Sťahovali ste do počítača filmy alebo seriály? Odteraz na to môžete riadne doplatiť.

Vynaliezavosť kyberzločincov nepozná hranice. Na šírenie malvéru zneužívajú napríklad aj obľúbené seriály ako napríklad Game of Thrones, The Walking Dead alebo Arrow sťahované online z nelegálnych zdrojov. Tieto a ďalšie zistenia boli publikované v novej správe Kaspersky Lab s príznačným názvom Hra hrozieb. Sledovanie seriálov je obľúbený spôsob trávenia voľného času, avšak so stúpajúcou popularitou torrentov, online… Prečítať celé
Vydané 12. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Vynaliezavosť kyberzločincov nepozná hranice. Na šírenie malvéru zneužívajú napríklad aj obľúbené seriály ako napríklad Game of Thrones, The Walking Dead alebo Arrow sťahované online z nelegálnych zdrojov. Tieto a ďalšie zistenia boli publikované v novej správe Kaspersky Lab s príznačným názvom Hra hrozieb.

Sledovanie seriálov je obľúbený spôsob trávenia voľného času, avšak so stúpajúcou popularitou torrentov, online streamovania a iných spôsobov digitálnej distribúcie sú často vystavené porušovaniu autorských práv. V mnohých častiach sveta sa diváci snažia dostať k novým epizódam ich obľúbeného seriálu prostredníctvom nelegálnych kanálov, ako sú napríklad torrent-trackery a nelegálne streamovacie platformy. Na rozdiel od legitímnych zdrojov, torrent-trackery a hostované súbory môžu poslať používateľovi súbor, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako epizóda jeho obľúbeného seriálu, no v skutočnosti je to malvér, ktorý sa maskuje pod podobným názvom.

Výskumníci z Kaspersky Lab sledovali situáciu počas rokov 2017 a 2018, pričom sa zamerali na verzie seriálov, ktoré obsahovali malvér a bolo ich možné stiahnuť z nelegitímnych zdrojov. Rebríčku v oboch rokoch jednoznačne kraľoval seriál Game of Thrones, ktorý v roku 2018 predstavoval 17% celkového infikovaného pirátskeho obsahu, pričom napadol takmer 21-tisíc používateľov. Nasledoval seriál The Walking Dead, ktorému sa podarilo napadnúť takmer 19-tisíc používateľov a Arrow s viac ako 12-tisíc obeťami. Na rozdiel od ostatných seriálov v rebríčku, ktoré sprevádzali mohutné propagačné kampane, sa Game of Thrones umiestnil na prvej priečke aj napriek tomu, že v roku 2018 nevyšli žiadne nové epizódy.

Kyberzločinci sa najčastejšie sústredili na prvú a poslednú epizódu každej série, pričom najintenzívnejšie cielili práve na pilotný diel Game of Thrones, Winter is Coming.

Aby ste sa nestali obeťou škodlivých programov, ktoré sa maskujú za seriály, Kaspersky Lab odporúča:

  • Používať výhradne legitímne služby, ktoré produkujú a šíria televízny obsah a sú osvedčené.

    INZERCIA

  • Venovať pozornosť prípone stiahnutého súboru. Aj keď sťahujete seriál zo zdroja, ktorý považujete za dôveryhodný a legitímny, súbor by mal mať príponu .avi, .mkv, .mp4 alebo iné, rozhodne však nie .exe.

  • Venovať zvýšenú pozornosť autenticite webových stránok. Neklikajte na webové stránky, ktoré umožňujú sledovať seriály, kým si nie ste istí, že sú legitímne a začínajú s „https“. Skontrolujte formát adresy URL a názov stránky, ktorý musí byť bez preklepov.

  • Neklikať na podozrivé linky, napríklad také, ktoré sľubujú, že si môžete pozrieť novú epizódu ešte pred jej oficiálnym uverejnením.

  • Používať bezpečnostné riešenie, ktoré zabezpečí komplexnú ochranu pred širokou škálou hrozieb, ako napríklad Kaspersky Security Cloud.

Celú správu „Hra hrozieb: Ako počítačoví zločinci používajú populárne televízne seriály na šírenie škodlivého softvéru“ si môžete prečítať na Securelist.com.

Pokračujte na ďalší príspevok »