Podnikanie na Slovensku
Sny, drina a pandémia. Dokument od Volkswagenu o slovenských podnikateľoch zožal veľký úspech
Volkswagen vydal krásny dokument, ktorý zobrazuje inšpiratívne príbehy piatich mladých slovenských podnikateľov.
1 modré auto, 2 722 najazdených kilometrov, 16 dní natáčania, 5 terabajtov dát a 5 stretnutí s inšpiratívnymi podnikateľmi. To je dokument z dielne Volkswagen Úžitkové vozidlá, ktorého autorom je nezávislý režisér a kameraman Jakub Šipoš. Tak uvádza dokument zo začiatku novembra Volkswagen na svojich stránkach.
Koncom roka Volkswagen Slovensko vydal polhodinový dokument, ktorý veľmi rýchlo zaujal slovenskú verejnosť a aktuálne má viac ako 150-tisíc zhliadnutí. Spája totiž nielen témy, ktoré sú v súčasnosti dôležité a nanajvýš aktuálne, ako vplyv pandémie na podnikanie, udržiavanie remesiel a význam lokálnych menších podnikateľov, ale je aj vizuálne nádherný a upokojujúci. Myšlienkou projektu bolo, okrem iného, aj motivovať ostatných podnikateľov k nadobudnutiu strateného sebavedomia.
„Pandémia bezpochyby prekopala naše hodnoty a povýšila lokálnosť a udržateľnosť na tie najvyššie miesta. Svoje o tom vie aj pätica mladých Slovákov: Michal Bažalík (Vinárstvo Bažalík), Ľudovít Vašš (Ovocný strom), Marek Karaka (Reštaurácia Alej), Marek Rabík (Bývame zdravo) a Veronika Veľková (Kvet). Práve oni v dokumente ukázali, prečo je to tak správne.
Že sa týmto dokumentom podarilo osloviť tých správnych ľudí, svedčia aj komentáre pod videom, ktoré sú výlučne pozitívne. Cieľom projektu však nebolo vyzdvihnúť len profesionálnu filmársku prácu, ale najmä poukázať na to, že aj Slovensko predsa len ponúka priestor pre malé či stredné podnikanie, že aj táto pandémia môže priniesť aspoň niečo dobré a hodnotné.
Udržateľnosť a vytrvalosť
V tomto prípade ide o projekt spadajúci pod Volkswagen Úžitkové vozidlá, ale pojem udržateľnosti je nanajvýš aktuálny aj v divízii osobných automobilov značky Volkswagen.
Automobilka to upresňuje nasledovne: Pri všetkých našich produktoch a riešeniach mobility sa usilujeme o minimalizáciu vplyvov na životné prostredie – od získavania surovín až po koniec životnosti. Dodržiavanie environmentálnych predpisov, štandardov a dobrovoľných záväzkov, vrátane prijatej environmentálnej koncepcie „goTOzero”, je základným predpokladom nášho konania.
„Oči a uši” dokumentu
Režisérom a hlavným kameramanom bol nezávislý dokumentarista Jakub Šipoš. Jakubova práca sa zameriava na sociálne i environmentálne problémy a na rozvoj spoločnosti. Popritom sa venuje občianskemu združeniu People of Hope, ktoré v roku 2017 spoluzakladal a ktoré realizuje projekty rozvojovej pomoci v Senegale.