Zdravie
Prelomové lieky v histórii ľudstva
Liečivá, ktoré navždy zmenili vývoj medicíny a zachraňujú milióny ľudských životov do dnešných dní.
Ľudia po tisícročia hltali elixíry, vdychovali výpary a aplikovali masti v mene lepšieho zdravia a liečby.
No len o malom počte látok možno povedať, že spôsobili zásadnú revolúciu v medicíne.
Tu je niekoľko z nich, ktoré zmenili smerovanie medicíny a dodnes zachraňujú milióny životov.
Penicilín
Penicilín ohlasoval úsvit antibiotického veku.
Pred jeho zavedením neexistovala účinná liečba infekcií ako zápal pľúc, kvapavka alebo reumatická horúčka.
Nemocnice boli plné ľudí s otravou krvi, ktorá sa nakazila reznou ranou alebo škrabancom, a lekári pre nich mohli urobiť len málo.
Antibiotiká sú zlúčeniny produkované baktériami a hubami, ktoré sú schopné zabíjať alebo inhibovať konkurenčné mikrobiálne druhy.
Tento jav je už dlho známy – môže to vysvetľovať, prečo starí Egypťania používali obklad z plesnivého chleba na infikované rany.
Aj mnoho iných starovekých kultúr, vrátane tých v Austrálii, Číne, Grécku a Indii, nezávisle objavilo užitočné vlastnosti húb a rastlín pri liečbe infekcií.
Tieto liečby často fungovali, pretože mnohé organizmy, vrátane mnohých druhov plesní, prirodzene produkujú antibiotiká.
Ale až v roku 1928 objavil Alexander Fleming, profesor bakteriológie v nemocnici St. Mary’s Hospital v Londýne, penicilín, prvé skutočné antibiotikum.
AZT
Schválenie zidovudínu (všeobecnejšie známeho ako AZT) v roku 1987, znamenalo prelom v liečbe HIV/AIDS.
Hoci tento liek nedokázal vyliečiť chorobu, zistilo sa, že predlžuje životy pacientov s AIDS.
Bol to tiež prvý z takzvaných nukleozidových inhibítorov reverznej transkriptázy, skupiny antiretrovírusových liekov, ktoré sa stali základným kameňom liečby HIV/AIDS.
Vďaka týmto liekom sa ročný počet úmrtí na AIDS na začiatku 21. storočia znížil.
Diazepam
Diazepam, prvýkrát uvedený na trh ako Valium, je liek zo skupiny benzodiazepínov, ktorý pôsobí ako anxiolytikum.
Bežne sa používa na liečbu rôznych stavov vrátane úzkosti, záchvatov, abstinenčného syndrómu od alkoholu, svalových kŕčov, nespavosti a syndrómu nepokojných nôh.
Zavedenie trankvilizéra chlórpromazínu v 50. rokoch minulého storočia predstavovalo prelomový bod v psychiatrii, ktorý viedol k „psychofarmakologickej revolúcii“.
Diazepam bol patentovaný v roku 1959 Hoffmann-La Roche.
Od svojho uvedenia na trh v roku 1963 je to jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na svete.
V skutočnosti bol chlórpromazín nielen úspešný – do roku 1964 ho užilo asi 50 miliónov ľudí –, ale jeho vývoj položil aj základy pre neskoršiu generáciu látok používaných pri liečbe úzkosti a depresie.
Okrem toho, charakterizácia jeho účinkov na neurotransmitery a ich receptory poskytla prehľad o tom, ako sa impulzy v mozgu, prenášajú z jedného neurónu na druhý, čo vedie k veľkému pokroku v chápaní duševných chorôb vedcami.
Aspirín
Aspirín je v súčasnosti celosvetovo jeden z najpoužívanejších liekov a bol jednoznačne jedným z najdôležitejších farmakologických úspechov dvadsiateho storočia.
História aspirínu v skutočnosti siaha viac ako 4000 rokov do minulosti, keď vŕbovú kôru používali ako liek proti bolesti a antipyretikum.
Existujú hlinené tabuľky od Asýrčanov zo sumerského obdobia (asi pred 4000 rokmi), v ktorých sa vŕbové listy odporúčajú pri reumatických ochoreniach, Egypťania opisujú použitie vŕbových listov alebo myrty pri bolestiach alebo zápaloch kĺbov, a Hippokrates odporučil extrakt z vŕbovej kôry pri horúčke, bolesti a pôrode.
Staroveké čínske, rímske a indiánske civilizácie už dlho uznávali výhody rastlín obsahujúcich kyselinu salicylovú pre ich liečivé účinky.
Neskôr, v roku 1899, Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer & Co. predstavila aspirín, liek proti bolesti, ktorý sa dostal medzi najbežnejšie používané lieky na svete.
Spoločnosť pripisuje syntézu čistej kyseliny acetylsalicylovej, aktívnej zložky aspirínu, chemikovi z Bayeru Felixovi Hoffmannovi.