Cestovanie a bezpečnosť
Skryté kamery v hotelových izbách sú vážny problém. Ako sa pred nimi chrániť?
Špehovanie hostí sa začalo rozmáhať ako dôsledok nízkych cien malých kamier.
Už niekoľkokrát sa na verejnosť dostali informácie o tom, ako niektorý majiteľ apartmánu či hotela špehoval svojich hostí cez skryté kamery.
V minulosti bolo takéto počínanie pomerne náročné, dnes je ale všetko mimoriadne jednoduché. Moderné kamery za vyslovene niekoľko eur majú minimálne rozmery, video ukladajú na veľkokapacitné pamäťové karty alebo ho rovno zasielajú bezdrôtovo na cloud.
To dáva takmer nekonečné možnosti nielen voyerom, ale aj hackerom.
Najlacnejšie kamery kúpite na internete už za necelé štyri eurá, nahrávajú pritom video v rozlíšení Full HD na pamäťovú kartu microSD a majú až 140-stupňový záber.
Zneužívanie skrytých kamier na špehovanie hostí v prenajatých ubytovacích zariadeniach vyvoláva v súčasnosti záujem verejnosti, ale pre bezpečnostný priemysel nie sú takéto praktiky žiadnou novinkou. Sledovacie zariadenia môžu cieliť na podnikateľov či zamestnancov firiem, politikov, aktivistov alebo novinárov. Upozornila na to bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab, ktorá v týchto dňoch zverejnila niekoľko tipov, ako si overiť bezpečnosť hotelovej izby.
Ochrana pred kamerami
Aby ste sa uistili, že vo vašej hotelovej izbe alebo prenajatom apartmáne nie sú žiadne skryté kamery či mikrofóny, výskumníci odporúčajú, aby ste cestovali s malým zariadením (dostupné online), ktoré sa skladá z rádiofrekvenčného skenera, svetelných diód a červeného skla. Toto zariadenie vám umožní nájsť akékoľvek zdroje, ktoré vyžarujú elektromagnetické vlny (vytvára ich väčšina bezdrôtových ploštíc a kamier) a vyhľadať skryté kamery, stojí však okolo 500 eur.
Objektív kamery odráža svetlo podstatne lepšie ako iné povrchy, takže ak nasvietite svetlo z diódy na objekt, ktorý by potenciálne mohol byť kamera a pozriete sa naň cez červené sklo, uvidíte jasnú červenú bodku.
Aj smartfón môže poslúžiť na odhalenie kamier, ktoré používajú infračervené osvetlenie, pretože kamery v mobilných telefónoch ho vedia detekovať obyčajnou kamerou. Môžete si to vyskúšať tak, že na mobile zapnete kameru a namierite ju na diaľkový ovládač od televízora – na displeji mobilu uvidíte zreteľne červené bodové svetlo, ktoré však pri pohľade voľným okom nevidieť.
Ochrana pred mikrofónmi
Aby ste sa nestali obeťou odpočúvacieho zariadenia, účinnou technikou je rušivý šum na pozadí. Tečúca voda z vodovodného kohútika alebo iné rušivé zvuky, o ktoré sa vie jednoducho postarať napríklad aj webstránka Noisli, účinne prekazia všetky nahrávky.
Ďalšie tipy od odborníkov, ako sa chrániť pred neželaným špehovaním:
- Nikdy nenechávajte svoje veci bez dozoru, kdekoľvek ste. Keď odchádzate z hotelovej izby, vezmite si so sebou všetky svoje zariadenia.
- Uistite sa, že na ochranu zariadení používate heslo a informácie uložené na nich sú šifrované. Zariadenia s najnovšími verziami systému Android a zariadenia so systémom iOS, ktoré sú zabezpečené prístupovým kódom, sú štandardne šifrované.
- Vyhnite sa riziku, ktoré obnáša nezabezpečené Wi-Fi a používajte káblovú myš a integrovanú klávesnicu na notebooku.
- Naučte sa rozpoznať priehľadné zrkadlo. V bežnom živote síce nie sú bežné, ale naraziť naň môžete. Dotknite sa prstom povrchu zrkadla a ak je medzi prstom a jeho odrazom medzera, je to normálne zrkadlo. Ak tam medzera nie je, môže potenciálne ísť o priehľadné zrkadlo.
- Začnite používať službu VPN vo svojom počítači alebo prehliadači internetu