Technológie
Smartfóny Google Pixel dostávajú nové SOS funkcie
Smartfóny Google Pixel obsahujú predinštalovanú aplikáciu Personal Safety s funkciami ako automatické volanie záchranných zložiek ak zariadenie zistí, že ste mali autonehodu, zdieľanie polohy v prípade, že na mobile v stanovenom čase nevykonáte žiadnu akciu a zobrazenie výstrah vo Vašom okolí. Najnovšia aktualizácia aplikácie prináša novú funkciu s názvom „emergency SOS“, ktorá umožňuje používateľovi zariadenia… Prečítať celé
Smartfóny Google Pixel obsahujú predinštalovanú aplikáciu Personal Safety s funkciami ako automatické volanie záchranných zložiek ak zariadenie zistí, že ste mali autonehodu, zdieľanie polohy v prípade, že na mobile v stanovenom čase nevykonáte žiadnu akciu a zobrazenie výstrah vo Vašom okolí. Najnovšia aktualizácia aplikácie prináša novú funkciu s názvom „emergency SOS“, ktorá umožňuje používateľovi zariadenia Pixel zavolať záchranné zložky, zdieľať informácie o polohe s núdzovými kontaktmi alebo nahrať video, 5-násobným stlačením tlačidla napájania.
Ako to funguje?
Aplikácia umožňuje výber akcie, ktorá sa stane po stlačení tlačidla napájania 5-krát za sebou. Používatelia si tak môžu nastaviť aplikáciu, aby v prípade núdzovej situácie zavolala na linku záchrannej služby, zdieľala aktuálnu polohu, zostávajúci stav batérie alebo zoznam posledných hovorov. Aplikácia tiež umožňuje spustiť nahrávanie videa, ktoré sa automaticky nahráva aj na cloud. Používateľ si navyše môže nastaviť, či ho má aplikácia upozorniť zvukom pri spustení „emergency SOS“ funkcie alebo naopak, či má zvukové upozornenie vypnúť v prípade, že si to situácia vyžaduje.
45 minútový videozáznam
Používateľ môže vytvoriť videozáznam s dĺžkou až 45 minút, pričom každá minúta videozáznamu má vďaka kompresii priemernú veľkosť asi 10 MB. Dĺžka videa však, samozrejme, závisí aj od voľného úložného priestoru v telefóne. Vytvorené videá majú rozlíšenie HD (720p) a zálohujú sa automaticky na online diskové úložisko Google Drive, na čo ale telefón potrebuje byť pripojený k internetu. Po nahraní videozáznamu môže aplikácia zdieľať video s núdzovými kontaktami používateľa alebo záznam len jednoducho uchovať.
Google Pixel ako pomocník v núdzových situáciach
Pri aktivácii funkcie „emergency SOS“ má používateľ približne 5 sekúnd na zrušenie SOS správy, ak túto funkciu aktivoval omylom. Ak do 5 sekúnd používateľ SOS správu nezruší, zobrazí sa mu používateľské rozhranie s niekoľkými tlačidlami a obrazovkou fotoaparátu. Ak používateľ nepovolil, aby aplikácia automaticky zdieľala informácie s jeho núdzovými kontaktmi alebo zavolala záchrannú službu, tlačidlá v používateľskom rozhraní mu stále tieto možnosti umožnia vykonať manuálne. Taktiež mu umožnia spustiť nahrávanie videozáznamu, ako aj vybrať kameru, z ktorej sa videozáznam bude nahrávať.
Používateľ môže svoj telefón počas toho, ako je proces „emergency SOS“ aktívny a napríklad nahráva videozáznam, aj naďalej normálne využívať. Ak používateľ nahráva SOS video, po zminimalizovaní okna sa v hornej stavovej lište objaví upozornenie, že videozáznam je stále nahrávaný. Nahrávanie môže používateľ zastaviť manuálne alebo sa záznam ukončí sám po uplynutí 45 minút. Ukončiť videozáznam je však možné len pri odblokovanom telefóne. Po ukončení záznamu sa používateľ môže rozhodnúť, či chce zdieľať videozáznam s jeho núdzovými kontaktmi.
Zaznamenané videá sú uložené na cloude a prístupné odkiaľkoľvek. Používateľovi je umožnené zdieľať videozáznam z cloudu pomocou odkazu a tiež zdieľanie videa kedykoľvek zastaviť, prípadne videozáznam odstrániť. Po uplynutí siedmich dní sa videá z cloudu odstránia automaticky.
Zdroje: Android Central, XDA developers, The Verge