Misia na Mesiac
Získala prvenstvo. Americká súkromná spoločnosť Intuitive Machines úspešne prirástla na Mesiaci
Ide o prvé pristátie amerického modulu na mesiaci za viac ako pol storočia. Posledné sa odohralo v roku 1972 počas misie Apollo 17.
Misia sa však nezaobišla bez problém. Najprv nefungovali lasery, neskôr modul dlho nadväzoval spojenie. Nakoniec zistili, že je na boku.
Ľudstvu sa opäť podarilo pristáť na jedinú prirodzenú družicu Zeme, Mesiac. Tentokrát sa to podarilo americkej spoločnosti Intuitive Machines v rámci misie IM-1. Spoločnosť so sídlom v Houstone v štáte Texas sa tak stala prvou súkromnou agentúrou, ktorej sa to podarilo.
Modelu Odysseus americkej spoločnosti sa podarilo pristáť na južný pól Mesiaca v piatok 23. Februára o 0:23 hod. nášho času. Prvenstvo nie je jediné, čo sa mu podarilo, pretože ide o prvé americké pristátie na mesiaci po viac než pol storočí od misie Apollo 17.
Len pred mesiacom sa o podobný úspech pokúšala iná, taktiež americká, spoločnosť Astrobotic. Tí to skúšali s ich pristávacím modulom Peregrine, ktorému sa podarilo odpojiť od nosnej rakety, no neskôr mu začalo unikať palivo, čo znemožnilo úspešné dokončenie misie.
„Spojené štáty sa po prvý raz po viac ako polstoročí vrátili na Mesiac. Prvýkrát v histórii ľudstva uskutočnila a viedla cestu na Mesiac americká komerčná spoločnosť,“ povedal o nedávnom úspechu riaditeľ NASA Bill Nelson, ako uvádza portál The Guardian.
Nezaobišla sa bez problémov
Známy autor Homér vo svojich najznámejších eposoch Ilias a Odysea opisuje činy starogréckeho hrdinu Odyssea. V druhom z nich opisuje jeho strastiplnú cestu, ktorú musel absolvovať, aby sa vrátil domov z Trójskej vojny.
Názov pristávacieho modulu zrejme predurčil, aká bude jeho cesta. Krátko pred plánovaným pristátím zlyhal laser, vďaka ktorému modul a vedci zo spoločnosti dokázali určiť vzdialenosť od povrchu, uvádza portál Science.org.
Našťastie, modul niesol dva experimentálne laserové diaľkomery NASA, ktoré boli súčasťou zálohy. Tímu misie sa podarilo nakoniec podarilo na diaľku nahrať softvérovú aktualizáciu, čím problém vyriešili. Pristátie na mesačnom povrchu sa nakoniec len oneskorilo.
Lenže, ako informuje portál Scientific American, ani po pristáti napätie nezmizlo. Viac než 15 minút po tom, čo mal pristáť, sa riadiaci tím snažil naviazať spojenie s modulom. Nakoniec sa to podarilo, čo potvrdil aj technologický riaditeľ misie Tim Crain: „Známky života – máme spätný signál, ktorý sledujeme.“
Spoločnosť Intuitive Machines pôvodne informovala verejnosť, že ich Odysseus pristál na Mesiaci správne, neskôr však generálny riaditeľ Steve Altemus priznal, že dáta naznačujú pravdepodobné preklopenie modulu na stranu. Zdá sa však, že je v poriadku, píše CNN.
„Myslíme si, že padal (pohyboval sa) rýchlosťou asi 6 míľ za hodinu týmto smerom a asi 2 míle za hodinu (horizontálne pozdĺž povrchu) a zachytil sa nohou o povrch a pristávací modul sa takto naklonil,“ vysvetlil Atleus, pričom si pomohol plastovým modelom.
Vedecké zariadenia i umenie
Pristátie modelu Odysseus bolo pre tím misie stresujúce z viacerých faktorov. Okrem toho, že mohli získať prvenstvo, niesol aj drahý náklad. Celkovo ide o dvanásť predmetov vedeckého, ale aj nevedeckého charakteru. Celý zoznam zverejnil portál Space.com.
Polovicu z tohto počtu tvoria zariadenia od NASA, pričom ich každé z nich má inú úlohu či účel. Pomocou zariadenia ROLSES dokážu určiť hustotu elektrónov v blízkosti mesačného povrchu alebo SCALPSS, ktorý mal vyhotoviť fotografie povrchu, kde modul pristane.
Druhú polovicu nákladu tvoria objekty či zariadenia od súkromných spoločností alebo iných organizácií. Fotoaparát Eaglecam, vytvorený študentmi Embry-Riddleovej leteckej univerzity, mal odfotiť celý modul počas toho, ako pristával.
Na Mesiac sa týmto spôsobom dostalo aj umelecké dielo výtvarníka Jeffa Koons s názvom „Fázy Mesiaca“. Tento predmet je jediný, ktorý sa nachádza na strane modulu, na ktorú sa preklopil pri pristávaní, ako sme uviedli vyššie.
Pomôže ľudstvu v budúcnosti
Vesmírna misia IM-1 a pristávací modul Odysseus je súčasťou Komerčnej služby NASA v oblasti lunárneho nákladu (CLPS). Ide o iniciatívu americkej vlády, aby vytvorila partnerstvo medzi súkromným a štátnym vesmírnym sektorom, ktorý je benefičný pre obe strany.
Portál BBC uvádza, že úspech podobných misií je nevyhnutným krokom k ďalšiemu veľkému skoku. Jedným z nich môže byť misia Artemis agentúry NASA, prostredníctvom ktorej chcú opäť dostať ľudskú posádku na povrch Mesiaca. Tentokrát by sa na nej mala nachádzať aj žena.
Zároveň chcú na mesačnom povrchu vytvoriť stálu kolóniu. Ako sme uviedli v predchádzajúcom článku, NASA už našla 200 jám, v ktorých je ideálna teplota 17 stupňov Celzia. V nich by sa mohli ľudia ukryť pred extrémnymi teplotami Mesiaca.