Trendy randenia
Randenie v 21. storočí: Poznáte tieto pojmy nových trendov online randenia?
Situationship, orbiting, submaring, roaching či soft launch.
Počuli ste už o týchto trendoch randenia v online dobe?
Randenie. Ten vzrušujúci proces, ktorý nás privádza k potenciálnym partnerom. Nie je to však len o spotených dlaniach, nesmelých úsmevoch a nervóznych pohľadoch. Tak ako sa vyvíja všetko okolo nás, ani randenie nezostáva v úzadí. Neustále napreduje spolu s dynamickým spoločenským prostredím. V dnešnom digitálnom veku vznikajú nové trendy a prístupy k hľadaniu lásky a budovaniu vzťahov. Spolu s tým sa vytvárajú aj termíny, ktoré potrebujú pomenovať nové trendy v randení. Viete čo je to situationship, orbiting, submaring, roaching či soft launch? Možno so svojím partnerom práve prežívate jeden zo spomínaných trendov, len neviete ako ho máte pomenovať. Poďme si ich teda priblížiť.
Situationship: kam sa náš vzťah uberá?
Nie sú to kamaráti s výhodami, ani oficiálny pár a už vôbec nie len obyčajní priatelia. Čo to teda je ten situationship? Mohli by sme ho definovať ako romantický vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorí si však ešte oficiálne nepovedali, že spolu naozaj chodia. Tento trend sa v dnešnej dobe objavuje v spoločnosti veľmi často. Každý z nás, pravdepodobne, má kamaráta alebo kamarátku, ktorí sa ocitli v takejto situácii – alebo sme to my, kto prežíva situationship na vlastnej koži. Zlé je na ňom najmä to, že je v niektorých prípadoch celkom toxický. Bojíme sa záväzkov, no na druhej strane nechceme zostať sami. A to je možno dôvod, prečo si dvaja ľudia ešte nepovedali, na čom sú. V tom horšom prípade by sa mohlo stať, že vaša polovička nechce ísť do oficiálneho vzťahu. Jednoducho jej vyhovuje byť s vami len v situačnom vzťahu. Práve preto je dôležité medzi sebou komunikovať a ujasniť si, ako to obe strany cítia – úprimnosť nadovšetko.
Znaky toho, že ste v situationshipe:
- Oficiálne netvoríte pár;
- Nestretávate sa s rodinou a priateľmi vašej polovičky;
- Nerozprávate sa o spoločnej budúcnosti;
- So svojím partnerom sa veľmi dobre nepoznáte a nemáte medzi sebou dostatočne silné puto. Nerozprávate sa spolu o svojich najväčších túžbach alebo najväčších hrôzach;
- Nikdy neviete, kedy sa znova uvidíte, nerobíte si spoločné plány;
- Nechcete ísť do oficiálneho vzťahu, len si nezáväzne užívate jeho benefity;
- Minimálne jeden z vás sa vída aj s inými ľuďmi a nemá práve vás na prvom mieste.
Orbiting: stále ťa sleduje
Tento trend sa jednoznačne vyvinul na základe sociálnych sietí. S osobou, s ktorou ste sa vídali, chodili či jednoducho randili, to skončilo. Ale nie na sociálnych sieťach. Orbiting je prenesený význam toho, že okolo vás stále niekto obieha, ako planéty okolo Slnka. Sleduje a lajkuje každú vašu story na Instagrame a každý váš príspevok. Niekedy ani nemusí reagovať, stačí, že vás sleduje.
Orbiting podľa portálu Forbes zahŕňa sledovanie profilov na sociálnych sieťach, lajkovanie a komentovanie, alebo iné formy online sledovania bez priamych osobných interakcií. Týmto spôsobom si vás táto osoba udržiava v nejakej vzdialenej digitálnej orbite, aj napriek tomu, že v reálnom živote nie ste aktívne spojení. Takéto správanie môže byť zavádzajúce a môže vytvárať dojem, že aj napriek tomu, že váš oficiálny fyzický vzťah skončil, ten v online svete nie.
Submaring: stratený v oceáne
Znie to zvláštne, ale deje sa to pomerne často. Submaring by sme mohli preložiť z anglického slova submarine, čo znamená ponorka. A veľmi podobne sa začne správať aj váš partner. Jednoducho sa z ničoho nič odmlčí, stiahne a zmizne pod hladinu vašich nádejí. Ale pozor, nie navždy. Práve vtedy, keď už sa snažíte z tejto nepríjemnej situácie dostať, zabudnúť na to, čo sa stalo a prečo sa to stalo, sa jednoducho znova objaví, akoby ukončil svoju plavbu. Staré rany sa opäť otvoria a vy máte pocit, akoby vám do nich niekto nasypal soľ. Buďte voči takémuto správaniu ostražitý. Mohlo by výrazne poškodiť vašu dôveru voči ľuďom a rozladiť vaše celkové psychické rozpoloženie.
Podľa portálu Brainee si pojem submaring niekto môže zmýliť práve s ghostingom, ktorý sa javí podobne. Rozdiel medzi nimi je však taký, že ghosting je trvalý a nezvratný.
Soft launch: nenápadne predstavenie
Podľa portálu WikiHow je pojem soft launch odvodený z oblasti podnikania, kde marketéri uvádzajú nový produkt na trh so zámerom získať spätnú väzbu. Podobne to funguje aj pri predstavovaní nového partnera na sociálnych sieťach. Ešte úplne nechcete, aby každý vedel kto to je a ako sa volá. Na vašej sociálnej sieti sa objavujú fotky tanierov z večere, prepletené ruky či niekto neznámy, otočený chrbtom. Takéto fotografie sú akoby len hrou na mačku a myš pre vašich skladovateľov. Majú vzbudiť záujem a otázky. Niekedy sa takto ale správajú aj ľudia, ktorí si jednoducho len chcú strážiť svoje súkromie na sociálnej sieti.
Roaching: nie som jediný?
Bohužiaľ, práve roaching je jeden z najzákernejších trendov moderného randenia. Podľa portálu InStyle tento termín v kontexte vzťahov označuje človeka, ktorý sa správa nečestne. Súčasne má „rozpracované“ viaceré romantické vzťahy, ktoré šikovne skrýva pred jednotlivými účastníkmi. Tak, ako sa šváby skrývajú a množia v skrytých tmavých miestach, dostal názov aj tento trend. Váš partner môže mať veľa skrytých sexuálnych partnerov.
Pokiaľ ste si naivne mysleli, že ste jediný a exkluzívny, z čoho časov vyplynulo, že nie, stali ste sa obeťou roachingu. Podobne ako pri podvádzaní, vyvoláva táto nekalá praktika pocit nedôvery a zrady. Roaching je zákerný najmä v tom, že sa môže týkať viacerých osôb, kde jedna osoba klame a zatajuje existenciu vzťahov, v ktorých sa súčasne nachádza.