Liečba budúcnosti
Priekopnícky vynález zmenil ochrnutému mužovi život: Odborníci veria, že pomôže tisíckam ďalších
Autor technológie označil unikátny experiment za digitálny most medzi mozgom a telom.
Špeciálna metóda má potenciál pomôcť obrovskému množstvu paralyzovaných pacientov.
>O mimoriadnych úspechoch moderných technológií v oblasti zdravia a liečby ochorení, sme písali už niekoľkokrát, toto je ďalší z konkrétnych prípadov, ktorým sa otvorila nádej pre mnohých ľudí s podobným zdravotným problémom.
Nedávno prebehla vo Švajčiarsku unikátna operácia. Ochrnutému pacientovi vložili lekári do mozgu a brucha dva experimentálne mozgové implantáty s umelou inteligenciou, ktoré dokážu na základe myšlienok znovu rozpohybovať končatiny.
Unikátna operácia má skvelé výsledky
46-ročný Švajčiar ochrnul po nešťastnom páde na ľade a teraz môže opäť čiastočne hýbať rukami a ramenami. Pri celosvetovo prvej operácii mu do mozgu nainštalovali implantát, ktorý využíva umelú inteligenciu na čítanie jeho myšlienok so zámerom pohybovať sa a prenáša ich do mozgu.
Druhý implantát v jeho bruchu stimuluje správne svaly, aby sa časti jeho tela pohybovali tak, ako to jeho mozog chce. Pacientovo telo sa tak znova môže pohybovať podľa priania mozgu.
Holandská spoločnosť Onward, ktorá za priekopníckou technológiou stojí, opisuje celý proces ako pohyb riadený myšlienkami. Od implantátov si sľubuje, že dokážu zmeniť život ľuďom s poškodenou miechou.
„Ak máte ochrnutú ruku a môžete ju len otvoriť a zavrieť, je to veľká zmena. Zrazu môžete jesť. Získavate nezávislosť,“ vysvetľuje francúzsky neurológ Gregoire Courtine pre spravodajskú stanicu CNN.
Práve on prišiel pred viac ako desiatimi rokmi s nápadom tzv. digitálneho mosta medzi mozgom a telom. Do tohto zákroku čakal, kým bude súčasná technológia schopná niečo také dokázať.
„Odstránime kúsok kosti, tento kúsok kosti nahradíme sadou elektród. Tento implantát bude fungovať bezdrôtovo a aktivuje stimuláciu miechy,“ opisuje švajčiarska neurochirurgička Jocelyne Bloch, ktorá operáciu vykonala a je Courtinovou spolupracovníčkou.
Tréning pomáha nervovým vláknam opäť rásť
Bloch a Courtine za sebou už jedno podobné svetové prvenstvo majú, keď sa im v lete podarilo pomôcť inému pacientovi z Holandska. Ten zostal paralyzovaný od pása dole po nehode na motorke a dnes môže znova chodiť. Jeho mozgový implantát totiž zachytáva signály prikazujúce pohyb a prenáša ich do stimulátora v dolnej časti chrbta.
Jeho chôdza síce nie je dokonalá, ale čím viac sa pohybuje, tým viac sa jeho telo zvláda samo uzdravovať. Podľa Courtineho boli výsledky liečby skutočne nečakané.
„Zistili sme, že pri dlhodobom používaní tohto systému vďaka tréningu začnú nervové vlákna znovu rásť. Takže pomocou tejto technológie opravujeme nervový systém,“ vysvetľuje Courtine. „To bolo ako sen, regeneratívna medicína!“ dodal.
Obnoviť funkciu rúk je ale náročnejšie ako obnoviť schopnosť chodiť. „Je to rafinovanejšie. Najmä ak chcete obnovu pohybu rozšíriť aj na prsty, a nie iba na dlaň,“ uvádza generálny riaditeľ Onward Dave Marver.
Treba sa obávať zneužitia moderných technológií?>
Spoločne s nadšením z unikátnej technológie, ktorá má potenciál pomôcť obrovskému množstvu paralyzovaných pacientov, sa množia aj obavy z jej zneužitia. Courtine aj Bloch však upozorňujú na to, že ich implantát vie čítať iba myšlienky súvisiace s príkazmi na pohyb.
„Pravdepodobne dostatočne nerozumieme nervovému kódu, aby sme skutočne mohli extrahovať vaše myšlienky. Aspoň zatiaľ nie. Možno toho v budúcnosti budete svedkami,“ dodáva odborníčka.
Operácia, ktorá švajčiarskemu pacientovi navrátila schopnosť aspoň čiastočne pohybovať rukami, je súčasťou lekárskych zákrokov, ktoré budú ešte niekoľko rokov prebiehať v skúšobnej fáze.
„Od tohto prvého človeka sa toho veľa naučíme. Potom budeme pokračovať u ďalších štyroch alebo piatich ľudí, a pokiaľ všetko dobre pôjde, vykonáme štúdiu, snáď získame schválenie a sprístupníme to,“ uzatvára svoje predstavy Marver.
>Tento výskum potvrdzuje možnosť opätovného vytvorenia neurologického spojenia medzi mozgom a miechou, ktoré prebieha veľmi rýchlo. Rozšírenie rozsahu tohto spojenia by tiež mohlo pomôcť ľuďom, ktorí majú paralýzu celých paží, či len rúk, alebo ktorí mali mŕtvicu. Chceli by však zmenšiť veľkosť systému, aby bol prenosnejší
>„Koncept digitálneho mosta medzi mozgom a miechou predznamenáva novú éru v liečbe motorických deficitov v dôsledku neurologických porúch,“ napísali vedci.