okuliare sú novým trendom

Sú okuliare blokujúce modré svetlo podvod alebo naozaj fungujú?

Faktom je, že mnohí z nás trávia veľa času pred digitálnymi obrazovkami (počítače, televízie, tablety, telefóny a podobne). Nie je tajomstvom, že používanie elektrických zariadení pred spaním, ktoré vyžarujú modré svetlo, nie sú zdraviu prospešné. Takáto ,,zlá“ nočná rutina môže narušiť vnútorné hodiny nášho tela. V momente, keď si uvedomíme negatívne zmeny, tak začneme hľadať riešenia. ČO JE… Prečítať celé
Vydané 14. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Faktom je, že mnohí z nás trávia veľa času pred digitálnymi obrazovkami (počítače, televízie, tablety, telefóny a podobne). Nie je tajomstvom, že používanie elektrických zariadení pred spaním, ktoré vyžarujú modré svetlo, nie sú zdraviu prospešné. Takáto ,,zlá“ nočná rutina môže narušiť vnútorné hodiny nášho tela. V momente, keď si uvedomíme negatívne zmeny, tak začneme hľadať riešenia.

Keďže žijeme v ére digitálneho sveta, tak sa musíme vysporiadať so všetkými jeho negatívnymi dôsledkami. Nosenie okuliarov, ktoré blokujú škodlivé svetlo znieť ako dobré riešenie, ale nedávna štúdia zistila, že existuje len málo dôkazov, ktoré podporujú toto tvrdenie. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

ČO JE TO MODRÉ SVETLO?

Modré svetlo je viditeľné svetlo s vlnovou dĺžkou medzi 400 a 450 nanometrami (nm). Prakticky je prítomné úplne všade, dokonca aj vtedy, keď ho vnímané ako biele. Nachádza sa všade okolo nás, tak ako aj ostatné farby. Slnko vyžaruje modré svetlo. Rovnako žiarovky. Ľudia sú vystavení väčšiemu množstvu modrého svetla než kedykoľvek predtým, kvôli enormnému používaniu elektronických zariadení.

Obrazovky počítačov a notebookov, televízory s plochou obrazovkou, mobilné telefóny a tablety využívajú technológie LED s vysokým obsahom modrého svetla.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY VYSTAVENIA MODRÉMU SVETLU

Súčasný výskum naznačuje, že modré svetlo z počítačových obrazoviek nepredstavuje závažné riziko pre naše oči. Avšak, vedci pozorujú nežiadúce vedľajšie účinky ako napríklad – únava zraku a poruchy spánku. V dôsledku silného marketingu vnímame modré svetlo, ako niečo negatívne. No, je aj naším veľkým pomocníkom.

MODRÉ SVETLO A SPÁNOK 

Štúdia z roku 2015 zistila, že keď sú ľudia pravidelne vystavení modrému svetlu vo večerných hodinách, ich telo prestane uvoľňovať dostatok melatonínu (hormon spánku), čím sa narušia ich spánkové cykly. Okrem toho odďaľuje načasovanie REM spánku a znižuje bdelosť, čo môže mať nepriaznivý vplyv na náš každodenný výkon, zdravie a bezpečnosť.

MODRÉ SVETLO A ZRAK  

Používanie digitálnych zariadení môže viesť k únave zraku. Výskum z roku 2019 potvrdil, že ľudia častejšie trpia na bolesť hlavy, únavu oči, suché oči, boľavé oči či očné nepohodlie. Avšak je veľmi dôležité podotknúť, že za únavou zraku nestojí modré svetlo, ale počítačové obrazovky.

Digitálna únava očí znamená pre každého niečo iné, ale vo všeobecnosti súvisí so systémom zaostrovania očí. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

OKULIARE BLOKUJÚCE MODRÉ SVETLO

Okuliare blokujúce modré svetlo majú špeciálne vytvorené šošovky, o ktorých sa hovorí, že blokujú alebo filtrujú modré svetlo vyžarujúce z obrazoviek. Z reklám vieme, že takéto okuliare by mali naše oči dostatočne ochrániť a v ideálnom svete by nás mali zbaviť nespavosti. Otázka znie, či je to naozaj tak.

Možno vás to prekvapí, ale za mnohé problémy s očami nemôže modré svetlo, ale počítačové obrazovky. Znie to šialene, ale je to tak. Naše oči sa pri pozeraní na obrazovku neustále pohybujú a zaostrujú. Keď sa príliš často pozeráme na obrazovku zabúdame pravidelne žmurkať, a to je kameň úrazu. Očná rohovka je podráždená a suchá. Keď chceme očiam uľaviť, mali by sme sa odvrátiť od počítača a zamerať sa na nejaký predmet, ktorý je ďaleko od nás.

NIE SÚ POTREBNÉ 

Ak premýšľate nad tým či investovať peniaze do okuliarov, tak odborníci sa zhodli na tom, že to nie je potrebné. Údajne neexistuje žiadny dôkaz o tom, že okuliare blokujúce modré svetlo skutočne pomáhajú. Účinnejšími sa zdajú byť cvičenia spoza počítača. Mali by sme sa riadiť pravidlom 20/20/20. Každých minút by sme sa mali na 20 sekúnd pozrieť na objekt, ktorý je vzdialený približne 20 stôp (cca 6 metrov).

Teda v konečnom dôsledku okuliare na modré svetlo absolútne nepotrebujeme. Peniaze môžeme využiť aj efektívnejšie, ako podľahnúť marketingovému ošiaľu. TU nájdete video, v ktorom sa hovorí, že len oranžový a červený filter na okuliaroch skutočne pohltí škodlivé modré svetlo.

Pokračujte na ďalší príspevok »