Psychológia a vzťahy
Sledovanie videa, čet s inými alebo až stretnutie? Mikropodvádzanie je nový pojem, ktorý nemožno ignorovať
Veľká časť nevier začína zdanlivo nevinnými prvými krokmi - boli však naozaj tak nevinné, ako sa o tom snažíme presvedčiť ostatných i seba?
Flirt, pikantný obsah na internete, videohovory. Čo už považujeme za neveru a čo ešte nie?
Michaela Hlaváčová
24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.
Podvádzanie znamená, že jeden z partnerov bol neverný tomu druhému. A nevera je intímny vzťah s inou osobou, ktorý nebol priznaný a dohodnutý, čo je v podstate záležitosť morálky a etiky. ZV V uplynulých rokoch sa do pozornosti širšej verejnosti dostal aj pojem mikropodvádzanie. Je to činnosť, ktorá by mala otvoriť dvere ďalšiemu vzťahu.
Profesorka psychológie Susan Krauss Whitbourne vysvetľuje mikropodvádzanie ako aktualizovanú formu toho, čo sme nazývali flirtovaním. Jedná sa o vysielanie signálov, že ste k dispozícii ako potenciálny sexuálny partner niekomu mimo váš partnerský vzťah. Pretože hovoríme o „mikro“ podvádzaní, v skutočnosti nemáte v úmysle podľahnúť tejto túžbe.
Ďalej sa jedná sa o nevhodnú aktivitu, ktorá zahrňuje napríklad flirtovanie. Nezáleží na tom, či je flirtovanie úmyselné alebo nie. To, čo už môže byť mikropodvádzanie pre jedného, pre toho druhého byť nemusí. Záleží na hraniciach, ktoré máte s vaším partnerom nastavené.
Sexuológ a „autorita lásky“ Joe Beam takúto situáciu vysvetľuje pomocou situácie svojho priateľa: „Môj priateľ neustále flirtuje. Jeho cieľom nie je niekoho zviesť. Vzťah so svojou ženou nemieni ukončiť. Tento konkrétny chlap flirtuje preto, že jeho sebavedomie počas života dosť utrpelo. Hľadá uznanie (prijatie).“
Problém však nastáva v tom, že zatiaľ, čo Joeov priateľ takýto flirt vníma neškodne, žena s ktorou flirtuje môže jeho signály čítať inak, ako boli vysielané. Zatiaľ, čo on sa snaží získať pozornosť a uznanie, druhá strana to môže vnímať tak, že o ňu prejavuje veľký záujem. To v tomto prípade tiež znamená otváranie si dverí, minimálne v mysli a srdci protistrany, ak to teda náhodou necíti rovnako aj on.
Mikropodvádzanie a phishing
Niekedy to nemusí zostať len pri flirtovaní či humore. Môže sa to zvrhnúť aj na phishing. Ten už nie je len o uznaní. Znamená aj to, že takýto človek sčasti uvažuje nad tým, či by daná osoba preňho náhodou nebola lepšou vzťahovou voľbou. „Možno, ale fakt len možno, by tento človek skutočne mohol mať záujem a možno, ale fakt len možno, by som mohol mať záujem tiež,“ Beam vysvetľuje takéto uvažovanie. V takomto prípade už však nejde len o otvárenie si dverí v niekoho mysli, ale aj v tej svojej.
Mikropodvádzanie, jednoducho, prekračuje akúsi hranicu intimity. Intimitou sa v tomto prípade neodkazuje priamo na sexuálnu aktivitu. Ale na fakt, že každé stretnutie znamená akési pokročenie vpred a ďalšie stieranie hraníc. „Takejto osobe dovolíte vidieť to, čo si skutočne myslíte, čo skutočne cítite, kým skutočne ste. Dovolíte jej stať sa súčasťou vášho života – a aj vy sa stávate súčasťou jej života. Toto sa môže rapídne prehlbovať,“ vysvetľuje Beam. Takýto človek na jednej strane nechce podvádzať, pretože taký nie je, ale na druhej strane si to užíva a chce pokračovať.
Nastáva ďalší problém. Podvodník začína pred svojim skutočným partnerom isté veci zatajovať. Môže ísť len o písanie si správ, ktoré sú viac otvorené, no skutočný partner sa to nesmie dozvedieť. Ďalej sú to utajené telefonáty počas chôdze okolo domu či tajné stretnutia v reštaurácii. Podvodník si tieto akcie ospravedlňuje tým, že sa jedná len o priateľstvo.
„Keď potrebujete zatajiť to, čo robíte, prekročili ste hranice. A aj napriek tomu, že toto ste nikdy neplánovali začať, mikropodvádzanie vás doviedlo až sem.“ Takéto podvádzanie sa z emocionálneho prepojenia vie zvrtnúť aj na to sexuálne.
Čo sa považuje za mikropodvádzanie
Aby sme sa nepohybovali len v teoretickej rovine, uvedieme si aj pár praktických príkladov. Netreba však zabúdať na to, že hranice toho, čo mikropodvádzanie je, a čo je stále v rovine pochopenia, sa líšia od jedinca k jedincovi. Tu je aspoň krátky zoznam toho, čo by váš partner mohol za mikropodvádzanie považovať:
- sexting (zasielanie a prijímanie textových správ, fotografií či videí so sexuálnym obsahom),
- cyberstalking (virtutálne prenasledovanie),
- swipovanie na Tinderi (aj keď len pre zábavu),
- časté dopisovanie či roztúžená komunikácia s niekým,
- pravidelné rozhovory s ex-partnerom,
- príliš priateľské správanie sa ku kolegovi/ kolegyni
- klamanie o existencii vzťahu pred nezadanými priateľmi
Ako sa mikropodvádzaniu vyhnúť
Dôležité je byť k sebe úprimný. Ak s niekým flirtujete, a to aj v prípade, že si myslíte, že vášmu partnerovi by to nevadilo, čo tým skutočne sledujete? Chcete sa len uistiť v tom, že vás ľudia majú radi? Hľadáte uznanie či prijatie? Ak ste si na nejakú z týchto otázok v duchu odpovedali áno, je netuné si tento fakt priznať. Je potrebné uvedomiť si, že spôsob, ktorým vyhľadávate uznanie nie je tým najvhodnejším. Stierate hranice, a to sa vám môže vypomstiť.
Buďte úprimný aj ku svojmu partnerovi. Nič neskrývajte a otvorene sa porozprávajte. Priznajte sa aj k nečakanej príťažlivosti, ktorú môžete k ďalšej osobe cítiť. Váš partner sa, pravdepodobne, bude cítiť nepríjemne a požiada vás o to, aby ste s touto osobou prerušili kontakt. A viete ako je na takéto situáciu vhodné zareagovať? Priznajte si, že takéto správanie nie je vhodné, a že bude najlepšie kontakt s takouto osobou prerušiť. Týmto si vybudujete bezpečné prostredie, v ktorom sa váš partner nemusí obávať, že pred ním niečo tajíte, pretože sa o veciach otvorene zhovárate.
Zdroje: Youtube, Sme, Psychology Today, Time, Sexting, Kyberšikanovanie,
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/Pexels