Smart zariadenia vám vedia pomôcť s udržaním zdravého životného štýlu. Prehnaná dôvera sa však neodporúča
Zdravie je nepopierateľne najcennejším darom, ktorý máme. Avšak jeho udržanie si častokrát vyžaduje nielen našu pozornosť. Pravidelné zdravotné prehliadky u všeobecného lekára alebo špecialistu – zubného lekára - môžu znížiť riziko vzniku nepríjemného ochorenia.
Zdravie je nepopierateľne najcennejším darom, ktorý máme. Avšak jeho udržanie si častokrát vyžaduje nielen našu pozornosť. Pravidelné zdravotné prehliadky u všeobecného lekára alebo špecialistu – zubného lekára – môžu znížiť riziko vzniku nepríjemného ochorenia.
Svoj zdravotný stav si však do istej miery dokážete odsledovať aj sami. Vďaka inteligentným zariadeniam a aplikáciám si viete zmerať potrebné parametre. Tieto dáta sú neskôr spracované do zrozumiteľných grafov, vďaka ktorým môžete odhaliť problém v jeho počiatkoch.
Názory odborníkov sa však líšia. Zatiaľ, čo Dr. Itltifat Husain vidí v aplikáciách potenciál a tvrdí, že niektoré z týchto aplikácií „môžu pozitívne ovplyvniť rozhodnutia jednotlivca o jeho zdravotnom stave“, Dr. Des Spence si však myslí, že sú „neotestované a nevedecké“, uvádza The Guardian.
Preto netreba zabúdať na to, že iba odborníci v zdravotníctve dokážu správne určiť diagnózu. Samo diagnóza za pomoci internetu a získaných dát vám naopak môže viac uškodiť než pomôcť. Častokrát vám totiž vyhľadávač zobrazí najextrémnejšie prípady, ktoré u vás môžu vyvolať stres a úzkosti.
Nielen hodinky
V posledných rokoch vidíme, že čoraz viac ľudí vymieňa svoje klasické hodinky za tie inteligentné. Okrem ukazovania času majú aj mnoho ďalších funkcií, ktoré by ste inak našli vo vašom smartfóne. Rovnako však dokážu sledovať rôzne hodnoty, ktoré vykazuje vaše telo.
Ako informuje portál Nextech, smart hodinky dokážu merať srdcový tep, vzdialenosť, ktorú ste počas dňa prešli alebo kvalitu vášho spánku. Pokiaľ zaznamenajú náhle zmeny napríklad v tepe, upozornia vás, aby ste si nachvíľu oddýchli, čím môžete predísť napríklad zlyhaniu srdca.
Taktiež dokážu zaznamenávať vašu fyzickú aktivitu, pričom na výber máte z množstva športov či iných aktivít. Sledujú pri tom trasu a vzdialenosť, ktorú ste prešli či spálené kalórie, vďaka čomu môžu niektorých používateľ motivovať k tejto činnosti.

Chôdza, beh či bicyklovanie patria medzi tie najbežnejšie aktivity, ktoré dokážete sledovať. Zdroj: unsplash.com/@onurbinay
Avšak pri väčšine modelov je nutné, aby ste ich spárovali s mobilným telefónom pomocou technológie Bluetooth. Pomocou nej sa odmerané dáta prenesú do mobilného telefónu, respektíve mobilnej aplikácie, kde si ich môžete prezerať. Okrem toho budete môcť sledovať prichádzajúce notifikácie, prepínať pesničky a v niektorých prípadoch dokonca telefonovať.
Cena medzi jednotlivými výrobcami a modelmi sa líši, čo znamená, že aj ich funkcie budú rozdielne, uvádza portál TouchIT. Pri lacnejších modeloch sa môže stať, že zmerané dáta nemusia zodpovedať realite, práve kvôli použitiu lacnejších senzorov pri výrobe.
Rôznorodé aplikácie
Niektoré z funkcií, ktoré majú inteligentné hodinky či náramky, dokážu sprostredkovať aj mobilné telefóny. Počet prejdených krokov si viete odsledovať pomocou jednej z mnohých aplikácií, ktoré si viete stiahnuť, pričom iba niektoré z nich sú spoplatnené.
Pri udržiavaní zdravého životného štýlu sa niektorí ľudia obrátia aj na aplikácie, ktoré zaznamenávajú kalorický príjem. Tie okrem kalórií dokážu na základe zadaného pokrmu vypočítať aj počet makroživín – sacharidov, tukov a bielkovín.
Lenže tieto aplikácie nie sú univerzálnym riešením pre všetkých používateľov. „To, koľko kalórií obsahuje potravina, nie je len o celkovom množstve dostupných kalórií, ale najmä o tom, koľko kalórií dokážete jedinečným spôsobom vstrebať, a to závisí od vášho jedinečného črevného mikrobiómu,“ cituje portál EatWell dietologičku Abbey Sharp.

Rátanie prijatých kalórií vám môže pomôcť v prípade, že aktívne cvičíte. Zdroj: unsplash.com/@artur_luczka
To znamená, že tento druh mobilných aplikácií má skôr informatívny charakter. Neodporúča sa, aby ste sa na nich úplne spoliehali. Nadmerná dôvera v nich môže zhoršiť váš vzťah s jedlom, čo môže viesť k poruchám príjmu potravy.
Súkromie v nebezpečí
Spomínané a aplikácie a zariadenia však nemajú iba pozitíva. V mnohých prípadoch vaše dáta neostávajú iba vo vašom zariadení, ale dostavajú sa aj priamo k ich výrobcom. Častokrát dochádza k predajú dát iným spoločnostiam, o čom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.
Napríklad aplikácia na sledovanie menštruačného cyklu zdieľala dáta o svojich používateľoch so spoločnosťou Meta. Materskej spoločnosti sociálnej siete Facebook nahlasovali, kedy jednotlivým používateľkám mala začať menštruácia alebo kedy sa snažia otehotnieť, uvádza The Guardian na základe investigatívneho článku The New York Times.
Je dôležité zvážiť či používanie týchto zariadení a aplikácií je naozaj nutné. Na niektoré z nich totiž existuje analógová alternatíva, pri ktorej sa nemusíte obávať straty súkromia. Ak chce vedecká obec zapojiť tieto zariadenia do bežnej lekárskej praxe, musí prísť s riešeniami, ktoré nevystavia pacienta riziku.