ZDRAVIE
Počet Slovákov užívajúcich lieky proti nespavosti rapídne rastie. Ako si nastaviť vhodnú spánkovú hygienu?
Počet pacientov, ktorým sa predpísali lieky proti nespavosti, sa zvýšil počas pandémie.
V roku 2021 sa predpísali 193 deťom do 18 rokov.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Spánok ovplyvňuje viacero životných funkcií. Podľa výsledkov mnohých štúdií sa považuje za liek na dlhovekosť, nakoľko jeho kvalita a počet hodín môžu predĺžiť život o niekoľko rokov.
Ako sme uviedli v našom predchádzajúcom článku, v prípade s uvedenou súvislosťou sa môžu muži dožiť až o päť rokov dlhšie. Ženské zastúpenie je už v menšej nevýhode, nakoľko sa u neho môže dĺžka život predĺžiť len o dva roky.
Mnohých Slovákov však aj cez tieto pozitívne prognózy trápia problémy so spánkom. Výnimku netvoria ani pacienti užívajúci lieky na spanie, pričom sa ich počet rapídne zvyšuje.
Nárast počas pandémie
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa počet ľudí, ktorým sa predpísali lieky proti nespavosti, zvýšil počas pandémie, informuje portál Sita. Kým v roku 2020 lekári predpísali tento druh liečiv 40-tisíc poistencom, v roku 2021 išlo o 85-tisíc.
Najčastejšie ich užívajú ľudia nad 45 rokov, avšak výnimku netvorí ani mladšia veková skupina. Počas roku 2021 sa predpísali až 193 deťom do 18 rokov.
Za spúšťač nespavosti u mladistvých možno považovať elektroniku, s ktorou v mnohých prípadoch zaspávajú. Do nočných hodín hrajú počítačové hry, pričom v niektorých prípadoch aj počas doby spánku nechávajú svoje laptopy otvorené. Ďalší faktor tvoria sociálne siete, na základe ktorých z psychologického hľadiska tínedžeri zažívajú pocity úzkosti.
Lieky proti nespavosti nie sú najšťastnejším riešením. Na základe toho odborníci apelujú na to, aby postihnutí jedinci vyhľadali pomoc už vtedy, ak ich nekvalitný spánok obmedzuje v každodennom fungovaní, čo prispieva k fyzickým alebo psychickým ťažkostiam.
Ako spomíname v minulom článku, spánkové laboratórium Univerzitnej nemocnice Bratislava v priebehu roka navštívi 450 ľudí. V 80 % prípadoch ide o pacientov mužského pohlavia vo veku 40 až 60 rokov.
Hospitalizácia trvá dva až tri dni. Počas nej prebiehajú vyšetrenia zaoberajúce sa s elektroaktivitou mozgu, polohou tela či okysličením krvi.
Efektivita poobedňajšieho zdriemnutia
V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí si zvyknú pravidelne poobede zdriemnuť, treba sa zamyslieť nad tým, či za problémami so spánkom nestojí tento zvyk.
Ako píše portál ScienceAlert, síce krátky poobedňajší oddych vám môže pomôcť prežiť náročný deň, vystavujete sa riziku, že v noci vám bude dlhšie trvať zaspať. V prípade, že zdriemnutie trvá viac ako 30 minút alebo prebieha po 16. hodine, môže dôjsť k zníženiu vášho „spánkového dlhu“.
Výnimku netvoria ani kofeín a alkohol. Po vypití väčšieho množstva kávy kofeín zostáva v obehovom systéme dlhšie, čo rovnako sťažuje zaspatie.
Alkohol naopak spôsobuje väčšiu únavu, avšak dochádza k menej kvalitnému spánku. Ide o väčšiu pravdepodobnosť častejšieho nočného prebúdzania sa, na základe čoho sa mení celková dĺžka spánku.
Nové metódy liečby
Doba sa vyvíja dopredu, o čom značia aj nové postupy pri liečbe porúch spánku. Kým v minulosti tvorili alfu a omegu liečivá podporujúce spánok, v súčasnosti mnohé krajiny využívajú kognitívnu behaviorálnu terapiu či liečebné konope.
V prípade prvej možnosti ide o neliekovú terapiu, ktorá prebieha počas štyroch až ôsmich týždňov. Jej súčasťou je vzdelávanie o spánku, pričom sa v priebehu posledných rokov stáva účinnejšou metódou než bežné lieky na spanie.
Pacientom ponúka psychologické a behaviorálne liečby riešiace základné príčiny dlhodobej nespavosti. Zúčastniť sa jej možno prostredníctvom malej skupiny so zdravotníckymi odborníkmi alebo samoriadených online programov. Odporučenie prichádza zo strany praktického lekára, pričom prebieha zväčša pod dozorom špecializovaných spánkových psychológov.
Zo štatistík vyplýva, že v priemere 80 % ľudí, ktorí sa jej zúčastnili, spia lepšie, pričom zlepšenie trvá najmenej rok. V prípade, že nedošlo k zlepšeniu, ďalšie kroky prevedie špecialista na spánok, ktorí zisťuje prítomnosť iných spánkových porúch.
V priebehu posledných rokov sa relatívne dosť skúmalo aj liečebné konope. Z prieskumu zrealizovanom v Austrálii vyplýva, že viac ako polovica ľudí uviedla, že ho užíva na liečbu nespavosti.
Avšak len jedna zo štyroch štúdií poukázala na skutočné zlepšenie po dvoch týždňoch liečby. Na základe toho sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa zistilo, ako vysoké dávky možno považovať za prospešné.
Ako rýchlo a efektívne docieliť k lepšiemu spánku?
V našom minulom článku poukazujeme na to, že optimálna dĺžka spánku by mala trvať sedem až osem hodín. Ako ju však docieliť?
Odpoveď je jednoduchšia, než sa zdá. Stačí si stanoviť vhodnú spánkovú hygienu, ktorej gro tvorí najmä pravidelné chodenie spať v rovnakom čase. To isté platí aj pre vstávanie.
V prípade vhodného prostredia na oddych ide o miesto, ktoré je chladnejšie a tmavšie. Odporúča sa spať pri stlmenom svetle alebo s otvoreným oknom, pričom sfarbenie vašej spálne by mali tvoriť tmavšie odtiene farieb. Vhodné je aj to, pokiaľ je izba situovaná od rušnejších ulíc alebo disponuje prostriedkami na stlmenie ruchov.
Za rušivý faktor možno považovať aj modré svetlo. Na základe toho sa odporúča minimálne hodinu pred spaním nepoužívať elektronické zariadenia. V prípade, že je to nevyhnutné, nastavte si na nich spánkový režim alebo použite okuliare proti modrému svetlu.
Ideálne je, pokiaľ rodičia učia svoje deti týmto zvykom od útleho veku.