Prečo vyzeráme v zrkadle inak ako na fotkách?
Perfektné líčenie, dokonalý účes a žiarivá pokožka. Po piatkovej párty sa však zdá, že na fotografiách pózovalo naše škaredšie dvojča. Prečo je to tak, a má to tak každý? Zaujímavé je, že nemusí ísť len o (ne)schopnosti fotografa. Často sme prekvapení aj pri otvorení prednej kamery, neveriacky krútime hlavou, že takto sme predsa pred niekoľkými minútami nevyzerali…. Prečítať celé
Perfektné líčenie, dokonalý účes a žiarivá pokožka. Po piatkovej párty sa však zdá, že na fotografiách pózovalo naše škaredšie dvojča. Prečo je to tak, a má to tak každý? Zaujímavé je, že nemusí ísť len o (ne)schopnosti fotografa. Často sme prekvapení aj pri otvorení prednej kamery, neveriacky krútime hlavou, že takto sme predsa pred niekoľkými minútami nevyzerali.
Ako je možné, že fotografie nekopírujú našu zrkadlovú realitu?
Rozdiel medzi „obrazom“ v zrkadle a na fotografii je badateľný. Osoba, ktorú vidíme v zrkadle, je akoby obrátená. Veľmi stručne a jasne povedané, nie sme zvyknutí na svoju prevrátenú verziu samého seba.
Samozrejme, vidíme sa každý deň. Poznáme každý centimeter našej tváre, no keď nás niekto odfotí, zrazu nadobudnete pocit, že nie sme fotogenickí. Takže jeden z dôvodov, prečo nemáme radi fotenie nás samých, je ten, že tieto obrázky predstavujú pohľad na naše tváre, ktoré sú nám menej známe.
Niečo je nesprávne
Stalo sa vám niekedy, že pri skupinovej fotografií ste si pripadali ako najmenej fotogenická osoba? Aj to je úplne normálne. Všetci sme zvyknutí na svoj odraz v zrkadle, všetci sme zvyknutí na vonkajší vzhľad ľudí, ktorých často stretávame. Teda tváre kamarátov vidíme úplne rovnako na fotke ako v skutočnosti, čo sa nedá povedať o nás.
Medzitým si všetci ostatní myslia presne to isté. Takže keď poviete svojej známej: „vyzeráš na fotke výborne“ a ona vám odpovie, že si to nemyslí, tak to z toho dôvodu, že sa vidí odlišne.
Ďalším faktorom, ktorý vstupuje do hry, sú asymetrie tváre. Tie odraz v zrkadle vytláča – zjemňuje.
Nikto nemá dokonale symetrickú tvár
- Väčšina ľudí si vlasy rozdeľuje nerovnomerne. Na jednej strane je ich viac a na druhej menej.
- Ani veľkosť našich oči nie je rovnaká.
- Hovorí sa, že obočie nie sú sestry, ale sesternice.
- Dokonca aj náš úsmev je asymetrický, väčšina ľudí sa usmieva o niečo viac z jednej strany úst ako z druhej.
- Ak je náš nos mierne zakrivený približne o 2 mm doľava, na fotografií sa zdá, že je o 4 mm napravo od miesta, kde ho očakávame
Je možné, že ste menej atraktívny, ako si myslíte
Štúdiou z roku 2008 sa dokázalo, že niektorí ľudia si myslia, že sú príťažlivejší ako v skutočnosti. V experimente výskumníci nafotili fotografie účastníkov tak, aby vyzerali atraktívnejšie a zmiešali ich s fotografiami, kde výrazne nezasiahli. Následne požiadali respondentov, aby vybrali fotografie, ktoré podľa nich zodpovedajú realite. Účastníci pochopiteľne siahali po tých „obrázkoch“, kde vyzerali lepšie.
Na druhú stranu iní odborníci tvrdia, že v ich štúdii zaznamenali zvýšený počet respondentov, ktorí mali tendenciu sa podceňovať v rámci výzoru. Dospeli však k záveru, že náš nepríjemný pocit, keď sa vidíme na fotografiách je porovnateľný so zážitkom, keď prvýkrát počujeme svoj vlastný hlas v nahrávke. Teda malo by ísť len o zvyk. Pokiaľ sa budeme dostatočne často nahrávať, tak sa „zmierime“ s tým, ako znieme. V tomto prípade by sme sa mali častejšie fotiť z každého uhla, aby sme sa zoznámili so svojou „zrkadlovou“ aj „fotoaparátovou“ verziou.
Impulz pre návštevu estetických kliník
V dnešnom svete instantne krásnych ľudí je náročne sa zmieriť s tým, že sme nedosiahli a pravdepodobne nikdy nedosiahneme súčasný ideál krásy. A fakt, že na fotografiách nevyzeráme tak dobre ako v zrkadle nášmu sebavedomiu nepomáha. Automaticky začneme premýšľať nad estetickými úpravami. Chceme zjemniť, najlepšie rovno odstrániť všetky asymetrie. No, nie vždy je tento „komplex“ opodstatnený.
Odborníci v štúdii, ktorú sme vyššie spomenuli sa zamerali na to, ako vysvetliť ľuďom, že ich nedostatky pramenia z nedostatočného oboznámenia sa s obráteným obrazom našej tváre.Existujú dve neinvazívne riešenia. Prvým je, že sa budeme častejšie fotiť, aby sme si na seba zvykli. Druhým riešením je kúpa reverzného zrkadla, tzv. true mirror.