Robotickí farmári
Poľnohospodárstvo je pravdepodobne to posledné miesto, kde by niekto hľadal využitie robotických technológií. Pravdou však je, že napriek neskoršiemu nástupu môžeme v blízkej budúcnosti očakávať ich hromadné nasadenie v tejto oblasti. Aké výhody ponúkajú robotickí farmári? Čoraz častejšie sa možno stretnúť s aplikáciou robotizovaných poľnohospodárskych strojov, ktoré môžu podľa vopred definovaného plánu orať, siať, zalievať a chemicky… Prečítať celé
Poľnohospodárstvo je pravdepodobne to posledné miesto, kde by niekto hľadal využitie robotických technológií. Pravdou však je, že napriek neskoršiemu nástupu môžeme v blízkej budúcnosti očakávať ich hromadné nasadenie v tejto oblasti. Aké výhody ponúkajú robotickí farmári?
Čoraz častejšie sa možno stretnúť s aplikáciou robotizovaných poľnohospodárskych strojov, ktoré môžu podľa vopred definovaného plánu orať, siať, zalievať a chemicky ošetrovať pestované plodiny. Robot môže byť vybavený výkonným vizuálnym systémom a aplikovať zálievku alebo chemické ošetrenie priamo na jednu konkrétnu plodinu. To má vzhľadom na šetrenie vody aj chemického postreku pozitívny ekonomický, ale aj ekologický dopad.
Ekologicky výhodné sú aj možnosti nechemickej likvidácie buriny, ktorá sa v mnohom podobá pôvodnej ručnej práci na poli. V blízkej budúcnosti si vieme predstaviť aj využívanie mikrorobotov na likvidáciu škodlivého hmyzu či opeľovanie rastlín, kde by nahradili včely, z ktorých sa pomaly stáva ohrozený druh.
Perspektívnou aplikáciou je aj zber úrody, či už v podobe robotizovaných kombajnov alebo mobilných robotov s manipulačným ramenom, ktoré bez poškodenia uchopí vybrané druhy plodov. Zber plodín je pritom jednoduchší v skleníkových priestoroch. V praxi už boli nasadené roboty na zber jahôd, rajčín, papriky či uhoriek. Možný je aj zber plodín zo stromov za predpokladu, že sú pravidelne rozmiestnené a tvar koruny je vhodne tvarovaný, čo uľahčuje dostupnosť zbieraných plodov. Vhodným objektom pre robotizáciu sú v tomto zmysle napr. vinice, kde môže ísť nielen o samotný zber, ale aj o celoročnú starostlivosť o vinič. Roboty výdatne pomáhajú aj pri triedení a balení ovocia a zeleniny.
Z môjho pohľadu je tiež zaujímavé využitie lietajúcich dronov, ktoré pomocou multispektrálnych kamier dokážu rozoznať aj ľudským okom neviditeľné farebné rozdiely. Sú tak schopné odhaliť suché plochy, ktoré vyžadujú zalievanie, oblasti napadnuté škodcami, ale aj odhadnúť zrelosť pestovaných plodín. Drony možno nasadiť aj pri hľadaní strateného dobytka a uskutočnili sa aj pokusy s nahradením pastierskeho psa dronom pri pasení stáda.
Vo vyspelých krajinách je úplne bežné robotizované dojenie kráv a starostlivosť o zvieratá v stajni, vrátane rozvozu krmiva a čistenia podláh.
Roboty v poľnohospodárstve vedia priamo nahradiť ľudskú prácu, ktorá je v tomto sektore nedostatková. Agrosektor tento problém dlho riešil čoraz rozsiahlejšou chemizáciou či využívaním geneticky modifikovaných plodín. Robotika môže tieto trendy zvrátiť a vrátiť sa k pôvodným mechanickým metódam práce, a tak prispieť k skvalitneniu životného prostredia pri zachovaní vysokej produktivity práce farmárov.