Vesmír
SpaceX už nebude vyrábať ďalšie kozmické lode Crew Dragon
Spoločnosť SpaceX ukončuje výrobu kapsule pre astronautov Crew Dragon. V súčasnosti spoločnosť disponuje flotilou štyroch znovu použiteľných kapsúl Crew Dragon: Endurance, Resilience, Endeavour a Freedom. Posledná kapsula Freedom by mala letieť z Floridy už čoskoro. Na palube nadchádzajúceho letu by mali byť štyria astronauti spoločnosti Axiom, ktorí na Medzinárodnej vesmírnej stanici strávia 10 dní. Crew Dragon… Prečítať celé
Spoločnosť SpaceX ukončuje výrobu kapsule pre astronautov Crew Dragon. V súčasnosti spoločnosť disponuje flotilou štyroch znovu použiteľných kapsúl Crew Dragon: Endurance, Resilience, Endeavour a Freedom. Posledná kapsula Freedom by mala letieť z Floridy už čoskoro. Na palube nadchádzajúceho letu by mali byť štyria astronauti spoločnosti Axiom, ktorí na Medzinárodnej vesmírnej stanici strávia 10 dní.
Crew Dragon
Kapsula Crew Dragon bola spoločnosťou SpaceX vyvinutá v rámci programu komerčných letov s posádkou agentúrou NASA. Okrem spoločnosť SpaceX bola do programu prijala aj spoločnosť Boeing, ktorá následne začala vývoj svojej kapsuly Starliner.
Na vývoj a údržbu kapsuly Crew Dragon dostala spoločnosť SpaceX 3,5 miliardy dolárov. V tomto balíku bolo tiež zahrnutých aj 6 letov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). NASA dokonca musela počet letov spoločnosti SpaceX na ISS navýšiť, nakoľko kapsula Starliner od Boeingu ešte nebola pripravená. Starliner mal technické problémy, pre ktoré museli dokonca zastaviť aj skúšobný let. Kapsula Crew Dragon tak letela ďalšie tri razy.
Koľko stojí jeden let na ISS?
Každý let kapsuly Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu stojí 225 miliónov dolárov. Kapsula Crew Dragon je na obežnú dráhu Zeme vynesená na rakete Falcon 9. Za svoju existenciu už Crew Dragon stihol na ISS dopraviť 4 posádky astronautov. Dokopy so súkromnými misiami tak Crew Dragon od roku 2020 letel až s piatimi posádkami. Vďaka tomu sa kapsula stala primárnym prostriedkom NASA pre dopravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a z nej.
Nateraz posledná kapsula Crew Dragon
Aj napriek tomu, že je kapsula Crew Dragon znovu použiteľná, po každom lete musí absolvovať plánovanú údržbu v zariadení Dragonland na Floride patriacemu spoločnosti SpaceX. Prezidentka spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell uviedla, že práve dokončujú finálnu kapsulu Crew Dragon, no aj naďalej budú vyrábať komponenty, nakoľko bude treba kapsule renovovať. Gwynne Shotwell tiež dodala, že v prípade potreby sa výroba bude dať obnoviť. Dôvodov k ukončeniu výroby ďalších kapsúl Crew Dragon môže mať SpaceX hneď niekoľko.
Bezpečnosť a efektivita
Údržba veľkej flotily kozmických lodí je totiž veľmi finančne, ale aj personálne nákladná. Nemusí však ísť len o údržbu. V prípade, že by spoločnosť našla vo svojich systémoch problém, ktorý by mohol ohroziť bezpečnosť astronautov, je oveľa jednoduchšie zrealizovať opravy len na štyroch kapsulách. Menšia flotila kapsúl teda pomáha spoločnosti sústrediť sa efektívnejšie na ich údržbu a opravu.
Vývoj vesmírnej lode Starship
Okrem toho medzi dôvody zastavenia výroby určite patrí aj vývoj a výroba novej vesmírnej lode Starship. SpaceX pravdepodobne plánuje sústrediť všetky svoje dostupné prostriedky na vývoj tohto projektu. Taktiež je možné, že po dokončení vesmírnej lode Starship už nebude kapsuly Crew Dragon treba. Z konštrukčného hľadiska to totiž vyzerá tak, že Starship bude môcť Crew Dragon pri cestách na obežnú dráhu Zeme úplne nahradiť.
Prvý štart vesmírnej lode Starship je už niekoľko mesiacov, kvôli prekážkam vo vývoji motora a regulačným kontrolám oneskorený. Elon Musk však na Twitteri uviedol, že prvý orientálny testovací let by mal prebehnúť už v máji. Ak sa, samozrejme dovtedy spoločnosti podarí získať potrebné povolenia od Federálneho úradu pre letectvo.
Zdroje: Engadget, The Verge, TechCrunch, Reuters