Umenie z odpadkov

Projekt Washed Ashore: umenie z odpadkov

Aj keď presne nevieme, koľko odpadu je v oceáne, jedna vec je istá, je ho veľa. Na odľahlých plážach Aljašky sa našlo až niekoľko ton vyplaveného odpadu. Odpad produkovaný človekom sa hromadí aj na hladine oceánov, kde tvorí takzvané odpadkové ostrovy, alebo padá na dno. Najznámejším ostrovom tvoreným nahromadeným odpadom je Veľký pacifický kôš (The… Prečítať celé

Projekt Washed Ashore tvorí umelecké diela z vyzbieraného odpadu z oceánu (Foto: Jasmin Sessler)

Aj keď presne nevieme, koľko odpadu je v oceáne, jedna vec je istá, je ho veľa. Na odľahlých plážach Aljašky sa našlo až niekoľko ton vyplaveného odpadu. Odpad produkovaný človekom sa hromadí aj na hladine oceánov, kde tvorí takzvané odpadkové ostrovy, alebo padá na dno. Najznámejším ostrovom tvoreným nahromadeným odpadom je Veľký pacifický kôš (The Great Pacific Garbage Patch), ktorý má rozmer 1,6 miliónov kilometrov štvorcových a pláva naprieč Tichým oceánom.

Časť odpadu plávajúceho v mori bola vyhodená priamo na pláž alebo do vody. Oveľa viac však pochádza zo skládok alebo z odpadu vyhodeného na uliciach. Ten sa potom vyplavuje do mora cez odtoky a rieky. Väčšinu tvorí plast, ktorého rozklad trvá niekoľko rokov. Jeho výskyt v mori je nebezpečný hlavne pre zvieratá, ktoré si ho môžu ľahko pomýliť s jedlom. Plast po rozložení, môže stále napáchať veľa škôd. Pri jeho rozklade sa totiž do vody uvoľňujú škodlivé látky a chemikálie.

Plagát pre Svetový deň oceánov 2021 (Foto: Washed Ashore)

Projekt Washed Ashore

Washed Ashore (Čisté pobrežie) je projekt Inštitútu pre umenie a environmentálne vzdelávanie. Táto nezisková organizácia sa snaží prostredníctvom umenia priblížiť svetu rastúci problém so znečistením. Združenie Washed Ashore vytvorilo veľkú turistickú expozíciu zloženú z mohutných sôch vytvorených z morského odpadu. Tento odpad vyzbierali a zhromaždili dobrovoľníci z južného pobrežia Oregonu.

Sídlo projektu je takisto v americkom OregoneMiestni umelci a dobrovoľníci sa schádzajú na seminároch a tvorivých dielňach. Dielne pozostávajú z recyklačnej, montážnej a tvorivej práce. Odpad sa triedy, čistí, mechanicky upravuje a montuje do umeleckých diel.

Vo svojich obrovských sochách sa umelci snažia vykresliť rozmanitosť oceánskeho života. Sochy zobrazujú podmorský život. Vyrobená bola napríklad veľryba z nádob na bielenie, medúzy z plastových fliaš, biely koralový útes z polystyrénu a mnoho ďalších. Na svojej facebookovej stránke združenie pravidelne uverejňuje fotky a videá z dobrovoľníckej práce. Viac umeleckých sôch spolu so zaujímavým popisom morských zvierat, ktoré zobrazujú si môžete pozrieť TU.

Plast bol nájdený aj na dne Mariánskej priekopy, v najhlbšej časti oceánu (Foto: Washed Ashore)

 

Za 30 rokov pôsobenia táto organizácia postavila viac ako 66 obrích sôch z viac ako 17 ton oceánskeho odpadu.

 

Ako môžeme pomôcť?

  • znížiť používanie plastových obalov a sáčkov
  • používať vlastnú látkovú tašku pri nákupe potravín
  • používať sklenenú fľašu namiesto plastovej
  • nevyhadzovať odpad na ulicu a v prírode
  • zapojiť sa do komunitného projektu, napríklad vyčistiť okolie obce alebo miestny potok

 

Táto socha bola celá postavená z odpadu vyzbieraného na lokálnej pláži (Foto: Washed Ashore)

Pokračujte na ďalší príspevok »