Šport

Šport alebo hrot? Najbizarnejšie športy na svete vás pobavia, ale niektoré môžu dopadnúť aj tragicky

Iný kraj, iný mrav, no niektoré z nich vás skutočne šokujú
Vydané 27. júna 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Bizarné, nebezpečné, úsmevné, aj takto by sa dali nazvať niektoré športy z tohto zoznamu.

Počuli ste už o nich alebo ste mali tú možnosť ich vyskúšať?

Buzkashi

Aj keď sa táto hra hrá v rôznych oblastiach Strednej Ázie, je národným športom Afganistanu.

Názov doslova znamená „biť kozu“ v turečtine a zahŕňa hráčov na koni, ktorí sa snažia potiahnuť koziu mŕtvolu k cieľu.

V minulosti mohli hry trvať niekoľko dní, ale dnešné zápasy majú časové limity.

INZERCIA

Jazdci zvyčajne nosia ťažké oblečenie a fungujú na systéme cti, kde sa očakáva, že nebudú úmyselne zhadzovať ostatných hráčov alebo biť svojich súperov.

Zápasy sa zvyčajne konajú v piatok a priťahujú tisíce fanúšikov, pričom najobľúbenejší jazdci sú sponzorovaní bohatými Afgancami.

Buzkashi je jedným z najkontroverznejších športov na celom svete. Zdroj: azerhorse.org

Metlobal

Toto je splnený sen pre všetkých fanúšikov Harryho Pottera.

Idea metlobalu, fiktívnej hry pre čarodejníkov, bola taká chytľavá, že fanúšikovia z nej spravili realitu!

Tím siedmich hráčov hrá s metlou medzi nohami a kombinuje najmä prvky rugby a vybíjanej.

Nosenie manželiek

Vo Fínsku vymysleli šport „nosenie manželiek,“ známy aj ako „behanie s manželkami.“

Tento šport je každoročná súťaž, kde manželia bežia po prekážkovej dráhe s manželkami na chrbte.

Víťaz údajne dostane manželkinu váhu v pive.

Najznámejšia súťaž sa koná v Sonkjärvi vo Fínsku, kde bol tento šport vynájdený.

Existujú rôzne štýly nosenia, vrátane nosenia na chrbte, hasičského nosenia a estónskeho štýlu, kde žena visí dolu hlavou s nohami okolo mužových ramien.

Šport sa rozšíril aj do iných častí sveta, vrátane USA a Austrálie.

Desivá, vražedná, ale aj krásna a umelecká. To je brazílska Capoeira. Zdroj: thecollector.com

Capoeira

Capoeira, známa aj ako tanec vojny, je brazílsky štýl boja, ktorý kombinuje tanec, hudbu a akrobaciu.

Takmer vždy sa vykonáva na hudbu, ktorá určuje tempo.

Hoci jej história nie je úplne presne známa, podľa väčšiny údajov sa vyvinula v Brazílii medzi africkými otrokmi v 19. storočí.

Dnes je capoeira inšpiráciou pre mnohé bojové scény v populárnych filmoch a televíznych reláciách.

Sepak Takraw

Sepak takraw je šport, ktorý má obzvlášť vysokú obľubu v Malajzii a Thajsku.

Prvýkrát sa hral v 15. storočí a stal sa takmer oficiálnym športom týchto dvoch juhovýchodných ázijských krajín.

Názov doslova znamená „kopaná lopta,“ používa malajské slovo pre „kop“ a thajské slovo pre „lopta.“

Je to niečo medzi futbalom a volejbalom: 2 tímy, každý zložený z 3 hráčov, sa stretnú na opačných stranách kurtu rozdeleného sieťou a snažia sa udržať loptu vo vzduchu. Háčik? Nemôžete používať ruky.

Hráči sepak takraw môžu udierať loptu len nohami, kolenami alebo bradou.

Zúrivosť vrhačov snehových gulí je často bezmedzná. Zdroj: mlb.com

Yukigassen

Tu je šport, s ktorým by sa mohli stotožniť mnohé deti: je to v podstate obrovská guľovačka.

Pochádza z Hokkaida v Japonsku a názov doslova znamená „snehová bitka.“

Yukigassen sa hrá medzi dvoma tímami, každý so 7 hráčmi.

Keď je hráč zasiahnutý snehovou guľou, je vyradený z hry.

Bezpečnostné opatrenia sú kľúčové: hráči nosia špeciálne prilby s ochrannými štítmi.

Pred zápasom sa vyrobí až 90 snehových gulí vopred.

Keď tímy vstúpia na kurt, zábava začína! Súťaže sa dnes konajú vo Fínsku, Nórsku, Švédsku, Austrálii, Kanade, Rusku a na Aljaške.

Závody tiav

Austrália nie je jediným fanúšikom závodov tiav, ale ponúka dve z najväčších udalostí: Camel Cup, ktorý sa koná každý rok v Alice Springs, a Boulia Desert Sands v Queenslande, ktorý má výhru 25 000 dolárov.

Ťavy môžu bežať až 65 km/h v šprinte a 40 km/h približne hodinu.

Závody tiav, podobne ako závody koní, sú populárnym diváckym športom a stávkovanie je neodmysliteľnou súčasťou.

Súťažiaci často prichádzajú z oblastí Blízkeho východu, ako je Bahrajn, Jordánsko, Katar a Saudská Arábia.

Súťaže krásy tiav sa často konajú v spojení so závodmi tiav, a na niektorých miestach je trh, kde predávajú alebo ponúkajú výrobky z tiav.