmeňa, po šošovicu a cícer. Všetky zásoby starostlivo uskladňujú v podzemnom trezore pri teplotách blízkych bodu mrazu. Na tomto mieste sa semiačka nielen schovávajú, ale experti ich biologicky rozvíjajú natoľko, aby sa stali odolnejšími voči chorobám a globálnemu otepľovaniu.

Nové génové banky sa používajú na uchovávanie vzoriek po dobu až 100 rokov vo veľkých chladiarňach. Dopĺňajú ich laboratóriá určené na výskum plodín v kontrolovanom prostredí. Dobrou správou je, že akékoľvek výskumné práce na nových odrodách plodín nezostanú uviaznuté v laboratóriu na neurčito.

„Pokiaľ ide o objavovanie vlastností, génové banky budú úzko spolupracovať so šľachtiteľmi, ktorí prinesú nové odrody na polia farmárov,“ hovorí Dr. Sonja Vermeulen, globálna riaditeľka genetických inovácií v CGIAR.

Vzdelávanie farmárov

Nie je to len dobre situovaný sklad, ktorý pomáha severnej Afrike s prípravou na horšie časy. Popredný svetový poskytovateľ poľnohospodárskej pomociOCP AFRICA – vznikol v roku 2016 s cieľom prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju afrického poľnohospodárstva. Vyvíjajú hnojivá prispôsobené miestnym podmienkam a potrebám úrody a spolupracujú s partnermi z rôznych afrických vlád či neziskových organizácií.

Medzi najúspešnejšie projekty OCP AFRICA patria „OCP School Lab“ a „Agribooster“. Školské laboratórium (School Lab) pozostáva z mobilnej školy a laboratória, ktoré sa snaží podporovať farmárov prostredníctvom poskytovania pôdnych analýz a odporúčaní pre aplikáciu hnojív. Vďaka meraniam zisťujú, čo vyhovuje africkej pôde a plodínám. Školenia určené špeciálne pre farmárov zvyšujú povedomie o správnych poľnohospodárskych postupoch a oboznamujú ich s novými technológiami.

Množstvo vypestovaných produktov slúži nielen pre osobnú potrebu, ale aj ako zdroj príjmu. zdroj: unsplash.com

Agribooster je model komplexného rozvoja, ktorého cieľom je podporovať africký poľnohospodársky hodnotový reťazec. Pomáha zvyšovať výnosy a produktivitu, pričom zabezpečuje informácie o správnom hnojive a zdrojoch. Program poskytol v roku 2020 vylepšené, prispôsobené hnojivá, vďaka čomu zlepšil situáciu ghanských farmárov počas krízy spojenej s COVID-19.

Cieľom projektu je tiež podporiť 430 000 lokálnych farmárov vrátane 104 000 žien a uľahčiť im prístup ku kvalitným a cenovo dostupným poľnohospodárskym výrobkom. Vďaka správnemu vzdelaniu teda dokážu prezentovať rovnako dobré produkty. Zmysluplné ciele sa tak počas najbližších rokov môžu odzrkadliť na pozitívnom rozvoji poľnohospodárstva a fungovaní miestnej ekonomiky.

Zdroje: www.growfurther.org, www.ocpafrica.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »