Hazardné hry

Skôr nás zasiahne blesk, ako vyhráme v lotérii. Prečo je to tak?

Samozrejme, všetci chceme vyhrať. Mnohí z nás by peniaze použili na nezmyselnejšie veci, ako sú žreby, losy a podobne. Avšak existujú ľudia, ktorí sa stanú od tejto činnosti závislí. Míňajú veľmi veľa peňazí na ,,hazard“. Lotéria je návyková Lotéria je návyková z jednoduchého dôvodu. Očakávanie výsledkov v našich telách vytvára nával hormónov a neurochemikalií (dopamín), pre ktoré sa cítime lepšie…. Prečítať celé
Vydané 28. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Samozrejme, všetci chceme vyhrať. Mnohí z nás by peniaze použili na nezmyselnejšie veci, ako sú žreby, losy a podobne. Avšak existujú ľudia, ktorí sa stanú od tejto činnosti závislí. Míňajú veľmi veľa peňazí na ,,hazard“.

Lotéria je návyková

Lotéria je návyková z jednoduchého dôvodu. Očakávanie výsledkov v našich telách vytvára nával hormónov a neurochemikalií (dopamín), pre ktoré sa cítime lepšie. Špeciálne dopamín sa mylne nazýva ako hormón šťastia, potešenia alebo odmeny. V skutočnosti sa najviac uvoľňuje v čase, keď pracujeme na dosiahnutí cieľa. Je to neurochemická látka, ktorá robí z hrania hazardných hier niečo vzrušujúce. V podstate ide o úplne rovnakú závislosť, ako pri konzumácií čokolády, užívania heroínu či kokaínu.

V súvislosti s témou ,,lotéria“ sa dopamín uvoľňuje pri očakávaní odmeny. Dokonca aj keď prehráme, tak nám porážka neprekáža, pretože očakávanie je ten pravý pocit ,,radosti“. Teda mozog nám hovorí, že sme na správnej ceste a pokiaľ chceme získať odmenu, musíme na nej pracovať. V skratke práve dopamín môže za to, že sa naše správanie stáva návykovým.

Niektoré štúdie tvrdia, že hráči, ktorí vyhrajú zažívajú určitú formu smútku.

Psychológia zohráva v tomto procese veľmi dôležitú úlohu. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Psychologické ťahy

Vytipujeme si sériu šťastných čísel, ktoré budeme každý týždeň podávať, s cieľom zvýšiť šancu na výhru. Je to možno dobrý strategický plán, no postupom času sa z nás stanú väzni. Prakticky sa uväzníme do lotérie, pretože nebudeme chcieť vynechať žrebovanie.

Pravdepodobnosť výhry jackpotu v lotérii je veľmi nízka (cca 1 : 16 000 000). Ovplyvňuje to niekoľko faktorov, napríklad počet čísel alebo počet ťahov. Museli by sme mať veľmi šťastnú súhru náhod, aby boli vyžrebované akurát naše čísla.

Je pravdepodobnejšie, že

  • sa utopíte vo vlastnej vani (1 : 840 000)
  • zomriete pri leteckej havárii (1 : 1 000 000)
  • si odpílite časť tela motorovou pílou (1 : 4464)
  • sa stanete prezidentom USA (1 : 10 000 000)
  • vás zasiahne blesk (1 : 400 000)

Lotéria oberá o peniaze chudobných

Faktom je, že chudobní ľudia si častejšie kupujú lístky do lotérie ako ich bohatší kolegovia. Teda míňajú oveľa väčšie množstvo úspor. Dokonca mnohé americké štúdie zistili, že za väčšinou tržieb stoja tie najchudobnejšie oblasti Ameriky. Dôvodom má byť to, že ľudia chcú uniknúť chudobe, no takýto začarovaný kruh im zlú finančnú situáciu len prehĺbi.

Na druhej strane ani tí, ktorí vyhrajú na tom nie sú o nič lepšie. Nadácia zaoberajúca vzdelávaním v oblasti financií odhaduje, že až 70 percent ľudí, ktorí sa dostanú nečakane k veľkej finančnej výhre, príde o peniaze v priebehu niekoľkých rokov. Výhry v lotérii otvárajú dvere k drogám, bankrotu, rozpadu rodiny.

Vlády zarábajú pomerne veľa peňazí prostredníctvom rôznych štátnych a regionálnych lotérií. Všetky tieto peniaze v konečnom dôsledku pochádzajú od ľudí, ktorí nie sú dobrí v matematike. Často sú to ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť míňať toľké peniaze pre nič. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Lotéria podporuje toxický vzťah medzi štátom a občanmi

Lotéria je jednoduchý nástroj na to ako oklamať občanov, aby dali štátu peniaze výmenou za nič. Pre štáty je to premyslený spôsob, ako zvýšiť príjmy bez zvyšovania daňových sadzieb. V podstate ide o vedomé nabádanie občanov k tomu, aby mrhali vlastnými úsporami. Dalo by sa povedať, že takýto spôsob stavia vládu do pozície, ktorá prehlbuje na jej území chudobu.

Odvrátená stránka lotérií nie je veľmi atraktívna. Vidíme, ako chudobní ďalej chudobnejú. Stávajú sa rovnako závislými ako narkomani. Takže v konečnom dôsledku sme sa dozvedeli, že je pravdepodobnejšie utopenie sa vo vani ako to, že vyhráme jackpot v lotérii. Láska k peniazom je koreňom všetkého zla.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »