SLOVENSKO

Ministerstvo financií zavádza novú daň. Za sladené nápoje si od nového roka priplatíme

Rezort z návrhu dodatočne vypustil mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze.
Ceny finálnych produktov môžu vzrásť o 30 až 40 percent.
Vydané 15. septembra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Slováci si za nealkoholické sladené nápoje od nového roka priplatia. Viazať sa na ne bude nová spotrebná daň, ktorú poslanci v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) nedávno definitívne schválili. Má mať charakter nepriamej dane zo spotreby, pričom ju do štátneho rozpočtu budú platiť podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku. Informuje o tom Forbes.

„Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, nakoľko z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ uvádza v dôvodovej správe Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Ako dodáva ministerstvo financií, ide o štandardný fiškálny nástroj, ktorý zaviedli aj v iných členských štátoch Európskej únie a mnohých ďalších krajinách sveta. Možno ním regulovať spotrebu negatívnych externalít. Zdanenie tohto druhu nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2025.

Mliečne a rastlinné nápoje sa z návrhu dodatočne vypustili

Pôvodne sa mala nová daň týkať aj sladených mliečnych nápojov, jogurtových nápojov a nápojov na rastlinnej báze. Rezort ich napokon od nej oslobodil.

Z návrhu na novú daň dodatočne vypustil aj koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a predávajú sa napríklad v lekárňach. Výnimka sa po novom vzťahuje aj na výživové doplnky. Ide napríklad o voľnopredajné šumivé vitamínové tablety alebo proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.

Nová daň sa však dotkne sladených nealkoholických nápojov, ktoré obsahujú kávu, čaj alebo ich náhradu. Platí to aj v prípade, ak obsahujú mlieko alebo iné rastlinné alternatívy. Ide napríklad o balenú ľadovú kávu, kávový nápoj s obsahom rastlinnej náhrady mlieka, cereálny kávovinový nápoj či balený čaj s mliekom. Výnimka sa nekladie ani na ich koncentrovanú podobu.

INZERCIA

sladené nápoje a nová daň

Na Slovensku si od nového roka priplatíme za sladené nápoje. Zdroj: pexels.com

V odôvodnení zmien sa uvádza, že vzhľadom na to, že dané nápoje nepredstavujú pokrm, nie je dôvod na ich vyňatie z predmetu zdanenia. Informuje o tom portál O peniazoch.

Pre balené nápoje, ktoré obsahujú cukor alebo sladidlo, bude sadzba z dane predstavovať 0,15 eura na liter, dodáva Forbes. V prípade energetických nápojov s vysokým obsahom kofeínu pôjde o niečo vyššiu sadzbu, a to o 0,30 eura za liter.

Sadzba 1,05 eura za liter alebo 4,30 eura za kilogram sa viaže na balené koncentrované látky, ktoré si vyžadujú ďalšiu prípravu pridaním ľadu, vody, mlieka alebo oxidu uhličitého. Závisieť to bude od toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva.

Podľa prepočtov rezortu financií môžu ceny finálnych produktov stúpnuť o 30 až 40 percent, dodáva portál O peniazoch. Pôjde najmä o sirupy, šumienky či instantné kávové nápoje. Cena klasických kolových nápojov sa môže vyšplhať približne o desatinu.

Dani sa nevyhnú ani podnikatelia, ktorí sa predzásobili

Novej dani sa nevyhnú ani podnikatelia, ktorí sa sladenými nápojmi predzásobili ešte pred účinnosťou zákona, dodáva Forbes. Čaká ich osobitné zdanenie. Dotkne sa však len tých, ktorí by vzhľadom na svoju veľkosť alebo postavenie mohli negatívne ovplyvňovať trh.

sladené nápoje a nová daň

Cena kolových nápojov vzrastie zhruba o desatinu. Zdroj: pexels.com

„Vznik tejto mimoriadnej daňovej povinnosti bude potrebné určiť viacstupňovým testom, čím sa sleduje dodržanie princípu proporcionality,“ zdôraznili predkladatelia.

„Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska je navrhovaný zákon súčasťou súboru konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ uviedol rezort financií.

Podľa odhadov by v roku 2025 mala nová daň priniesť do rozpočtu viac ako 79 miliónov eur. V roku 2026 pôjde o 108 miliónov a v roku 2027 o 110 miliónov.

Pokračujte na ďalší príspevok »