Startupy

Startup Petra plánuje raziť tunely „bezdotykovo“

Robot pomocou prúdu horúceho plynu rozdrobí horninu na malé kúsky bez toho, aby sa jej dotkol.

Spoločnosť Petra zo San Francisca vyvinula poloautonómneho robota na hĺbenie tunelov pomocou horúceho plynu. Robot z názvom „Swifty“ by mal dokázať rozbiť aj tú najtvrdšiu horninu na Zemi. Namiesto použitia klasických vrtákov, používa robot vysokotlakovú hlavicu, z ktorej na horninu prúdi horúci plyn. Robot ním rozdrobí horninu na malé kúsky bez toho, aby sa jej dotkol.

Rozklad horniny pomocou horúceho plynu [Petra]

Rozklad horniny pomocou horúceho plynu [Petra]

Spoločnosť Petra

Startup založili v roku 2018 súčasný generálny riaditeľ Kim Abrams a vedúci produktový riaditeľ Shivani Torres. Ian Wright, ktorého mnohí poznajú ako spoluzakladateľa spoločnosti Tesla, zastáva v spoločnosti Petra pozíciu technologického riaditeľa. Spoločnosť už v roku 2018 prvýkrát testovala technológiu na rezanie do horniny pomocou plazmového horáka. Neskôr však spoločnosť plazmu nahradila horúcim plynom, nakoľko využitie plazmy prinášalo niekoľko nevýhod.

Dostane sa aj cez najtvrdšiu horninu na Zemi

Počas demonštrácie dokázal robot Swifty vytvoriť tunely s priemerom 45 až 152 cm do všetkých druhov skál. Robot tiež dokázal vyhĺbiť 6 metrový tunel do Siouxového kremenca. Práve ten je všeobecne považovaný za jednu z najtvrdších hornín na Zemi a doteraz sa na jeho odstránenie používal len dynamit. Spoločnosť tvrdí, že robot Swifty hĺbil tunel rýchlosťou okolo 2,5 centimetra za minútu.

Technologický riaditeľ spoločnosti Ian Wright vo vyhlásení uviedol, že žiadna metóda tunelovania doteraz nedokázala preraziť tento druh horniny. Cieľom spoločnosti je vytvoriť efektívnu technológiu na budovanie tunelov, ktorá bude dostatočne lacná, aby podnietila energetické spoločnosti nech uložia svoje elektrické vedenia pod zem.

Na dosiahnutie tohto cieľa bude musieť spoločnosť podľa odhadu jej generálneho riaditeľa, znížiť náklady na zakopanie inžinierskych sietí o 50 až 80 percent. V súčasnosti totiž stojí zakopanie elektrických vedení až päťkrát toľko, ako vybudovanie nadzemného vedenia.

INZERCIA

Robot na razenie tunelov [Petra]

Robot na razenie tunelov [Petra]

Swifty

Robot spoločnosti Petra by mal disponovať AI systémom, pomocou ktorého sa môže robot rozhodnúť o ďalšom postupe, ak natrafí pri práci na prekážku. Ako sme už spomínali, po uvedení do prevádzky začne robot pôsobiť na horninu horúcim plynom s teplotou nad 1 000 stupňov Celzia. Horúci plyn skalu rozbije na malé kúsky, ktoré sa následne pomocou vákua vysajú preč. Tým uvoľnia priestor pre ďalšie hĺbenie. Jednou z výhod robota Swifty je, že dokáže vyvŕtať tunely s rôznymi priemermi, čo z neho robí univerzálny nástroj a znižuje náklady na razenie tunelov.

Začiatky už v 60-tych rokoch

Technológia vyvíjaná spoločnosťou Petra je inšpirovaná experimentami, ktoré v 60-tych rokoch vykonávali vedci z Národného laboratória v Los Alamos. Vedci vtedy vytvorili vrták na tavenie hornín a plánovali ho použiť ako súčasť tunelovacieho stroja na jadrovú energiu. Nakoniec sa ich projekt neuskutočnil, ale práve na ich výskum neskôr startup Petra nadviazal.

Budovanie pod zemou prináša množstvo výhod

Startup Petra uvádza, že jej technológia by sa dala použiť na vŕtanie tunelov v zložitom geologickom prostredí, pri inštalovaní podzemných inžinierskych sietí v regiónoch s výskytom hurikánov. V takomto prostredí sú totiž domácnosti zásobené elektrinou káblami po elektrických stĺpoch veľmi náchylné na výpadky prúdu.

Taktiež by podzemné umiestnenie inžinierskych sietí mohlo nájsť uplatnenie v ohrozených oblastiach ako napríklad v Kalifornii, kde v posledných rokoch trpia ničivými lesnými požiarmi spôsobenými nadzemným elektrickým vedením. Robot Swifty by tiež mohol zjednodušiť prácu pri rozširovaní mestskej infraštruktúry v podzemí.

Rozbitá hornina po razení robotom Swifty [Petra]

Rozbitá hornina po razení robotom Swifty [Petra]

Ochrana kritickej infraštruktúry

Generálny riaditeľ spoločnosti vo vyhlásení uviedol, že pomocou tejto technológie, ktorá umožňuje cenovo dostupné budovanie podzemných sietí, by chcel zaistiť bezpečnosť kritickej infraštruktúry v oblastiach náchylných na katastrofy. Abrams špecifikoval, že sa jedná hlavne o miesta ako Skalnaté hory, Sierra Nevada a pobrežné regióny.

Komerčná verzia

Počas nasledujúceho roku spoločnosť plánuje predviesť svoju technológiu energetickým a stavebným spoločnostiam. Taktiež bude popri razení demonštračných tunelov pracovať aj na vývoji komerčnej verzie robota Swifty, ktorý bude schopný vytvárať dlhšie tunely.

 

Zdroje: WIRED, ZME Science, The Business Journals, TechCrunch

Pokračujte na ďalší príspevok »