Sociálne siete tínedžerom škodia, žiť bez nich nedokážu. Čo s tým môže spraviť rodič?

Násťroční. Kedysi zbierali plagáty, požičiavali videá, napaľovali cédečká, dlhé hodiny behali po vonku, jedli nezdravé jedlá, chodili na zábavy, pili a vracali sa neskoro domov. A nežijú dnešní tínedžeri podobne? Nechodia na rande do kina, na bicykle s rodinou a na pizzu s kamarátmi? S jedným rozdielom, všade berú so sebou mobil. Fotia, natáčajú, upravujú, zdieľajú svoj život s priateľmi aj s celým… Prečítať celé

Násťroční. Kedysi zbierali plagáty, požičiavali videá, napaľovali cédečká, dlhé hodiny behali po vonku, jedli nezdravé jedlá, chodili na zábavy, pili a vracali sa neskoro domov. A nežijú dnešní tínedžeri podobne? Nechodia na rande do kina, na bicykle s rodinou a na pizzu s kamarátmi? S jedným rozdielom, všade berú so sebou mobil. Fotia, natáčajú, upravujú, zdieľajú svoj život s priateľmi aj s celým svetom.

deväťdesiat percent amerických  tínedžerov od trinásť do sedemnásť rokov používa alebo používalo sociálne siete. Tie podľa webového portálu healthline.com na jednej strane pomáhajú mladým socializovať sa a udržiavať kontakty, na druhej strane zhoršujú náladu a celkovú psychickú pohodu. Psychológovia sa zhodli, že úplne zmazanie profilu tínedžera na sociálnej sieti ovplyvní aj jeho sociálny život a priateľstvá. Avšak, čas, ktorý na na nich tínedžeri trávia by mali rodičia regulovať.

Prečo nezrušiť tínedžerovi profil na sociálnej sieti?

„Používanie sociálnych médií má svoje výhody,“ pre healthline.com sa vyjadrila psychologička Jaclyn  Halpernová, „môže znižovať pocity sociálnej izolácie a umožňuje mladistvým a dospievajúcim, aby sa cítili spojení so svojimi rovesníkmi.“ Ak sa rodič pokúsi úplne odrezať svoje dieťa od sociálnych sietí, môže tým narušiť vzťahy dospievajúceho s rovesníkmi. Ten sa zrazu ocitne mimo skupiny priateľov.

Sociálne siete sú aj prostriedkom, ako sa naučiť niečo nové. Iní používatelia môžu byť pre dospievajúceho inšpiráciou aj motiváciou. Napríklad v športe, udržiavaní zdravého životného štýlu, v boji s ochorením. Dospievajúci si prostredníctvom nich budujú svoju identitu, vytvára nové priateľstvá, ale aj vzťahy.

Prečo obmedziť čas na sociálnych sieťach?

Avšak, sociálne siete sú nie len na úžitok, ale aj na škodu. A to najmä v prípade, ak dieťa alebo tínedžer nepozná ich hrozby. Ich negatívny vplyv na detské zdravie prezentuje aj britská štúdia z roku 2015. Deti a tínedžeri zo Spojeného kráľovstva, ktoré viac než tri hodiny denne počas školy trávili na sociálnych sieťach mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú neskôr trpieť psychickým ochorením.

Z krátkodobého hľadiska teda sociálne siete pomáhajú zmierniť negatívne pocity, z dlhodobého hľadiska ich zhoršujú. Okrem toho vo svete sociálnych sietí číha na mladých množstvo iných rizík. Nevhodný obsah, zavádzajúce informácie, online predátori, kyberšikana, strach zo zmeškania niečoho dôležitého, ale aj nátlak vyzerať perfektne.

INZERCIA

„Mladí ľudia a dospievajúci často cítia potrebu súťažiť s rovesníkmi a vytvoriť si svoju identitu. Vďaka nej ich ostatní budú považovať za populárnych. Aby to dosiahli, nafotia množstvo fotiek, kým nájdu tú dokonalú“ vysvetľuje psychologička Halpernová.

Tínedžeri vedia, že sociálne siete zhoršujú ich duševnú pohodu a zapríčiňujú, že sa cítia nešťastne. V prieskume z roku 2021 medzi 1500 americkými mladými ľuďmi vo veku od 16 do 24 rokov viac než osemdesiat percent z nich uviedlo, že sociálne siete negatívne ovplyvňujú ich sebavedomie, zapríčiňujú úzkosť a osamelosť.

Ako nájsť rovnováhu?

Pre väčšinu tínedžerov sú sociálne siete nevyhnutnou súčasťou života. Zoznamujú sa tam, komunikujú s rovesníkmi a zabávajú. Prinútiť tínedžera odstrániť profil zo sociálnej siete môže byť napriek všetkým argumentom rodiča nielen nemožné, ale z hľadiska socializácie dieťaťa aj nezdravé.

Ak tínedžer pozná hrozby sociálnych sietí a vie nájsť balans v používaní, môžu byť pre neho prínosom. Práve rodič by mal pomôcť dieťaťu budovať zdravý postoj k sociálnym médiám. Podľa psychologičky je dôležité rozprávať sa s deťmi o sociálnych sieťach a vysvetliť im ako fungujú. Naučiť ich, že to čo vidia nie je reálny život, ale len ilúzia.

Na sociálnych sieťach vidíme šťastné, usmievajúce sa tváre. Na dovolenkách, s priateľmi, na výletoch. Vidíme fotoalbum dokonalých momentov iných často so skrášľovacím efektom. Tínedžeri môžu ľahko pocítiť smútok, úzkosť alebo depresiu, že nemajú to, čo majú iní, nie sú tam, kde sú iní, nemajú toľko priateľov, čo iní a nevyzerajú tak dobre ako iní. Aj komentáre a počet páči sa mi to v značnej miere ovplyvňuje náladu dieťaťa. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Dôležité je, aby rodič zamedzil nadmernému používaniu a závislosti od sociálnych sietí. Motivoval dieťa k športu, prechádzkam v prírode alebo iným aktivitám mimo obrazovky mobilu. Ideálne je, ak si rodina stanoví čas offline. Napríklad prvá hodina po prebudení a hodina pred zaspávaním bez mobilu môže zlepšiť detský spánok. 

Psychologička zároveň odporúča určiť  v domácnosti jednu alebo dve miestnosti so zákazom telefónov. Môže to byť jedálenský stôl, kúpeľňa alebo spálňa. Potom stačí len dohliadnuť na to, aby všetci členovia domácnosti tento zákaz rešpektovali. Deti môžete motivovať k obmedzeniu času na mobiloch a tabletoch aj rôznymi súťažami alebo hrami. Povzbudzujte svoje deti a tínedžerov vlastným príkladom.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »