SVET
Aktuálne: Vandalizmus a požiare kostolov v Kanade súvisia s nálezmi neoznačených hrobov detí
Národný predseda Zhromaždenia prvých národov rozumie hnevu, frustrácií a bolesti, ktoré priniesol objav neoznačených hrobov v bývalých rezidenčných škôl. Nemyslí si však, že vypaľovanie kostolov prinesie očakávanú spravodlivosť. „Pálenie vecí nie je naša cesta,“ povedal Perry Bellegarde ešte v stredu. „My budujeme vzťahy a spájame sa,“ pokračuje. Ako spolu súvisia požiare kostolov v Kanade a… Prečítať celé
Michaela Hlaváčová
24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.
Národný predseda Zhromaždenia prvých národov rozumie hnevu, frustrácií a bolesti, ktoré priniesol objav neoznačených hrobov v bývalých rezidenčných škôl. Nemyslí si však, že vypaľovanie kostolov prinesie očakávanú spravodlivosť. „Pálenie vecí nie je naša cesta,“ povedal Perry Bellegarde ešte v stredu. „My budujeme vzťahy a spájame sa,“ pokračuje. Ako spolu súvisia požiare kostolov v Kanade a rezidenčné školy?
Už niekoľko katolíckych kostolov zasiahol vandalizmus, prípadne boli poškodené ohňom, po objave neoznačených hrobov v bývalých rezidenčných školách v Britskej Kolumbií a v Saskačevane.
Za uplynulé dni boli zničené 4 malé katolícke kostoly stojace na vidieckych indiánskych pozemkoch v južnej časti Britskej Kolumbie. Poškodený bol aj nefunkčný bývalý anglikánsky kostol na juhozápade Britskej Kolumbie. Tento incident bol Kráľovskou kanadskou jazdnou políciou označený za pravdepodobné podpaľačstvo. Ďalšie 2 prípady v Alberte sú tiež vo fáze vyšetrovania.
Okrem požiarov je problémom aj vandalizmus páchaný na kostoloch a sochách. Polícia v Calgary vyšetruje vandalizmus spáchaný na 10 kostoloch, ktorý sa udial počas noci 30. júna.
Exteriér kostolov je pokrytý oranžovou a červenou farbou, na jednom z kostolov bolo rozbité okno, aby farbu mohli vhodiť aj dovnútra. Odtlačky rúk, číslo „215″ a ďalšie symboly prezrádzajú, že vandalizmus je páchaný v súvislosti s nálezom hrobov na území, kde sa nachádzali bývalé rezidenčné školy.
Kanadský premiér Justin Trudeau sa spojil s národným predsedom a ďalšími indiánskymi lídrami, aby prízvukovali ukončenie vypaľovania. „Touto cestou ísť nechceme. Ničenie pobožných miest je neprípustné a musí sa to skončiť,“ povedal Trudeau.
V stredu v skorých ranných hodinách boli zničené dva kostoly. Jednalo sa o historický katolícky kostol v Alberte, ktorý oheň zničil a katolícky kostol v Novom Škótsku, ktorý oheň poškodil. Ďalšie štyri katolícke kostoly Britskej Kolumbie zničili podozrivé požiare. Poškodený bol aj nečinný bývalý anglikánsky kostol v severozápadnej Britskej Kolumbií.
Požiare sa objavili za menej ako mesiac po objavení neoznačených hrobov v lokalite bývalej rezidenčnej školy v Kamloops (Britská Kolumbia), pričom sa verí, že nájdené pozostatky patria 215 deťom.
Rezidenčné školy a bolestivá minulosť
Kanadské rezidenčné školy boli povinné internátne školy, ktoré riadila vláda a náboženské úrady ešte v priebehu 19. a 20. storočia. Ich cieľom bola asimilácia indiánskej mládeže. Najväčšou rezidenčnou školou bola škola v Kamloops.
Cowessess First Nation (vláda) v juhozápadnom Saskačevane minulý týždeň oznámila, že georadar detekoval potenciálnych 751 neoznačených hrobov v lokalite bývalej Marieval Indian Residential School (rezidenčná škola v Saskačevane).
V stredu tá istá technológia lokalizovala pozostatky 182 ľudí v neoznačených hroboch v blízkosti lokality bývalej rezidenčnej školy v Lower Kootenay Band (Britská Kolumbia).
Približne 150 000 indiánskych detí bolo nútených navštevovať rezidenčné školy, ktoré v Kanade fungovali viac než 120 rokov. Deti boli odobraté od rodín a umiestnené do rezidenčných škôl. Viac než 60% týchto škôl riadila katolícka cirkev.
Kanadská komisia pre pravdu a zmierenie (TRC) podrobne popísala nevhodné zaobchádzanie na školách, ktoré zahŕňalo emočné, fyzické, ale aj sexuálne zneužívanie detí. Deti boli umiestňované do biedne postavených, zle vykúrených a nehygienických zariadení.
Komisia odhalila aj existenciu nevhodných podmienok súvisiacich s preplnenými školami, podvýživou a podpriemernou zdravotnou starostlivosťou, vďaka ktorej boli deti viac náchylné zomrieť v dôsledku ochorenia alebo infekcie.
V preplnených rezidenčných školách sa často šírili ochorenia ako napríklad týfus či tuberkulóza. Niektorí študenti boli bičovaní za priestupky, kopaní, mlátení či pripútavaní. Deti umierali aj pri požiaroch, prípadne umrzli pri pokusoch o útek z tohto pekla. Deti si na život často siahli aj z vlastnej iniciatívy.
Ich telá potom vo veľkom množstve prípadov končili práve v neoznačených hroboch, ktoré sa nachádzali v areáloch škôl.
Sexuálne násilie a znásilňovanie bolo tiež bežné. Ak dievča otehotnelo, čakali ju rôzne vyhrážky, ktoré ju mali donútiť nikomu o ničom nepovedať.
David Chartrand, viceprezident Národnej rady Métis, sa vyjadril, že množstvo indiánov patrí ku katolíckej cirkvi, a teda ničenie kostolov môže prehĺbiť traumu, ktorú už zažívajú.
Správa, ktorú Kanaďania zverejnili ešte v roku 2015, obsahovala označenie týchto udalostí za „kultúrnu genocídu„. V roku 2008 dokumentácia dopadu tohto systému odhalila, že veľké množstvo týchto indiánskych detí sa už nikdy nevrátilo k svojim domovským komunitám. Kanadská vláda sa v roku 2008 za tento systém aj formálne ospravedlnila.