Motivácia a úspech

Ranné zvyky úspešných ľudí: Miliardár Bezos nedá dopustiť na jeden rituál

Tretí najbohatší človek na svete opakuje každé ráno rovnakú činnosť.
Aj tejto aktivite vraj vďačí za vyššiu produktivitu počas dňa.
Vydané 14. októbra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Nikto sa nestal úspešným zo dňa na deň a každý človek sa musel snažiť, aby sa k svojmu cieľu dopracoval. Nejde len o vzdelanie, prax či dostatočné sebavedomie, k úspechu si väčšina ľudí pomáha aj rituálmi, ktoré majú na ich výsledkoch významný podiel.

Úspech zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa je podľa slov aj v aktivite, ktorú si s radosťou dopraje každé ráno. Trvá hodinu, no úspešný podnikateľ z nej potom čerpá celý deň.

Ranný rituál Jeffa Bezosa

Majetok Jeffa Bezosa sa odhaduje do výšky 202 miliárd dolárov, čo z neho robí tretieho najbohatšieho človeka na svete. Podnikateľ, mediálny magnát a zakladateľ spoločnosti Amazon v rámci svojho príhovoru pre organizáciu Economic Club uviedol, že za svoj úspech čiastočne vďačí aj svojmu pravidelnému rannému zvyku, informuje Daily Mail.

O čo vlastne ide? 60-ročný Bezos si každé ráno dopraje hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu. Počas tohto času úplne vypne, nesleduje mobil, sústredí sa len na vlastné myšlienky. Takto to robí už viac ako šesť rokov a podľa neho prispieva k lepším rozhodnutiam a vyššej produktivite. Všetky dôležité stretnutia si počas dňa plánuje až po absolvovanej prechádzke. Výhody jeho obľúbeného ranného rituálu dokonca potvrdili aj odborníci.

„Preto si prvé stretnutie plánujem na desiatu ráno. Všetky stretnutia, ktoré si vyžadujú plné mentálne nasadenie, absolvujem pred obedom, lebo už o piatej poobede sa mi nad problémami nedá rozmýšľať, a nechávam ich na ďalší deň ráno,“ vysvetlil Bezos.

INZERCIA

Spánok je kľúcový

Bezos je presvedčený, že z hľadiska úspechu je rovnako dôležitý aj spánok. Ako uviedol v rámci príhovoru, vstáva v skorých hodinách a rovnako skoro chodí večer do postele. Každý deň si dopraje osem hodín spánku, vďaka ktorým podľa neho v nasledovný deň lepšie premýšľa, má viac energie a má tiež dobrú náladu.

Bezosovu rutinu schvaľuje aj licencovaná terapeutka Maris Loeffler, ktorá sa špecializuje na liečbu úzkostných a stresových porúch v programe Stanford Lifestyle Medicine Program. Odborníčka uviedla, že pozeranie na monitor či prezeranie sociálnych sietí hneď po prebudení, ale rovnako aj ich prezeranie dlhodobo počas dňa, vedie k zhoršovaniu psychického zdravia.

„Ak si v jedno ráno počas jednej hodiny prezeráte sociálne siete, následky budú minimálne. Ak sa však z toho stane zvyk, deň za dňom, mesiac za mesiacom, takéto správanie bude mať dopad.“

Loeffler pripomína, že vedecké výskumy dokazujú, že nadmerné skrolovanie sociálnych sietí u dospelých znižuje ich pamäť a schopnosť učiť sa a zhoršuje ich psychické zdravie. Niektoré výskumy tiež poukazujú na spojitosť nadmerného pozerania televízie so zvýšeným rizikom demencie, Parkinsonovej choroby a iných ochorení postihujúcich mozog.

Pokiaľ chcete byť úspešní aj vy, pohyb by ste si mali zamilovať. Zdroj: unsplash.com

Ďalšie ranné zvyky úspešných ľudí

Zodpovedne sa na deň pripravte

Úspešné ráno začína už večer. Keď chcete byť ráno produktívnou osobou a mať na všetko dostatok času, niektoré veci majte pripravené už pred spaním. Môže ísť o oblečenie, raňajky, desiatu alebo aj obed. Ráno sa nebudete ponáhľať, nebudete mať stres a všetko stihnete včas. Pokiaľ si nachystáte aj spomínané jedlo, ani hlad vás neprekvapí.

Vychutnajte si kávu osamote

Veľmi dôležitým bodom je aj mať svoj vlastný zvyk – napríklad pitie kávy osamote. Vychutnajte si vašu rannú šálku v tichosti. Nenechajte sa ničím rušiť a rozmýšľajte o príjemných veciach, ktoré vás počas dňa čakajú. S takouto dobrou náladou sa vám všetko podarí a zvládnete aj náročné povinnosti.

Nadopujte sa vitamínmi

Imunita a zdravie majú veľký vplyv na to, ako sa cítite. Keď chcete byť úspešnou osobou, mali by ste každý deň zásobovať svoje telo vitamínmi a otužovať sa. Vďaka tomu budete mať už ráno veľa energie a nebudete unavení. Zlepší sa vaše sústredenie v práci a taktiež aj kvalita výkonov.

Pohyb je nutnosť

Úspešní ľudia sa radi udržiavajú vo forme, pokladajú to za samozrejmosť. Pokiaľ chcete byť úspešní aj vy, pohyb by ste si mali zamilovať. Vďaka nemu si zlepšíte kondíciu, budete mať lepší krvný tlak, oveľa viac budete myslieť na pozitívne veci, než na tie negatívne, a taktiež sa dokáže zlepšiť vaše držanie tela. V spoločnosti si tak dokážete vybudovať prirodzený rešpekt.

Sústreďte sa na jeden cieľ dňa

Ráno by ste si mali stanoviť cieľ, na ktorom budete počas dňa pracovať. Môže ísť o maličkosť, no taktiež to môže byť väčší projekt, ktorý vám zaberie viac dní. Takéto rozdelenie je oveľa viac efektívnejšie, než keby ste sa sústredili na viac cieľov a žiaden by ste nedokončili. Keď budete vidieť, ako deň za dňom plníte dôležité úlohy, vaše sebavedomie sa bude zvyšovať a tiež si budete oveľa viac veriť.