Cestovanie a gastronómia

Prečo chutí jedlo najlepšie v krajinách, z ktorých pochádza?

V slovenských mestách nájdeme na každom kroku reštaurácie so zahraničným nádychom. Máme u nás mnoho kvalitných podnikov, v ktorých si jedlo pochádzajúce z iných národností zaručene vychutnáme. Ponúka sa nám obrovský výber možností, či už máme chuť na taliansku pizzu, španielsku paellu alebo preslávenú vietnamskú polievku pho. Pravej chuti jedla sa aj tak dočkáme až v… Prečítať celé
Vydané 27. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

V slovenských mestách nájdeme na každom kroku reštaurácie so zahraničným nádychom. Máme u nás mnoho kvalitných podnikov, v ktorých si jedlo pochádzajúce z iných národností zaručene vychutnáme. Ponúka sa nám obrovský výber možností, či už máme chuť na taliansku pizzu, španielsku paellu alebo preslávenú vietnamskú polievku pho. Pravej chuti jedla sa aj tak dočkáme až v prípade, keď zavítame do krajiny, odkiaľ daný pokrm pôvodne pochádza. Prečo je to tak?

Používanie originálnych surovín

Jedlá zahraničných kuchýň často obsahujú suroviny, o ktorých sa nám na Slovensku ani nesníva. Aj keď sa šéfkuchári snažia zohnať dané ingrediencie z dostupných zdrojov alebo ich nahrádzajú podobnými surovinami, autentickú chuť jedla to väčšinou nezaručí.

Ondrej pracuje ako šéfkuchár v istej talianskej reštaurácii. Taliani sú známy tým, že vo svojej kuchyni používajú výhradne práve natrhané bylinky, domácu zeleninu a čerstvo ulovené ryby.

„Aj keď sa pri varení jedál snažíme používať talianske bylinky, ktoré sami pestujeme, nie vždy sa nám podarí zohnať sviežu zeleninu alebo ryby, keďže Slovensko je v úplne inom teplotnom pásme. Napríklad, rajčiny zo supermarketu nezaručia takmer žiadnu chuť, preto sa snažíme zháňať suroviny od malých pestovateľov. To sa, samozrejme, dá len v určitom období, nie počas celého roka,“ hovorí Ondrej.

Ďalej dodáva, že  počas iných dní sa snažia improvizovať. Sám priznáva, že kuchári vždy nedokážu zaručiť takú chuť jedla, aká by bola zákazníkom dopriata priamo v Taliansku.

Dosiahnuť autentickú chuť jedla nie je vždy jednoduché. Fotografia: pixabay.com

INZERCIA

Chuť kuchyne najlepšie ovláda pôvodný obyvateľ

Tak, ako vie najlepšie bryndzové halušky uvariť Slovák, iné národné jedla budú zas chutiť najviac od človeka, ktorý z danej krajiny pochádza.

Kapustnicu, bryndzové pirohy alebo zemiakové placky dokáže uvariť aj naslepo každý dobrý slovenský kuchár. Pritom vedia všetci zaručiť, že budú chutiť výborne.

„Už od malička som videl, ako tieto jedlá varí moja mama a stará mama, takže som sa od nich veľa priučil. Dnes ich viem pripraviť tak, že budú chutiť naozaj ako od babičky,“ dodáva šéfkuchár talianskej reštaurácie.

Oveľa ťažšie pre Ondreja je, keď musí uvariť pokrm z jahňaciny alebo iné národné jedlo, pochádzajúce z prímorskej oblasti. Príprava každého pokrmu, ktorý v reštaurácii ponúkajú, predstavuje určitý druh výzvy.

„Za svoju kariéru som sa zatiaľ asi najviac zapotil, keď sme pripravovali jedlo pre talianskych futbalistov. Vtedy som mal pred zákazníkmi naozaj značný rešpekt,“ spomína si.

Jedlo a tajomstvá jeho receptúry

Na tradičných slovenských pokrmoch vyrastal takmer každý Slovák. Všetci dôverne poznáme ich chuť. Vieme o trikoch, vďaka ktorým vieme jedlo uvariť čo najlepšie. Tie sme si prevzali od našich mám a starých mám.

Tiež poznáme suroviny, ktoré budú chutiť v jedlách zaručene dobre. Recepty dedíme z generácie na generáciu. Jedine tak vieme, že bude pokrm presne taký, aký má byť. Inak tomu nie je ani v zahraničí.

Súhlasí aj Ondrej: „Talianske receptúry sa dedia. Každá rodina v Taliansku má svoje recepty, ktoré členovia berú ako rodinné poklady. Ja som mal obrovské šťastie, keďže som niekoľko rokov pracoval ako pomocný kuchár v Neapole. Šéfkuchárom bol starší Talian, od ktorého som sa toho veľmi veľa naučil.“

Vďaka nemu spoznal, ako chutí Taliansko. Taktiež sa tam priučil mnohým fintám, o ktorých by inak nemal odkiaľ vedieť.

Jedine pri používaní originálnych surovín vieme dosiahnuť pravú chuť jedla. Fotografia: pixabay.com

Cestovaním poznávať nové jedlo

Autentickú chuť národných kuchýň máme možnosť spoznať jedine cestovaním a objavovaním pôvodných chutí. Pred návštevou danej krajiny sú veľkým pomocníkom foodblogy a cestovateľské aplikácie, ktoré obsahujú mnoho recenzií a odporúčaní. Vďaka tomu môžeme ochutnať typické národné jedlá v najlepších reštauráciách, aké daný štát či mesto ponúkajú.

„Na cestovaní mám najradšej spoznávanie nových chutí. Pred cestou si vždy prečítam niečo o danej krajine, o jej kuchyni, čo ponúka. Preštudujem si, aké podniky sa v meste nachádzajú a podľa toho sa zariadim. Urobím si podľa odporúčaní zoznam miest, ktoré chcem určite navštíviť. Nakoniec vždy idem na istotu a viem, že nešliapnem vedľa,“ uzatvára cestovateľka Lenka.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »