Pozrite sa na svoj biznis zhora

Spoločnosť UAVONIC, ponúkajúca bezpilotné lietajúce zariadenia (drony) pre nadšencov i profesionálov, vznikla v roku 2014 pod startupovým štúdiom Launcher. Pri vzniku bola vízia jasná – priniesť na slovenský a stredoeurópsky trh technológie, ktoré zefektívnia biznis a poskytnú kvalitnejšie výsledky ako doteraz zaužívané postupy. Spoločnosť je v súčasnosti dobre naštartovaná a potvrdzujú sa prvotné predpoklady, že má potenciál osloviť širší… Prečítať celé
Vydané 6. októbra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Spoločnosť UAVONIC, ponúkajúca bezpilotné lietajúce zariadenia (drony) pre nadšencov i profesionálov, vznikla v roku 2014 pod startupovým štúdiom Launcher. Pri vzniku bola vízia jasná – priniesť na slovenský a stredoeurópsky trh technológie, ktoré zefektívnia biznis a poskytnú kvalitnejšie výsledky ako doteraz zaužívané postupy.

Spoločnosť je v súčasnosti dobre naštartovaná a potvrdzujú sa prvotné predpoklady, že má potenciál osloviť širší región ako iba Slovensko. V tomto roku vznikla aj pobočka vo Veľkej Británii, kde rovnako ako v domovskej krajine má spoločnosť všetky potrebné licencie na vykonávanie leteckých prác, aktívne sa pracuje na pobočke pre nemecky hovoriace krajiny.

Spissky hrad by FIlip Kulisev

Foto a video

Etablovať firmu na trhu sa podarilo najmä prostredníctvom služieb, ktoré sú širšej verejnosti najdostupnejšie – foto a video zo vzduchu. Už po pár mesiacoch fungovania UAVONIC zmapoval zimné krásy Slovenska s Filipom Kulisevom a tieto obrazy sa dostali aj do knihy, ktorú pred pár mesiacmi venoval prezident Andrej Kiska pápežovi Františkovi. Túto spoluprácu sa podarilo rozvinúť aj v ďalšom období a vznikli ďalšie fotografie, ktoré boli v septembri vystavené na monotematickej exhibícii o Slovensku v monackom Monte Carlo. Spoločnosť disponuje zariadeniami, ktoré dokážu do vzduchu vyniesť v podstate akúkoľvek technológiu na snímanie obrazu, od základných zrkadloviek až po filmové kamery určené pre veľké produkcie.

Mapovanie a 3D modely

Od jednoduchých záberov sa UAVONIC veľmi rýchlo presunul do oblasti priemyselného využitia dronov a pripravil podmienky pre vytváranie 2D ortofotomáp objektov a priestorov. Cesta z dvoch dimenzií do troch bola ešte kratšia a nadstavbové služby otvorili nový priestor pre dáta, ktoré by inak firmy iba veľmi pracne zbierali. V ostatných mesiacoch UAVONIC vytvoril viacero 3D modelov rôznych objektov, napr. historickej budovy v Albánsku či rôznych developerských projektov.

inspekcne prace pole

Meranie objemu neforemných dát

Vďaka zvládnutiu technológie 3D modelovania priestorov začal UAVONIC získané dáta aj spracovávať a rozšíril ponuku svojich služieb o meranie neforemných objektov. „Dnes je oveľa jednoduchšie vypočítať, koľko zeminy je potrebné priviesť na zarovnanie povrchu pred stavbou, koľko stavebného materiálu sa doviezlo, či dokonca koľko dreva sa spotrebuje v priemyselnej spoločnosti za mesiac,“ ozrejmil praktické využitie výkonný riaditeľ UAVONIC, M. Melicherčík. Meranie neforemných objektov sa prostredníctvom bezpilotných lietajúcich zariadení zefektívnilo, zrýchlilo a usporili sa financie, ktoré firma môže investovať inde.

Multispektrálna analýza

Ďalšie možnosti sa spoločnosti otvárajú použitím rôznych senzorov. Pre poľnohospodárov a lesníkov je aktuálne veľmi zaujímavá multispektrálna analýza. Bez nutnosti obchôdzky celej oblasti sa pomocou dronu s príslušným senzorom dá vybrané pole zoskenovať, zistiť kondíciu plodín pestovaných na danom poli alebo to, či majú dostatok vody či hnojiva. Aktuálne pracuje UAVONIC na projekte pre vinárov, kde sa okrem zrelosti plodín sledujú rôzne vegetačné indexy, vodný stres rastlín či obsah dusíkatého hnojiva.

zaber pola

UAVONIC je nielen poskytovateľom služieb, ale je aj distribútorom bezpilotných lietajúcich zariadení pre strednú Európu a Veľkú Britániu.

Sú to hobby drony, ktoré sú jednoducho ovládateľné a hlavne spoľahlivé, takže sa ani úplný nováčik nemusí báť vzlietnuť. Na druhej strane je ponuka profesionálnych zariadení s redundantnými systémami (autopilot, riadiaca jednotla) a padákom, čo je v tomto segmente jedinečný parameter. Takisto aktívne pôsobíme ako zakladajúci členovia v Slovenskej asociácii bezpilotných lietajúcich prostriedkov a zariadení (UAVAS) a spolu s dopravným úradom hľadáme spoločnú reč aj v oblasti legislatívy.vysvetlil Miroslav Melicherčík.

Pokračujte na ďalší príspevok »