Šport
Šport je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby depresie – teraz je to čierne na bielom, odhaľujú štúdie
Pohyb je naozaj liek.
Vedecký výskum ukázal, aká užitočná môže byť fyzická aktivita pre duševné zdravie.
S príchodom zimných, kratších dní nám častokrát upadá nálada, energia a strácame chuť niečo robiť. Je to úplne normálne.
Zimná depresia
Sezónna afektívna porucha je forma depresie známa aj ako SAD, sezónna depresia alebo zimná depresia.
V diagnostickej príručke duševných porúch je táto porucha identifikovaná ako typ depresie – veľká depresívna porucha so sezónnym charakterom.
Symptómy sa zvyčajne vyskytujú počas jesenných a zimných mesiacov, keď je menej slnečného žiarenia a zvyčajne sa zlepšujú s príchodom jari.
Zimná depresia môže zahŕňať celý rad negatívnych symptómov, ako sú problémy so spánkom, beznádej, strata záujmu a nízka energia.
Najťažšie mesiace pre ľudí so SAD bývajú január a február.
Šport ako riešenie
Existuje niekoľko možností, pomocou ktorých sa môžete cítiť lepšie.
Množstvo výskumov však zistilo, že jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť pravdepodobnosť vzniku depresie, sezónnej alebo inej, je pravidelné cvičenie.
Pohyb je naozaj liek.
Vedecké štúdie znovu ukázali, aká užitočná môže byť fyzická aktivita pre duševné zdravie, či už ako liek pre tých, ktorí zápasia so symptómami duševného zdravia, alebo ako prevencia na udržanie duševnej pohody.
Portál realsimple.com tiež uvádza, že byť aktívny a pravidelne cvičiť môže tiež pomôcť zvýšiť náladu, energiu a kognitívne zdravie, čo pomôže znížiť riziko vzniku problémov s duševným zdravím v budúcnosti.
Vedci zistili
V štúdii z roku 2022 výskumníci analyzovali 15 perspektívnych štúdií o vzťahu medzi cvičením a rizikom depresie.
Zistili, že dospelí, ktorí cvičili 4,4 hodiny týždenne, mali o 18 percent nižšie riziko depresie v porovnaní s dospelými, ktorí pravidelný pohyb nemali.
Medzitým dospelí, ktorí robili dvojnásobné množstvo cvičenia – 8,8 hodiny týždenne – mali o 25 percent nižšie riziko depresie v porovnaní s ľuďmi bez fyzickej aktivity.
Keďže informovanosť o problémoch duševného zdravia neustále narastá, rastie aj potreba prístupnejších a efektívnejších riešení založených na dátach. Pokúsili sa o to vedci z University of South Australia.
Je to jeden z najkomplexnejších výskumov zaoberajúcich sa touto témou, ktorý analyzoval 97 systematických štúdií a meta-analýz, vrátane 128 119 účastníkov, uvádza abstrakt štúdie.
Skúmal účinnosť intervencií fyzickej aktivity na zlepšenie depresie a úzkosti, publikovaný v British Journal of Sports Medicine.
Štúdia nielen potvrdila, že pravidelná fyzická aktivita je prospešná pre prevenciu a riadenie duševného zdravia, ale tiež zistila, že cvičenie je v skutočnosti 1,5-krát účinnejšie pri liečbe symptómov depresie a úzkosti, ako bežne predpisované a drahé intervencie v oblasti duševného zdravia, ako sú terapia a lieky.
Skupiny, ktoré zaznamenali najväčší prínos, boli osoby s depresiou, tehotné ženy a ženy po pôrode, zdraví jedinci a ľudia s HIV a ochorením obličiek.
„Zistili sme tiež, že všetky druhy fyzickej aktivity a cvičenia sú prospešné, vrátane aeróbneho cvičenia, ako je chôdza, pilates či joga,“ uvádza Ben Singh, PhD, vedecký pracovník a hlavný autor štúdie na University of South Australia.
Medzi jednoduché spôsoby, ako si rýchlo zacvičiť s vyššou intenzitou, patrí:
- beh
- skákanie cez švihadlo
- tanec
- výdrž v planku
- drepy
- jumping jacky
- výbehy po schodoch
Singh, PhD, zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa cvičenie stalo najvyššou prioritou možnosti voľby pri riešení problémov duševného zdravia.
„Je známe, že fyzická aktivita pomáha zlepšovať duševné zdravie. Napriek všetkým dôkazom nebola prijatá, ako liečba prvej voľby,“ dopĺňa Singh.
Cvičme s radosťou a nie z donútenia
Cvičenie nemusíme za každých okolností vnímať ako zdĺhavý a namáhavý proces, ktorý musíme absolvovať po vyčerpávajúcom dni v práci.
Je však na každom z nás, ako si ho do každodenného života vieme príjemne zaradiť my.
Môžu to byť:
- ranné prechádzky s našim psom
- použitie schodov miesto výťahu v práci
- záhradkárčenie
- bicyklovanie do práce
- víkendová turistika s rodinou
- skupinové cvičenie s priateľmi, pri ktorom sa okrem skvelého tréningu aj dobre zabavíme
Každý z nás vníma pohyb individuálne a jeho výhodou je, že ho vieme prispôsobiť našim možnostiam.
Preto, ak je to v našich silách, skúsme sa hýbať čo najviac a sami zistíme, ako nám to pomáha po fyzickej ale hlavne po tej psychickej stránke.