Richard Branson: „Ak vás vaše sny nedesia, sú príliš malé.”

Richard Charles Nicholas Branson je anglický podnikateľ, investor, humanista a zakladateľ Virgin Group, ktorá zahŕňa viac než 400 spoločností v mnohých oblastiach. Podľa zoznamu milionárov Forbes 2014 je Branson siedmy najbohatší občan Spojeného Kráľovstva s odhadovaným majetkom v hodnote 4,9 miliardy amerických dolárov. V roku 2014 The Sunday Times uznalo Bransona ako najobdivovanejšieho podnikateľa za… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Richard Charles Nicholas Branson je anglický podnikateľ, investor, humanista a zakladateľ Virgin Group, ktorá zahŕňa viac než 400 spoločností v mnohých oblastiach. Podľa zoznamu milionárov Forbes 2014 je Branson siedmy najbohatší občan Spojeného Kráľovstva s odhadovaným majetkom v hodnote 4,9 miliardy amerických dolárov. V roku 2014 The Sunday Times uznalo Bransona ako najobdivovanejšieho podnikateľa za posledných päť dekád.

 

„V šestnástich som nechal školu, aby som rozbehol časopis Student ako kampaň proti dvom hrozným vojnám; Vietnamskej vojne a Nigérijskej Občianskej vojne.“

Branson sa narodil 19. júla 1950 v Blackheath v Londýne. Je najmladším dieťaťom a jediným synom otca, ktorý bol advokát a matky, bývalej baletnej tanečnice a letušky. Rodičia veľmi podporovali jeho úsilie aj napriek slabým akademickým výkonom spojených tiež s dyslexiou. Pri odchode zo školy sa s ním riaditeľ lúčil slovami, že podľa neho buď skončí vo väzení, alebo sa stane milionárom.

O niekoľko rokov neskôr, v roku 1970, založil spoločnosť s názvom Virgin, ktorá predávala platne. Názov „Virgin“ znamená, že všetci boli v biznise noví. Nápad mal obrovský úspech a neskôr viedol k založeniu známeho nahrávacieho štúdia nazvaného Virgin Records, ktorému sa podpísali hviezdy ako Sex Pistols, Culture Club, či Mike Oldfield. Nadobudnutý kapitál Branson vedel využiť. Nespokojnosť s leteckými spoločnosťami ho doviedla k začatiu nového biznisu s názvomVirgin Atlantic Airways. Po sérii finančných problémov sa síce rozhodol, že predá nahrávaciu spoločnosť vydavateľstvu EMI, ale toto „zlyhanie“ mu dalo príležitosť začať nové podnikanie, tentokrát v železničnej doprave. Jeho Virgin Trains je známe napríklad pre zlepšenie Pendolína.

Značka Virgin sa naďalej rozširovala do viacerých oblastí, pričom Bransonovi nikdy nešlo o veľké podniky. Považoval ich za neflexibilné pri neustálych zmenách a menej odolné voči rýchlemu úpadku. Do svojho portfólia zahrnul aj oblasť telekomunikácií (Virgine Mobile), výrobu nápojov (Virgin Cola, Virgin Vodka), zdravotníctvo (Virgin Health Bank) a animáciu (Virgin Comics). Je tiež veľkým nadšencom ekológie, čo ho viedlo k založeniu spoločnosti Virgin Fuels a nadácie Virgin Green Fund. V súčasnosti sa aktívne venuje najmä vesmírnej doprave, ktorú zastrešuje spoločnosť Virgin Galactic.

 

„Skúmanie vesmíru je obrovsky prínosné pre ľudstvo. Komerčná vesmírna doprava má potenciál byť revolučná pre každého na našej planéte.“

Snaha o dosahovanie veľkých vecí a ochota podstúpiť riziko sú u Bransona viditeľné aj mimo biznisu. Niekoľkokrát sa pokúsil prekonať svetové rekordy a viaceré z jeho pokusov boli úspešné. V roku 1986 sa pokúsil o najrýchlejšiu preplavbu Atlantického oceána v jeho „Virgin Atlantic Challenger II“, porazil rekord časom 2 hodiny. V januári 1991 Branson prešiel v balóne Pacifik z Japonska do arktickej Kanady, čo je 6700 míľ (10800 km). Rekord zlomil rýchlosťou 245 míľ za hodinu (394 km/h). Medzi rokmi 1995 a 1998 sa Branson, Per Lindstrand a Steve Fossett pokúsili obletieť balónom celú planétu. Koncom roka 1998 síce uskutočnili let z Maroka na Hawai, ktorý zlomil rekord, ale nepodarilo sa im dokončiť globálny let.

INZERCIA

 

„Tí, ktorí dosahujú úžasné veci, sú tí, ktorí chcú byť vystrašení, ale nie odradení. Ak snívate vo veľkom a beriete na seba riziko, nemožné sa stáva iba slovom.“

Humanitárna činnosť

Popri veľkom biznise je Branson typickým predstaviteľom humanitne zameraného podnikateľa. Je jedným z lídrov skupiny The Elders, ktorá bola vytvorená v roku 2007 v Južnej Afrike. Bola založená nasledujúc ideu Bransona, hudobníka Petera Gabriela a Nelsona Mandelu ako malá zasvätená skupina lídrov, pracujú- cich objektívne a bez akéhokoľvek osobného prospechu na riešení zložitých globálnych konfliktov. The Elders je nezávisle financovaná skupinou darcov, vrátane Bransona a Gabriela. Hlavným účelom je použiť ich kolektívne zručnosti na urýchlenie mierových riešení dlhotrvajúcich konfliktov, zdôrazňovať nové prístupy ku globálnym záležitostiam, ktoré spôsobujú alebo môžu spôsobiť nesmierne ľudské utrpenie a zdieľať múdrosť pomocou spájania hlasov po celom svete.

  • Je sponzorom International Centre for Missing & Exploited Children, ktoré pomáha hľadať nezvestné deti a pokúša sa zastaviť vykorisťovanie detí.
  • V roku 2005 založil Branson School of Entrepreneurship v Južnej Afrike. Hlavným cieľom je zlepšiť ekonomický rast v Južnej Afrike podporovaním start-upov a mikropodnikov zručnosťami, mentormi, službami, sieťami a finančnými opatreniami.
  • S jeho silným ekologickým cítením hostil mnoho známych ľudí na jeho súkromnom ostrove, aby sa porozprá- vali o problémoch súvisiacich s globálnym otepľovaním, ktorým čelí svet. Dúfal, že stretnutie bude predzvesťou budúcich diskusií týkajúcich sa podobných problémov.

 

Branson je signatár Global Zero, neziskovej medzinárodnej iniciatívy za elimináciu všetkých nukleárnych zbraní na celom svete. Od roku 2010 Branson slúži ako komisár v komisii pre digitálny rozvoj, iniciatíve, ktorá podporuje univerzálny prístup k širokopásmovým službám.

 

„Inovácia nie je nič iné ako bežný biznis a ja verím, že začíname niečo, čo je väčšie ako dokáže ktokoľvek z nás teraz skutočne pochopiť. Stále vieme o vesmíre tak málo a ako naše pochopenie vesmíru môže byť prínosom pre život na našej planéte.“

Osobný život

Richard Branson je otcom dvoch detí – dcéry Holly a syna Sama. Mal tiež ďalšiu dcéru, ktorá zomrela, keď mala iba štyri dni. Je raz rozvedený, v súčasnosti žije s druhou ženou Joan na jeho súkromnom ostrove pomenovanom Necker Island. V roku 1998 napísal vlastnú biografiu s názvom „Losing My Virginity“, ktorá sa stala medzinárodným bestsellerom. Okrem nej je autorom niekoľkých kníh o jeho úspechoch aj zlyhaniach, vodcovstve a obchodnej etike.

 

„Šťastie a dobré zdravie podporujú ohromné životné rozhodnutia. Ak viete, čo chcete byť, potom cesta k tomu, čo budete robiť, príde omnoho ľahšie a bude vás oveľa viac napĺňať.“

 

 

Mária Synáková

Pokračujte na ďalší príspevok »