Zaujímavosti a užitočné informácie

Prečo sa oplatí ísť do Jordánska?

Jordánsko je malá krajina na Blízkom východe, ktorá zaberá menej ako 100 000 kilometrov štvorcových vrátane Mŕtveho mora, čím sa rozlohou podobá Portugalsku a Rakúsku. Čo vás však na Jordánsku skutočne prekvapí, je množstvo podnebí a rozmanitosť krajiny, ako aj bohatá história krajiny až do obdobia paleolitu, siahajúca cez helenistické obdobie, osmanskú nadvládu a založenie… Prečítať celé

Jordánsko je malá krajina na Blízkom východe, ktorá zaberá menej ako 100 000 kilometrov štvorcových vrátane Mŕtveho mora, čím sa rozlohou podobá Portugalsku a Rakúsku. Čo vás však na Jordánsku skutočne prekvapí, je množstvo podnebí a rozmanitosť krajiny, ako aj bohatá história krajiny až do obdobia paleolitu, siahajúca cez helenistické obdobie, osmanskú nadvládu a založenie krajiny.

Ak plánujete výlet do Jordánska, je niekoľko dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť ako prvé – prečítajte si základné tipy na cestovanie do Jordánska!

 

1.1 Úvodné informácie

1.2 Najlepšie miesta na návštevu 

1.3 Jedlo, pitie a alkohol

INZERCIA

1.4 Doprava v krajine

1.5 Čo si obliecť 

1.6 Ramadán v Jordánsku

1.7 Bezpečnosť

1.8 Peniaze a náklady

1.9 Klíma a najlepší čas na návštevu Jordánska

 

Wadi Rum. Zdroj: istockphoto.com

1.1 Úvod

Jordánsko sa nachádza medzi Irakom, Saudskou Arábiou a Izraelom. Cestovné kancelárie po celom svete ohodnotili obyvateľov Jordánska ako jedných z najsrdečnejších a najprívetivejších hostiteľov, akých si každý cestovateľ môže priať.

Hlavným mestom Jordánska je Ammán. Je to veľmi moderné a rozmanité mesto, ktoré je populárne pre svoju skvelú kulinársku scénu a neustále sa rozvíjajúci nočný život.

 

  • Pre cestovateľov, ktorí sa zaujímajú o náboženstvo, je Jordánsko tým pravým miestom.

Pevnosť Muwakir hrá veľmi dôležitú úlohu v dejinách náboženstva. Hora Nebo je zrejme miestom, kde Mojžiš pred smrťou nazrel do zasľúbenej zeme. Potom je tu Madaba, čo je opäť veľmi silné náboženské miesto, s mapou s údajne najstarším opisom Svätej zeme zo 6. storočia. Je tu aj známa rieka Jordán, kde bol pokrstený Ježiš.

 

Hora Nebo. Zdroj: odysseytraveller.com

 

  • Ak ste zanieteným milovníkom výhľadov na more a radi si užívate nočný život, potom je Aqaba mestom pre vás.

Je obľúbená pre svoje nádherné koralové útesy, jedinečný morský život a koná sa tu mnoho večierkov a koncertov medzinárodných dídžejov.

 

  • Ak ste milovníkom mieru a preferujete pokoj, potom miesto pre vás kam sa vydať, je Wadi Rum.

Táto krásna púšť sa nachádza v južnej časti krajiny a je pokrytá kopcami a horami.

 

1.2 Najlepšie miesta na návštevu 

 

Petra v noci. Zdroj: lowbudgettraveling.com

Petra

Celé toto mesto je priam nadpozemsky vytesané do kameňa a zaradilo sa medzi nových sedem divov sveta. Na dosiahnutie tohto prestížneho statusu Petra prekonala ostatné známe lokality ako Angkor Wat v Kambodži a Machu Picchu v Peru.

Pripravte sa na to, že vás Petra prekvapí. Budete potrebovať aspoň dva dni, aby ste objavili všetky najdôležitejšie miesta v okolí Petry, ale ak máte viac času, nebudete sklamaní, že ho tu strávite. Putovanie po tomto starobylom meste v tak zachovalom stave je zážitok ako žiadny iný.

Petra nestráca čas zapôsobením na turistov. Hneď po vstupe uvidíte tajomné Djinn Blocks, impozantné kamenné monumenty, ktorých pôvodný účel je stále neznámy, po ktorých nasleduje hrobka Obelisk. Je to len ukážka neuveriteľných krás, ktoré prídu.

Odtiaľto sa prejdete cez Siq – slávnu cestu kľukatého kaňonu lemovanú vysokými stenami. Pozrite sa pozdĺž stien a uvidíte zvyšky historických kanálov, ktoré sa používali na zásobovanie Petry vodou, ako aj výklenky pre posvätné rezbárske práce známe ako baetyly. Tieto artefakty naznačujú, že Petra mohla byť v istom čase považovaná za sväté mesto.

Nakoniec sa dostanete k nezameniteľnej pokladnici (tiež známej ako Al-Khazneh). Helenistická fasáda tejto atrakcie, zobrazená v takmer každom cestovnom sprievodcovi a príspevku na sociálnych sieťach o Petre, je jedným z najčarovnejších miest v Jordánsku. Legenda hovorí, že v skale vytesanom pamätníku, ktorý bol postavený ako miesto posledného odpočinku nabatejského kráľa Aretasa IV., sa v dobe Mojžiša ukrýval poklad egyptského faraóna.

Ak ste si mysleli, že Petra je cez deň neuveriteľná, počkajte, kým ju uvidíte po zotmení! Rezervujte si lístky na nočnú show v Petre, aby ste videli Siq a pokladnicu osvetlenú viac ako 1500 blikajúcimi sviečkami.

 

Zažite čarovnú noc vo Wadi Rum-e. Zdroj: viator.com

Wadi Rum

Toto pieskovcové a žulové skalné údolie, známe tiež ako údolie Mesiaca, je zážitkom z iného sveta, s týčiacimi sa útesmi, mohutnými dunami, vírivými oblúkmi a jaskyňami. Slúžil ako kulisa pre väčšinu filmu Lawrence z Arábie z roku 1962 a v roku 2011 bol označený za svetové dedičstvo UNESCO.

Môžete tu jazdiť na ťavách alebo temperamentných arabských koňoch, pripútať sa k postroji a liezť po skalách do pieskovcových hôr, prechádzať sa kaňonmi a užívať si piesok na výletoch na štvorkolkách.

Požiadajte svojho sprievodcu, aby vás zaviedol do kaňonu Khazali, kde môžete vidieť petroglyfy ľudí a antilop, ktoré môžu pochádzať až z 8. storočia pred naším letopočtom.

Zvážte strávenie noci v jednom z luxusných „glamping“ (očarujúcich kempingov) vo Wadi Rum. S takmer nulovým svetelným znečistením ponúka park neuveriteľné možnosti pozorovania hviezd. Niet divu, že návšteva Wadi Rum je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete zažiť na Blízkom Východe.

 

Mŕtve more. Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Mŕtve more

Plávať v Mŕtvom mori je v Jordánsku neodmysliteľnou záležitosťou. Je to najnižší bod na Zemi dostupný po ceste, a táto vodná plocha sa nachádza 418 metrov pod hladinou mora.

Prakticky žiari intenzívnym odtieňom akvamarínu – obzvlášť pozoruhodný pohľad vedľa skalných ríms pokrytých soľou a pustých červených hôr v pozadí. Z Ammánu sa k atrakciám v oblasti Mŕtveho mora dostanete autom asi za hodinu.

Mŕtve more je známe svojou vodou bohatou na minerály. Vyznávači wellness veria, že voda má liečivé vlastnosti pre pokožku. Neplánujte si však plávať kolá – Mŕtve more je také husté a výrazné, že jediné, čo môžete urobiť, je plávať na povrchu.

Horúci tip: Za každú cenu sa vyhnite tomu, aby sa vám voda z Mŕtveho mora dostala do očí. Intenzívna slanosť (10-krát slanšia ako oceán!) štípe horšie, ako si dokážete predstaviť.

 

Divadlo v Jerash. Zdroj: planetware.com

Jerash

Jordánsko je domovom niektorých z najlepšie zachovaných rímskych ruín.

Jerash je úžasný orientačný bod, ktorý nemožno preskočiť a nachádza sa len 48 kilometrov severne od Ammánu. Staroveké grécko-rímske mesto bolo kedysi celé pochované v piesku, čo prispelo k jeho pomerne nedotknutej ochrane a vynikajúcemu stavu. Dokonca sa hovorí, že Jerash obsahuje grécke nápisy, ktoré naznačujú, že mesto založil sám Alexander Veľký. Kto by si pomyslel, že na Blízkom východe sa nájde jedna z najlepšie zachovaných rímskych archeologických ruín na svete?

Turisti začínajú svoje vyhliadkové dobrodružstvo zrúcanín Jerash prechádzkou cez Hadriánov oblúk. Zhruba 11 metrov vysoká stavba je veľkolepá, no ešte pôsobivejšia, keď si uvedomíte, že bola pôvodne dvojnásobná.

Hipodróm, športové ihrisko postavené okolo 2. storočia, kedysi hostilo preteky vozov ako zábavu pre tisíce divákov. Staroveký šport je privedený späť k životu prostredníctvom každodenných rekonštrukcií tejto zábavy, ktoré zahŕňajú bojových gladiátorov a preteky na vozoch.

Ďalším vrcholom ruín Jerash je Fórum. Námestie oválneho tvaru lemujú stále stojace stĺpy, ktoré dodávajú priestoru kráľovský nádych. Vylezte po schodoch neďalekého Diovho chrámu, aby ste získali ešte lepší výhľad na celé okolie.

Horúci tip: V tomto archeologickom nálezisku nie je takmer žiadny tieň. Vezmite si so sebou veľa vody, opaľovací krém a klobúk, aby ste sa chránili pred ostrými lúčmi.

 

Aqaba. Zdroj: planetofhotels.com

Aqaba

Jordánsko má síce len 26 km pobrežia, ale jeho čisté vody, príjemné teploty a historické pamiatky robia z prístavu Aqaba pri Červenom mori ideálne miesto pre dovolenku na pláži.

Aqaba, ktorá je dostatočne blízko na jednodňové výlety k starodávnym zázrakom v Petre a púštnej krajine Wadi Rum, ponúka aj akčné vodné športy, rušné trhy a miestne reštaurácie, ktoré ponúkajú jordánsku kuchyňu a čerstvé morské plody. Vyskúšajte aj miestnu špecialitu Aqaby – sayadieh, vynikajúce jedlo z rýb na chutnej ryži s cibuľou, paradajkami a čili papričkou.

Vylepšite si svoju plážovú dovolenku okúpaním sa v jednom z krásnych hammamov v okolí letoviska.

 

Tradičné jedlo v Jordánsku. Zdroj: girleatworld.net

1.3 Jedlo, pitie a alkohol

Jedlo v Jordánsku je skutočným zážitkom!

Očakávajte, že zjete veľa falafelu, dipov (humous, labneh, baba ganoush), paradajkového a uhorkového šalátu, chleba a tiež veľa mäsa a zeleniny.

Miestnou streetfoodovou špecialitou je shawarma, čo je grilované mäso s omáčkami zabalené v tenkom chlebe.

Čaj je veľkou súčasťou jordánskeho každodenného života a pohostinnosti, takže je takmer nemožné odmietnuť.

Na pomery Blízkeho východu nie je Jordánsko úplne márna krajina ani z pohľadu alkoholu. S viac ako 90% moslimskou populáciou je síce ťažšie nájsť alkohol a mnoho reštaurácií, hotelov a kempov ho nepredáva, no nie je to nemožné. Alkohol nájdete napríklad v skvelých strešných baroch v Ammáne, vo väčšine väčších medzinárodných hotelov a vo vynikajúcom Cave Bare pred vchodom do Petry.

 

Za volantom sa nudiť nebudete. Zdroj: dobrodruh.sk

1.4 Doprava v krajine

Jordánsko je pomerne kompaktná krajina. Cesta z Ammánu na severe, do Wadi Rum na juhu trvá cesta len 4-5 hodín. Najpopulárnejšie zastávky sú na tejto trase vzdialené 1-2 hodiny. Najdôležitejšie miesta Jordánska môžete pohodlne navštíviť za menej ako dva týždne.

Pre nezávislých cestovateľov je najlepšou možnosťou prenajať si auto a riadiť sa samostatne, prenajať si auto s vodičom na celú dobu cesty alebo využívať miestne taxíky či súkromné ​​autá. Verejná doprava je obmedzená, ale ak máte obmedzený rozpočet, môžete kombinovať verejnú dopravu s miestnymi taxíkmi.

Šoférovanie je pomerne jednoduché a typické pre rozvojové krajiny. Jordánsko má široké cesty s niekoľkými hrboľami, veľmi vyblednuté cestné značenie a časté zle označené spomaľovače.

 

 

Klasická jordánska šatka, ktorá vás ochráni pred slnkom. Zdroj: keepingitkrischic.com

1.5 Čo si obliecť v Jordánsku

Rovnako ako vo väčšine krajín Blízkeho východu je miestne obliekanie v Jordánsku konzervatívnejšie ako typické západné oblečenie. Keďže je to prevažne moslimská krajina, muži aj ženy cestujúci do Jordánska by mali voliť vhodné konzervatívne oblečenie. Na nízko strihané outfity alebo crop topy zabudnite, a šortky sú taktiež dosť nemiestne (aj keď zistíte, že veľa turistov nosí na verejnosti šortky a topy bez rukávov). V Jordánsku sa odporúča zakryť si aspoň kolená a ramená.

V letoviskách pri Mŕtvom mori a Aqabe je prijateľné oblečenie ako na západných plážach.

 

 

Ramadán v Jordánsku. Zdroj: memphistours.com

1.6 Ramadán v Jordánsku

Cestovanie do Jordánska počas svätého mesiaca ramadán je určite možné, aj keď majte na pamäti, že to môže ovplyvniť váš celkový zážitok z krajiny. Moslimovia sa počas ramadánu postia od úsvitu do západu slnka a pôst (ktorý pre tých najprísnejších zahŕňa pitie vody) môže ovplyvniť ich náladu – najmä keď ramadán pripadá na letné mesiace, keď sú dni dlhšie. To znamená, že sa vám môže zdať atmosféra o niečo elektrickejšia, než by normálne bola.

Okrem toho by ste si mali uvedomiť, že prevádzkové hodiny turistických miest sa počas ramadánu menia, pričom miesta sa otvárajú neskôr a zatvárajú skôr ako zvyčajne. Okrem toho sa zvyčajne odporúča, aby ste sa počas ramadánu na znak úcty k miestnym obyvateľom vyhýbali jedeniu a pitiu na verejnosti.

 

Mapa Jordánska a susedov. Zdroj: researchgate.net

1.7 Bezpečnosť

Prvá otázka, ktorú si väčšina ľudí položí pri otázke či cestovať do Jordánska, býva „je to bezpečné?“. To nie je prekvapujúce, pretože Jordánsko sa nachádza medzi krajinami, ktoré trpia tragickou vojnou a spormi, ako je Sýria a Irak. Od Arabskej jari, žiaľ, počet turistov do Jordánska výrazne klesol.

Jordánsko je však všeobecne považované za bezpečné miesto na cestovanie a je relatívne imúnne voči nestabilite, ktorá sužuje región, s výnimkou niekoľkých ojedinelých udalostí v poslednom čase. Väčšina krajín neodporúča cestovanie v blízkosti hraníc Jordánska so Sýriou a Irakom, ale prevažná časť Jordánska je bezproblémová.

Kriminalita je v Jordánsku zriedkavá, dokonca aj v Ammáne. Voda z vodovodu je chlórovaná a balená voda je široko dostupná.

 

1.8 Peniaze a náklady

Prekvapivo, Jordánsko nie je lacná cestovateľská destinácia a ceny sa môžu veľmi líšiť!

Miestnou menou je jordánsky dinár. Bankomaty sú široko dostupné v Ammáne, väčších mestách a turistických destináciách. Vezmite si hotovosť na menšie miesta, vrátane menších čiastok za sprepitné, taxíky a občerstvenie.

1.9 Klíma a najlepší čas na návštevu Jordánska

Najlepší čas na návštevu Jordánska je marec až máj, alebo október až november. Teploty môžu byť v lete neznesiteľne vysoké a v zime mrazivé (na niektorých miestach vrátane snehu!). Teploty do značnej miery závisia od nadmorskej výšky – Ammán a sever bývajú chladnejšie. Jar (marec-jún) a jeseň (polovica septembra-koniec novembra) prinášajú príjemné teploty a zeleň. Leto (júl – september) môže byť až príliš horúce, najmä vo Wadi Rum a pri Mŕtvom mori. Zima (december – február) môže byť chladná, hoci Aqaba zostáva stále príjemná.

Pokračujte na ďalší príspevok »