Prečo by sme nemali zanevrieť na čítanie kníh?
Podcasty, audioknihy či filmy- alternatívy, ktoré vytláčajú z našich životov knihy. Neustále niečo čítame. Denne preletíme nekonečné množstvo textu. Súkromné správy, rôzne titulky bulvárnych či spravodajských médií, odborných týždenníkov, ale aj články z oblasti publicistiky. Čítame tak veľa a zároveň tak málo, že nám nezostáva čas na poctivú literatúru. Prvé známe knihy napísali v Ríme okolo roku 23… Prečítať celé
Podcasty, audioknihy či filmy- alternatívy, ktoré vytláčajú z našich životov knihy. Neustále niečo čítame. Denne preletíme nekonečné množstvo textu. Súkromné správy, rôzne titulky bulvárnych či spravodajských médií, odborných týždenníkov, ale aj články z oblasti publicistiky. Čítame tak veľa a zároveň tak málo, že nám nezostáva čas na poctivú literatúru.
Prvé známe knihy napísali v Ríme okolo roku 23 pred Kristom. Odvtedy sa čítanie stalo súčasťou ľudského života. Iba s perom a papierom môže autor priniesť radosť, zábavu, smiech či zármutok tisícom ľudí. Najväčšiu popularitu si knihy vyslúžili v 20. rokoch 20. storočia. Gramotnosť sa stala hlavným cieľom vzdelávania. Voľnočasové čítanie prudko vzrástlo naprieč svetom.
Čítanie vyžaduje koncentráciu
Potom nastal rok 2020 a čítanie upadlo do nemilosti. Digitalizácia spôsobila, že väčšina z nás uprednostňuje sociálne siete pred literatúrou. Knihy zapadajú prachom a naša koncentrácia tiež. Zdá sa, že sledovanie niekoľkosekundových videí nám prináša väčší pôžitok, a to bez zapájania kognitívnych schopností.
Všetko si vyberá svoju daň. Podľa filozofa Stevena Pinkera nás sociálne médiá robia hlúpejšími. Boli sme toho svedkami aj počas pandémie, ktorá bola pomyselnou liahňou pre dezinformácie a hoaxy. Zabudli sme kriticky myslieť a rozhodli sme sa veriť tomu, čo vidíme. Práve knihy nás učia premýšľať a analyzovať. Štúdiami sa potvrdilo, že čítanie tlačených materiálov povzbudzuje mozog, aby pracoval tvrdšie a lepšie v porovnaní s čítaním na sociálnych médiách.
Literatúra rozširuje myseľ
Zistilo sa, že čítanie beletrie zlepšuje schopnosť vcítiť sa do druhých (empatia). Čítaním sa učíme pochopiť, ako myslia druhí ľudia. Okrem toho je mimoriadne prospešné pre naše duševné zdravie. Zážitok z ponorenia sa do deja môže zlepšiť náš pocit pohody. Odborníci sa domnievajú, že knihy nám môžu slúžiť aj ako únik pred realitou. Nie nadarmo sa vo väzniciach nachádzajú knižnice, v ktorých ľudia trávia všetok svoj čas.
Dobrý príbeh sa v nás drží určitý čas po dočítaní knihy, rovnako aj zdravotné benefity z čítania pretrvávajú dlho potom, čo knihu odložíme. Výskumníci dokonca zistili, že dospelí, ktorí pravidelne čítajú knihy mali o 20 percent zníženú úmrtnosť v porovnaní s tými, ktorí nečítali.
Počuli ste už o Biblioterapii?
Ide o dostupnú liečbu duševného zdravia. Lekári často využívajú biblioterapiu -knihy- na podporu duševného zdravia pri pacientoch, ktorí čelia rôznym problémom, napríklad úzkosť, depresia alebo smútok. Biblioterapia zvyčajne zahŕňa zážitok z čítania. Nasleduje diskusia s terapeutom.
V súčasnosti sa štúdiami zistilo, že spoločné zážitky z čítania pomohli zmierniť depresívne symptómy u pacientov po operácii, znížili kognitívne a emocionálne symptómy u pacientov s demenciou, zlepšili kognitívne a psychologické funkcie u pacientov s psychózou.
Psychologické výhody čítania
Čítanie kníh posilňuje náš mozog. Už sme písali o schopnosti kritického myslenia, ktoré je v súčasnosti mimoriadne dôležité. Okrem toho neustále trénujeme svoju myseľ a pripravujeme na nové a nezvyčajné situácie. Čítanie je pre myseľ to, čo cvičenie pre telo.“ — Richard Steele. Čítanie nám pomáha osvojiť si nové perspektívy – sme empatickejší. Tiež nám pomáha udržať si zdravé telo a myseľ – znižuje stres, depresívne stavy, znižuje riziko demencie. Dokonca nás čítanie dostáva do stavu meditácie.
Knihy, ktoré by ste mali prečítať než umriete
- 1984- George Orwell
- Malý princ- Antoine de Saint-Exupéry
- Veľký Gatsby- F. Scott Fitzgerald
- Kto chytá v žite- J.D. Salinger
- Zločin a trest- Fjodor Michajlovič Dostojevkskij