LIFESTYLE

Citrusové plody môžete nechať aj v chladničke. Viete ako správne skladovať ovocie a zeleninu?

Umývanie plodín hneď po príchode z obchodu môže znížiť ich životnosť.
Rovnako sa ich neodporúča umývať v octe či sóde bikarbóne.
Vydané 30. mája 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Obchodné reťazce v reklamných spotoch svojim zákazníkom sľubujú čerstvosť potravín. Ide o jeden z najdôležitejších faktorov, ktorí ľudia počas nakupovania zvyknú zohľadňovať. Udržať však ovocie, zeleninu či bylinky v dobrom stave niekoľko dní je takmer nemožné.

Ako uvádza portál ScienceAlert, môže za to najmä to, že produkty zo živých rastlinných aj po zbere majú tendenciu pokračovať v ich prirodzených biologických procesoch. Aj preto môžeme niekedy v našej špajzy nájsť klíčiaci zemiak.

Síce si ľudia myslia, že životnosť živých potravín môže predĺžiť ich pobyt v chladničke, nie vždy to platí. Ako teda možno udržať potraviny dlhšie čerstvé a zvíťaziť proti zbytočnému plytvaniu?

Prvý proces začína v rukách farmárov

Čerstvosť plodín okrem pozberových faktoroch ovplyvňujú aj predzberové. Podmienky, ktorým sú ovocie a zelenina vystavované pred samotným zberom, poľnohospodári nevedia priamo ovplyvniť. Spájajú sa s klímou, typom pôdy či dostupnosťou vody. Aj napriek tomu, že ich po zbere dôkladne umyjú a očistia a skladujú ich vo vhodnom prostredí, ich kvalita nie je dostatočná.

Pri výbere ovocia a zeleniny v predajniach sa preto odporúča si dávať pozor na to, či jednotlivé kusy nie sú pomliaždené alebo poškodené. Stať sa tak môže v ktorejkoľvek fáze ich spracovania, čo môže urýchliť ich rozklad.

skladovanie plodín

Na kvalitu plodín majú vplyv aj predzberové podmienky. Zdroj: pexels.com

Poškodením sa stráca vlhkosť, čo spôsobuje nedostatok živín. Zároveň dochádza k zjednodušenému prieniku kaziacich sa mikróbov do vnútra plodiny.

Umývanie plodín v octe

Jednou zo základných chýb, ktorú ľudia robia po príchode z obchodu, je okamžité umývanie produktov. Nejde o nutný krok, pretože mnohé z nich boli už komerčne umyté. Pokiaľ ich po umytí dôkladne nevysušíte, môže dôjsť k ich zrýchlenej skaze. Aj napriek tomu, že budú uložené v chladničke, pridaná vlhkosť môže prispieť k ich urýchlenému rozkladu.

Umývanie ovocia a zeleniny pred tesnou spotrebou však má svoje opodstatnenie. Daným krokom dochádza k dôkladnému očisteniu nečistôt a patogénnych chrobákov.

Síce sa na sociálnych médiách na čistenie odporúča ocot, vedci majú na to opačný názor. Ocot v skutočnosti nemá žiaden vplyv na zníženie mikrobiálneho zaťaženia čerstvých produktov.

skladovanie plodín

Každá plodina má iné požiadavky na pestovanie a skladovanie. Zdroj: pexels.com

To isté platí ja pre sódu bikarbónu. Aj napriek existujúcim dôkazom, že môže odstrániť zvyšky pesticídov z povrchu niektorých produktov, sa neodporúča daný krok vykonávať doma. Stačí, ak použijete obyčajnú vodu z vodovodu.

Ovocie môžete skladovať aj v chladničke

Pre každý produkt platí niečo iné. Na základe toho sa odporúča ovocie, zeleninu a bylinky skladovať na miestach, ako je kuchynská linka, chladnička či špajza. Ktoré miesto je ale pre produkty, ktoré máte doma najvhodnejšie?

Pokiaľ ide o banány, cibuľu, cesnak, zemiaky, batáty či tekvicu, odporúča sa ich uložiť na tmavé miesto, ako je špajza. Cibuľa a zemiaky by sa však nemali skladovať spolu. Cibuľa produkuje plyn etylén, vďaka čomu sa zemiaky rýchlejšie kazia. Platí to aj opačne, pretože vysoká vlhkosť zemiakov negatívne vplýva na cibuľu.

Rovnako by sa spolu nemali skladovať ani plodiny, ako jablká, hrušky, avokádo či banány. Pri dozrievaní zvyknú uvoľňovať tiež etylénový plyn, vďaka čomu sa môžu skaziť oveľa rýchlejšie.

skladovanie plodín

Niektoré druhy plodín sa neodporúča skladovať spolu. Zdroj: pexels.com

Do chladničky patrí listová zelenina, mrkva, uhorka, karfiol či brokolica. Skladujte ich v poličke s nižšou vlhkosťou. Na udržanie vlhkosti ich môžete vložiť do perforovaných plastových vrecúšok. Neodporúča sa ich skladovať v úplne uzavretých vreciach, pretože to môže spomaliť ich dozrievanie. Zároveň môže dôjsť k zachytávaniu oxidu uhličitého, čo vedie k rozkladu a zápachu.

Rovnako sa v chladničke darí aj niektorým druhom ovocia. Ide prevažne o jablká a citrusové plody. Nič sa im však nestane, ak ich budete skladovať klasicky pri izbovej teplote.

Pokiaľ ide o vodný melón, neodporúča sa ho nechávať v chladničke príliš dlho. Pokiaľ v nej zotrvá viac ako tri dni, stratí svoju chuť a sýto červenú farbu.

Večnú dilemu tvoria bylinky. Pre zachovanie chrumkavosti ich môžete nechať so stonkami vo vode. Skladujte ich na dostatočne vetranom mieste mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Pokračujte na ďalší príspevok »