Prispôsobenie sa umelej inteligencii môže zjednodušiť pracovný život. Príkladom toho je aj český startup Digitoo

Umelá inteligencia je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. Spoločnosť sa však s jej benefitmi a potenciálnymi hrozbami začína zaoberať až v súčasnosti. Aj cez to, že má ísť o efektívneho pomocníka, ktorý ma zjednodušiť prácu, mnoho pracovníkov sprevádza strach zo straty zamestnania. Tieto obavy sa vyskytujú najmä u kreatívnych zamestnancov, ktorých bežne úkony vie… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Umelá inteligencia je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. Spoločnosť sa však s jej benefitmi a potenciálnymi hrozbami začína zaoberať až v súčasnosti.

Aj cez to, že má ísť o efektívneho pomocníka, ktorý ma zjednodušiť prácu, mnoho pracovníkov sprevádza strach zo straty zamestnania. Tieto obavy sa vyskytujú najmä u kreatívnych zamestnancov, ktorých bežne úkony vie AI jednoducho nahradiť.

Ako sme uviedli v našom predošlom článku, o vážne ovplyvnenie pôjde najmä v administratívnych a právnických pozíciách. Zároveň podľa správy americkej spoločnosti Goldman Sachs môže nahradiť až ekvivalent 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok.

Efektívny pomocník alebo hrozba?

Kľúčovým bodom, ktorý viedol k horlivým diskusiám ohľadom umelej inteligencie, bolo spustenie ChatGPT od spoločnosti OpenAI, informuje portál BBC. Uvedenie tejto technológie na pracovný trh sa dotklo mnohých pracovníkov, či už o tom vedia alebo nie.

V praxi ide o chatbota, ktorý na základe strojového učenia reaguje na výzvy používateľov. Medzi jeho benefity patrí, že môže pracovníkom pomáhať vytvárať motivačné listy a životopisy, či rôzne nápady, ktoré môžu presadiť na pracovisku.

Na základe toho čoraz viac zamestnancov počas pohovorov od účastníkov vyžaduje, aby sa prispôsobili tomuto novému fenoménu. Síce pre mnohých z nich ide o vystúpenie z komfortnej zóny, netreba mať obavy. Na to, aby mohli AI efektívne využívať, budú školení, čo docieli k tomu, aby sa stala len doplnkom ich všedných povinností.

prispôsobenie sa umelej inteligencii

Umelá inteligencia môže zjednodušiť každodenný pracovný život. Zdroj: pexels.com

Aj cez to, že mnoho pracovníkov má obavy zo straty zamestnania, odborníci tvrdia, že umelá inteligencia môže pozitívne ovplyvniť ich každodenný pracovný život. Primárny benefit tvorí to, že ChatGPT môže fungovať ako osobný asistent. Zároveň sa dá využiť aj počas brainstormingu či vytváraní nových nápadov. Aj preto pre mnohých pracovníkov slúži ako nástroj na odrazenie nápadov, čo môže podporiť ich kreativitu.

Spoľahlivý osobný asistent

Okrem presadzovania rôznych nápadov existuje niekoľko ďalších situácií, kedy môže zjednodušiť život. Jedným z príkladov je korekcia nepresností v texte, ktoré môžu ľudia prehliadnuť. Svoje využitie nájde aj v IT segmente, kedy môže poslúžiť pri kontrole kódov.

Síce nejde o prototyp úplne dokonalej technológie, aj cez to môže pracovníkom pomôcť zachytiť výsledky a riešenia mimo ich osobných skúseností. Avšak aj po schopnosti zachytenia problémov ich nevie opraviť, čo nasvedčuje tomu, že ľudská pracovná sila bude naďalej potrebná. Výhoda AI spočíva však v tom, že v porovnaní s ľuďmi jednotlivé problémy dokáže rýchlejšie a efektívnejšie identifikovať.

Potenciál nových pracovných príležitostí

Aj cez to, že podľa predikcií môže umelá inteligencia naozaj nahradiť milióny pracovných miest na plný úväzok, odborníci apelujú na potenciálny vznik nových pracovných príležitostí.

Poukazuje na to aj jeden z výskumov, ktorý sa zrealizoval v roku 2021. Vyplýva z neho, že 60 % pracovných miest, ktoré sa v súčasnosti vykonávajú, v roku 1940 neexistovalo. Ide o vplyv industrializácie a automatizácie, ktorá viedla k úplne novým odvetviam, či už automobilového alebo počítačového priemyslu. Príkladom môžu byť pracovné pozície vodičov alebo web dizajnérov.

prispôsobenie sa umelej inteligencii

Mnohých zamestnancov sprevádza strach zo straty zamestnania. Zdroj: pexels.com

Zároveň pôsobenie umelej inteligencie si už teraz vyžaduje obsadenie niektorých pracovných miest. Ide najmä o analytické a vedecké pozície, pričom ich náplňou je práca s technológiou, prostredníctvom ktorej sa vytvárajú lepšie postupy na pracovisku. Zároveň správa Svetového ekonomického fóra poukazuje na to, že špecialisti na AI a strojové učenie patria k najrýchlejšie rastúcim pracovným oblastiam.

Pozitívny príklad na Slovensku

Už teraz môžeme zaznamenať niekoľko pozitívnych príkladov, kedy umelá inteligencia zjednodušuje život. Jedným z nich je typ AI, ktorý vytvoril český startup Digitoo. Ako uvádza portál Teraz, jeho cieľom je, aby účtovníci nemuseli prepisovať faktúry, čo môže prispieť k väčšej spokojnosti zamestnancov.

„Umelá inteligencia text na faktúre prečíta a dokáže sama priradiť správne kódy k danej faktúre a položkám na nej. Vie rozlíšiť aj to, že pečivo a klince na jednom nákupnom zozname sa musia zoradiť na iné stredisko,“ vysvetľuje jednotlivé princípy zakladateľka startupu Karin Feuntesová.

prispôsobenie sa umelej inteligencii

Jej pozitíva sa môžu dotknúť najmä účtovníckych pozícií. Zdroj: pexels.com

Síce v bežnej praxi tieto úkony trvajú niekoľko minút, umelej junior účtovníčke to trvá len niekoľko sekúnd. Na konci úkonu faktúru prekontroluje senior účtovníčka a následne ju pošle do účtovného systému. V prípade, že sa v nej objavia chyby, opraví ich účtovníčka, pričom umelá inteligencia ich v budúcnosti už nezopakuje.

Jej presnosť v čítaní slovenčiny a češtiny v súčasnosti dosahuje 95 %. Na ďalších jazykoch startup naďalej pracuje.

Pokračujte na ďalší príspevok »



ZDRAVIE

5 vecí, ktoré by ste mali používať, ak máte alergiu na prach

  • Alergia na prach dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Neustále kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos alebo dokonca dýchavičnosť sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu pohodu. Ak sa u vás doma hromadí prach rýchlejšie, než ho stíhate upratať, môže byť ťažké udržať si čisté a zdravé prostredie. Našťastie, existuje niekoľko riešení, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť prejavy alergie a zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom domove.
  • Zdroj: freepik.com