STARTUPY

Spoločnosť Thyme Care pomáha zvládať priebeh rakoviny. Na Slovensku jej výskyt presahuje priemer Európskej únie

V súčasnosti sa startup stará o takmer 3-tisíc pacientov s onkologickým ochorením.
Jeho cieľom je poskytovať podporu neobmedzene sedem dní v týždni.
Vydané 26. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Každoročne si 4. februára pripomíname Svetový deň proti rakovine. Okrem toho na začiatku jari v slovenských mestách prebieha zbierka Ligy proti rakovine, ktorá je známa ako Deň narcisov. Kým pre bežného človeka symbolický príspevok neznamená nič, pre onkologických pacientov a ich rodiny ide o veľké gesto.

Ako uvádza Všeobecná zdravotná poisťovňa, na Slovensku sa diagnostikuje onkologické ochorenie približne 40 000 jedincom ročne. Aj cez to, že veria, že zdravotná starostlivosť sa začne postupne zlepšovať, oblasť onkológie čelí viacerým výzvam.

Keď lekár po sérii absolvovaných vyšetreniach oznámi konečný verdikt v podobe daného zákerného ochorenia, v ambulancii nastane chvíľa ticha. Po následnom prijatí pacienta zahltí množstvo informácií ohľadom ochorenia a liečby. Zároveň nastáva strach o vlastný život či blízkych.

Nádej pre pacientov

Vzhľadom na to, že ide o náročný priebeh liečby, spoločnosť Thyme Care sa snaží pacientom pomáhať lepšie zvládať ich ochorenie, informuje Forbes. Jej primárny cieľ zahŕňa poskytovanie podpory neobmedzene sedem dní v týždni. 

„O Thyme Care sme skutočne začali premýšľať, keď sme dostávali telefonáty od ľudí ešte predtým, ako im vôbec bola diagnostikovaná rakovina. Rozprávali sme sa s nimi o tom, čo sa stane po ich liečbe. Povedali sme si, že riešením je vybudovať niečo, čo naozaj pacientom pomôže na ich ceste počas liečby,“ približuje počiatky startupu Robin Shah.

spoločnosť Thyme Care

Na Slovensku sa ročne diagnostikuje približne 40-tisíc pacientov s rakovinou. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

Spoločnosť založil spolu s Bobbym Greenom v júli 2020, avšak jej príbeh sa začal už o takmer 10 rokov skôr. Obaja pracovali v technologickej spoločnosti Flatiron Health, ktorá poskytuje onkológom čo najlepšie informácie o starostlivosti o pacientov.

V roku 2018 sa lekár Green rozhodol spolu založiť startup OneOncology, ktorého zameranie smerovalo k zlepšeniu štandardu starostlivosti pre pacientov s rakovinou v rôznych komunitách.

V dôsledku toho si Shah uvedomil, že diagnostikovaní jedinci potrebujú podporu aj pri riešení problémov mimo nemocníc a ordinácií. Na základe toho o rok neskôr oslovil Greena, kedy sa zrodila počiatočná myšlienka Thyme Care.

Priebeh spolupráce

V súčasnosti sa projekt stará o takmer 3-tisíc ľudí, pričom slúži ako spojka s ich tímom starostlivosti v nemocnici a mimo nej. Pacienti môžu po návšteve nemocnice použiť nástroje Thyme Care na komunikáciu so zdravotníkmi, aby im odpovedali na akékoľvek otázky.

Za benefit možno považovať aj to, že spoločnosť môže informovať lekára o potrebách jedinca, pokiaľ dôjde počas liečby ku komplikáciám. Okrem toho ponúka nástroje na zabezpečenie dopravy na lekárske vyšetrenia a späť. Výnimku netvorí ani obstaranie potrebných liečiv.

spoločnosť Thyme Care

Robin Shah a Bobby Green založili startup Thyme Care, aby pomohli pacientom s rakovinou. Zdroj: archív spoločnosti Thyme Care

Vzhľadom na to, že ide o finančne náročné ochorenie, Thyme Care spolupracuje so zdravotnými poisťovňami, onkologickými ordináciami a skupinami lekárov pomáhajúcim onkologickým pacientom. V súvislosti s tým majú pacienti k službám bezplatný prístup prostredníctvom svojich plánov zdravotného poistenia.

Samotná spoločnosť sa skôr zameriava na zlepšenie výsledkov diagnostikovaných a zníženie nákladov za starostlivosť. V prípade príjmov ide o ich generáciu až po úspešnom znížení nákladov.

Aplikácia je dostupná pre smartfóny a počítače. Výnimku netvorí ani komunikácia inými spôsobmi, pokiaľ má pacient obmedzený prístup k internetu.

Vyhliadky do budúcnosti

Ako tvrdí analytik zdravotnej starostlivosti v Pitchbook Aaron DeGagne, na trhu neexistuje veľa priamych konkurentov Thyme Care. V lete spoločnosť oznámila, že získala v investičnom kole 60 miliónov dolárov. Nová infúzia zvyšuje celkové financovanie na 83 miliónov dolárov.

spoločnosť Thyme Care

Liečba rakoviny je náročná aj pre rodinných príslušníkov. Zdroj: pexels.com

Shah a Green plánujú využiť prílev investícií na rozširovanie svojej technológie a jej dosahu medzi pacientmi. Jednou z vízií je pridať medzi zákazníkov aj veľkých zamestnávateľov či prijať ďalších zamestnancov.

„Tento kapitál použijeme na to, aby sme pokračovali v investíciách do našej technológie, ktorú sme vytvorili, aby sme umožnili škálovať celý náš zásah,“ hovorí Shah.

„A vzhľadom na rast, ktorý plánujeme, vieme, že pre tento úspech bude rozhodujúci technologický rast,“ dodáva.

Slovensko presahuje priemer Európskej únie

Ako píše portál Euractiv, podľa údajov z roku 2018 krajiny Európskej únie vynaložili na onkologickú starostlivosť takmer 170 miliárd eur. V prípade Slovenska výskyt onkologických ochorení presahuje priemer EÚ, najmä pri rakovine prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka.

spoločnosť Thyme Care

Každý tretí prípad rakoviny krčka maternice končí tragicky. Zdroj: pexels.com

Jednu z najvyšších možných mier úmrtí možno na našom území zaznamenať aj na rakovinu krčka maternica. Ako sme spomínali v našom článku, každoročne na ňu ochorie približne 600 žien. Najčastejšie postihuje ženy okolo 45. roku života, pričom každý tretí prípad končí tragicky.

V prípade štatistík z roku 2020 malo na Slovensku nejakú formu rakoviny 773 mužov na 100-tisíc obyvateľov, dodáva Euractiv. U žien išlo o 483 prípadov zaznamenaných na rovnakej vzorke.

Pokračujte na ďalší príspevok »