Robotickí záchranári

Roboty boli v minulosti v rôznych vedecko-technických románoch a filmoch vykresľované väčšinou v negatívnom svetle, prielom urobil až spisovateľ Isaac Asimov návrhom 3 zákonov, ktoré by mali roboty dodržiavať. Hneď prvý zákon hovorí o tom, že ”robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby bolo človeku ublížené“. Dnes je v reálnom živote mnoho aplikácií smerujúcich k záchrane ľudských životov,… Prečítať celé

Roboty boli v minulosti v rôznych vedecko-technických románoch a filmoch vykresľované väčšinou v negatívnom svetle, prielom urobil až spisovateľ Isaac Asimov návrhom 3 zákonov, ktoré by mali roboty dodržiavať. Hneď prvý zákon hovorí o tom, že ”robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby bolo človeku ublížené“. Dnes je v reálnom živote mnoho aplikácií smerujúcich k záchrane ľudských životov, kde sa s úspechom uplatňujú práve robotické zariadenia. Záchranárske roboty človeku nielenže neubližujú, ale naopak, snažia sa zachrániť mu život.

 

Článok bol publikovaný v tlačenej verzii magazínu UnitedLife 11

Roboty môžu byť použité v prípade živelných pohrôm (zemetrasenia, záplavy a pod.) alebo pri úniku nebezpečných chemických látok z priemyselných prevádzok, na vyhľadávanie živých ľudí, ktorým je potrebné poskytnúť pomoc alebo ich evakuovať. Typickým je použitie lietajúcich dronov vybavených kamerami, termokamerami a inými citlivými prístrojmi schopnými zmapovať rozsah katastrofy a lokalizovať živých ľudí. V prípade, že ich nie je možné okamžite evakuovať, drony im môžu doručiť lieky, potraviny a vysielačky na udržiavanie spojenia. Podobnú funkciu poskytujú aj malé pásové alebo plaziace sa drony, ktoré sa do zničených budov, do bane a iných priestorov so zlou dostupnosťou môžu dostať napríklad vetracími otvormi.

 

rescue_robot_tests_to_offer_responders_high_tech_help

 

 

V prípade rozsiahlych prírodných katastrof typicky dochádza k prerušeniu dodávky elektrickej energie, a tým pádom aj k vypnutiu telefonického a internetového spojenia. Robotická vzducholoď nesúca prenosnú rádiovú základňu môže pre postihnutú oblasť na potrebný čas toto spojenie obnoviť a umožniť tak uviaznutým ľuďom spojiť sa so záchranármi, lekárom či svojimi blízkymi.

 

Roboty majú svoje aplikácie aj pri hasení požiarov, keďže pomocou termokamier môžu lokalizovať hlavné ohnisko resp. dokážu monitorovať situáciu pri rozsiahlych lesných požiaroch. Robota je možné poslať na prieskum aj do budov, ktorým hrozí v krátkom čase zrútenie. Dajú sa, samozrejme, použiť aj pri samotnom hasení, kde sa nasadzujú v situáciách, ktoré sú už pre ľudských hasičov životunebezpečné.

 

img_7047

 

Drony sa používajú aj v prípade vyhľadávania lyžiarov uväznených pod vrstvou snehu po páde lavíny. Lyžiari musia byť však vybavení vhodným typom rádiomajáka. Roboty môžu pomôcť aj pri vyhľadávaní horolezcov stratených v zložitom horskom teréne a podobných situáciách.

 

V Austrálii vznikla aplikácia na monitorovanie blízkych pobrežných vôd a vyhľadávanie typickej siluety žraloka. V prípade akéhokoľvek podozrenia sa vydáva zákaz kúpania, resp. prijímajú sa ďalšie opatrenia.

 

Úspešne overenou aplikáciou je aj poskytovanie pomoci topiacim sa, keď plavčík z pobrežia vyšle nafukovací rýchločln k topiacemu sa alebo mu z lietajúceho drona zhodí záchranné koleso. Pravdaže, následne vyrazí na záchrannú akciu aj záchranársky člen s ľudskou posádkou.

 

drones-rescue-drone-europe-dji

 

V prípade úniku jedovatých látok alebo nehôd v jadrových elektrárňach je kľúčové zmapovanie územia, kde hrozí nebezpečenstvo. To sa dá realizovať pomocou vhodných typov meracích prístrojov umiestnených na lietajúcich alebo po zemi sa pohybujúcich robotoch. Na prácu v silnom rádioaktívnom zamorení je však potrebné roboty náležite upraviť, aby sa zabránilo ich poškodeniu rádioaktívnym žiarením.

 

Lietajúce drony sa dajú využiť aj pri prieskume terénu v okolí dopadu havarovaného lietadla, robotické ponorky sú využívané pri vyhľadávaní trosiek lietadiel alebo potopených lodí na morskom dne. Tu nejde o priamu záchranu ľudských životov, avšak poznanie príčin nehody pomocou lokalizácie čiernych skriniek v prípade lietadiel môže byť pri predchádzaní podobným haváriám v budúcnosti kľúčové.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »