Problém lacných tabletov, o ktorom sa nehovorí

Lacné tablety sa tešia veľkej obľube vďaka tomu, že napriek veľmi nízkej cene majú pomerne dobrú technickú výbavu. Aj za 70 eur môžete dostať 8-palcový tablet so 4-jadrovým procesorom, moderným Androidom a dostatočne veľkou pamäťou – lenže práve táto pamäť je problémom, o ktorom sa veľmi nehovorí a nepíše. Je totiž iba relatívna. Parametre moderných… Prečítať celé
Vydané 31. augusta 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lacné tablety sa tešia veľkej obľube vďaka tomu, že napriek veľmi nízkej cene majú pomerne dobrú technickú výbavu. Aj za 70 eur môžete dostať 8-palcový tablet so 4-jadrovým procesorom, moderným Androidom a dostatočne veľkou pamäťou – lenže práve táto pamäť je problémom, o ktorom sa veľmi nehovorí a nepíše. Je totiž iba relatívna.

Parametre moderných mobilných zariadení sú zvyčajne štandardizované, predajcovia uvádzajú niekoľko hlavných vlastností a k nim pridávajú zopár riadkov z oficiálnych textov od výrobcov. Tieto parametre rozlišujú tri typy pamäte: RAM, ROM a externú pamäť na microSD karte. V skutočnosti ale nachádzame v lacnejších tabletoch ešte jednu NAND pamäť, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje správanie tabletu a jeho obmedzuje jeho používanie.

Príkladom je 8-palcový UMAX VisionBook 8Q. Tablet ako taký je veľmi dobrý – za svoju cenu totiž ponúka veľmi pekný displej a Android na ňom pracuje veľmi rýchlo a spoľahlivo. Problém je však so spomínanou pamäťou.

 

Vnútorná pamäť je rozdelená v záujme šetrenia nákladov

Operačná pamäť RAM má veľkosť 1 gigabajt (GB), vďaka čomu môžu súčasne bežať viaceré aplikácie bez toho, aby výrazne spomaľovali tablet. Okrem iného táto pamäť zabezpečuje aj prehrávanie HD videa alebo inštalovanie väčších aplikácií, ktoré počas inštalácie ukladajú dočasné súbory práve do pamäte RAM.

Zvyšná pamäť má byť veľká 8 GB, pričom asi 4,7 GB je reálne k dispozícii používateľovi. V skutočnosti je však interná pamäť tabletu iba 1 GB a zvyšok je lacnejšia NAND pamäť, na ktorú sa nedajú ukladať aplikácie. Reálne tak máte k dispozícii na aplikácie iba jeden gigabajt priestoru, do ktorého sa musí zmestiť všetko – od e-mailov po hry.

To je dôvod, prečo v mnohých cenovo veľmi výhodných tabletoch nenájdete prakticky žiadne predinštalované aplikácie – dokonca ani Gmail alebo YouTube. Keď si ich nainštalujete, postupne zaberáte desiatky megabajtov pamäte, ktorá sa veľmi ľahko celkom zaplní.

Screenshot_2015-10-14-21-08-13

 

 

Riešenie existuje, ale nefunguje vždy

Riešenie problému s nedostatočným priestorom pre ukladanie aplikácií je pomerne jednoduchý, ale nefunguje vždy. Keď si do tabletu nainštalujete aplikáciu, v nastaveniach v časti Aplikácie si zobrazíte jej detaily a premiestnite ju na pamäťovú kartu microSD (musíte ju mať vloženú v zariadení, zvyčajne aj lacné tablety vedia prijať 4 aj 16 GB karty). Tak uvoľníte priestor v hlavnej pamäti.

 

Gmail sa na SD kartu premiestniť nedá, ale mnohé iné aplikácie áno.

 

Dôležité je uvedomiť si, že aby tieto aplikácie mohli fungovať, musí byť v tablete vložená microSD karta.

Nevýhodou tohto riešenia je skutočnosť, že niektoré aplikácie (najmä tie od Google) sa nedajú premiestniť ani inštalovať na pamäťovú kartu microSD.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »