Zdravá strava, Ako na to

Sme to, čo jeme: Ako sú mozog a črevá vzájomne prepojené?

Predpokladá sa, že až 95 % telových zásob serotonínu, stabilizátora nálady, je produkovaných črevnými baktériami. 
Význam správnej výživy pre duševné zdravie nemožno preceňovať.

V posledných rokoch sa stále viac ukazuje, že staré príslovie „Si to, čo ješ“ má hlboké vedecké opodstatnenie.

Moderný výskum čoraz viac poukazuje na silné prepojenie medzi mozgom a črevami, ktoré sú navzájom úzko spojené prostredníctvom osi črevo-mozog.

Ak bojujete so zmenami nálady a inými zdravotnými problémami so správaním, je pravdepodobné, že s tým má niečo spoločné aj vaša strava.

Štúdie na zvieratách a ľuďoch nám ukazujú, že mikrobióm mozgu a čriev sú úzko prepojené,“ povedala Arpana „Annie“ Gupta, PhD, spoluriaditeľka Goodman-Luskin Microbiom Center na UCLA, píše portál uclahealth.org. „Keď väčšina ľudí premýšľa o duševnom zdraví, myslí len na mozog, ale medzi črevom a mozgom existuje obojsmerná komunikácia. Hovorím ľuďom, že črevá a mozog sú ako najlepší kamaráti, pretože neustále spolu komunikujú.“ 

Črevo tvorí hlboké spojenie s centrálnym nervovým systémom a podporuje dynamickú obojsmernú komunikáciu pozdĺž osi čreva a mozgu. Táto zložitá sieť môže výrazne ovplyvniť náladu a správanie jednotlivca.

Baktérie v čreve vplývajú na zdravie mnohých systémov ľudského tela. Jedným z nich je nervový systém.

Čo je to dysbióza?

Porucha zdravia črevného mikrobiómu, známa ako dysbióza, môže viesť k negatívnym zmenám nálad a rozvoju psychických porúch, ako sú depresia, úzkosť či dokonca schizofrénia, uvádza portál Zdravie.sk.

Táto porucha je tiež spojená s rozvojom neurologických ochorení, vrátane autizmu, Parkinsonovej choroby a sklerózy multiplex.

Dysbióza je stav, pri ktorom črevný mikrobióm stráca svoje optimálne zloženie. V tomto prípade prevládajú chorobné baktérie, chýbajú ochranné bakteriálne kmene, ako sú probiotické baktérie (laktobacily a bifidobaktérie), alebo je celkový počet bakteriálnych kmeňov v čreve veľmi nízky.

Najčastejšími príčinami vzniku črevnej dysbiózy sú nezdravé stravovanie, nadmerná konzumácia antibiotík, nadmerné užívanie liekov a stres.

Podľa Americkej psychologickej asociácie produkuje črevná mikroflóra celý rad neurochemikálií, ktoré mozog využíva na reguláciu fyziologických a mentálnych procesov vrátane nálady.

Predpokladá sa, že až 95 % telových zásob serotonínu, stabilizátora nálady, je produkovaných črevnými baktériami.

Ako by sme mali upraviť naše stravovanie?

Výskum naznačuje, že udržiavanie zdravej, dobre vyváženej stravy a vyhýbanie sa potravinám, ktoré spôsobujú zápal, môže slúžiť ako ochranné opatrenie proti depresii.

Význam správnej výživy pre duševné zdravie nemožno preceňovať. Zdravá strava nezlepšuje iba kognitívne schopnosti, ale tiež zvyšuje sústredenie a pozornosť.

Naopak, nevhodná strava môže viesť k únave, zhoršenému rozhodovaniu a pomalším reakčným časom.

Navyše, vysoko spracované potraviny, často nabité aditívami a cukrami, môžu stimulovať dopamínové centrá mozgu spojené s potešením a odmenou.

Aby ste sa zbavili túžby po nezdravých potravinách, je nevyhnutné ich vylúčiť z vašej stravy, čím sa spustí transformácia fyziológie mozgu.

Spracované potraviny, najmä tie s vysokým obsahom cukru, môžu viesť k zápalu v celom tele a mozgu.

To zase môže prispieť k poruchám nálady, vrátane úzkosti a depresie. Počas stresujúcich alebo depresívnych období sa jednotlivci často obracajú na spracované potraviny pri hľadaní rýchlej úľavy.

Šálka ​​kávy nahrádza výživné raňajky a rýchle polotovary zasa obed či večeru.

Strava bohatá na probiotické baktérie, ako sú laktobacily a bifidobaktérie, môže podporovať zdravý črevný mikrobióm.

Naopak, nevhodná strava s vysokým obsahom spracovaných potravín a cukru môže narušiť rovnováhu črevných baktérií a prispieť k vzniku dysbiózy.

Na posilnenie duševného zdravia by sme sa mali zamerať na začlenenie veľkého množstva ovocia a zeleniny do stravy spolu s potravinami bohatými na omega-3 mastné kyseliny, ako je losos či iné ryby.

Najmä tmavozelená listová zelenina ponúka významné výhody na ochranu mozgu. Orechy, semená a strukoviny, vrátane fazule a šošovice, sú tiež vynikajúcou voľbou pre zdravie mozgu.

Výber správnych potravín môže byť kľúčom k udržaniu zdravého črevného mikrobiómu, ktorý následne podporí zdravý a funkčný mozog.

Pamätajte, že to, čo jete, môže mať hlboký vplyv na váš mozog a celkové zdravie. Investovanie do zdravých stravovacích návykov je investíciou do vášho duševného a fyzického blaha.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »