Obezita
Svet nekontrolovateľne priberá: Množstvo obéznych je podľa odborníkov alarmujúce
Podľa WHO trpí obezitou vo svete už viac ako miliarda ľudí.
Vedci upozorňujú na nutnú zmenu prístupu k riešeniu obezity, ktorá zvyšuje riziko mnohých vážnych zdravotných komplikácií.
Podľa serveru BBC, ktorý sa odvoláva na štúdiu zverejnenú v odbornom časopise The Lancet, je na svete viac ako miliarda ľudí trpiacich obezitou.
Údaje z roku 2022 ukazujú, že tento problém postihuje 159 miliónov detí a 880 miliónov dospelých, pričom tento počet sa podľa štúdie zverejnenej lekárskym časopisom Lancet od roku 1990 viac ako štvornásobne zvýšil. Ďalšie stovky miliónov k tomu majú majú nadváhu.
Najvyššia miera obezity u žien bola zaznamenaná v západoafrickom Togu a na tichomorských Amerických Samoách, kde je tiež vysoký podiel obéznych mužov, rovnako ako v ostrovnom štáte Nauru. V týchto krajinách trpí 70 až 80 percent dospelých obezitou, informuje sciencealert.com.
Najvyšší čas na zmenu
Medzinárodný vedecký tím apeluje na potrebu zmeny prístupu k riešeniu obezity, ktorá zvyšuje riziko mnohých vážnych zdravotných komplikácií, akými sú napríklad srdcové ochorenia, diabetes typu 2, niektoré druhy rakoviny, ale aj mnohé ďalšie.
Výskumník Majid Ezzati z Kráľovskej univerzity v Londýne uviedol, že situácia v ostrovných oblastiach je často ovplyvnená ľahkou dostupnosťou nezdravých potravín, ktoré sú často propagované agresívnymi marketingovými kampaňami.
Ezzati tiež poznamenal, že je alarmujúce, ako rýchlo sa situácia mení. Počet krajín, ktoré sa stretávajú s rastúcim počtom obéznych osôb, stúpa, zatiaľ čo miesta, kde je hlavným problémom podvýživa, sa zmenšujú.
„Predstavená štúdia zdôrazňuje dôležitosť prevencie už od útleho veku pomocou zdravej stravy, fyzickej aktivity a adekvátnej starostlivosti,“ vyhlásil predseda Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Nárast obéznych má viacero dôvodov
„Dopady udalostí ako je pandémia covidu-19, vojnové konflikty na Ukrajine a klimatické zmeny môžu viesť k nárastu prípadov obezity a nadváhy kvôli chudobe a vysokým cenám zdravých potravín,“ povedala spoluautorka štúdie Guha Pradípová podľa BBC. Aj napriek tomu, že počet ľudí trpiacich podvýživou klesá o 50 percent, stále zostáva závažným problémom predovšetkým v chudobných komunitách, upozornili vedci.
Francesco Branca, riaditeľ výživy pre zdravie vo WHO, uviedol, že nárast na jednu miliardu obéznych ľudí prišiel „oveľa skôr, ako sme očakávali“. Kým lekári vedeli, že počty obéznych extrémne rýchlo rastú, symbolické číslo sa predtým očakávalo až v roku 2030.
„V minulosti sme mali tendenciu považovať obezitu za problém bohatých, teraz je to už problém sveta,“ povedal Branca, ktorý vyzdvihol rýchle zmeny životného štýlu v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
Zatiaľ čo nedostatok jedla je hlavnou príčinou podvýživy, nesprávne stravovanie je zase hlavným faktorom obezity.
Do zmien sa musia zapojiť všetci
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodal, že návrat na správnu cestu k splneniu globálnych cieľov na zníženie miery obezity si vyžaduje spoluprácu súkromného sektora, ktorý musí niesť zodpovednosť za zdravotné dopady svojich produktov.
WHO podporila zdanenie sladených nápojov, obmedzenie predaja nezdravých potravín deťom a zvýšenie dotácií na zdravé potraviny.
Odborníci tvrdia, že aj nové spôsoby liečby cukrovky môžu pomôcť v boji proti obezite. Branca však povedal, že nové lieky „sú dôležitým nástrojom, ale nie riešením problému“.
„Obezita je dlhodobá záležitosť a je dôležité pozrieť sa na vplyv týchto liekov na dlhodobé účinky alebo vedľajšie účinky,“ dodal.
Obezita skracuje život
Obezita, ktorej sa hovorí aj epidémia ľudstva, výrazne zhoršuje kvalitu života a skracuje jej dĺžku. Priemerná dĺžka dožitia ľudí s BMI nad 40 je 60 rokov. Zdravotné riziká však stúpajú už pri oveľa nižšom BMI, pri hodnote 25, čo je nadváha.
Za vznikom obezity môže byť viacero faktorov a častokrát ide skôr o kombináciu viacerých z nich, ako len o jeden samotný. Ako kombinácia rôznych faktorov, genetika, životné prostredie, životný štýl, jeho návyky, rýchle občerstvenia, depresia, niektoré antidepresíva, odvykanie od fajčenia, lieky ako steroidy, antikoncepcia.
Výrazný vplyv má aj stres, depresie a podobne, taktiež alkohol pomáha k vzniku nadváhy.
Svoj vplyv má samozrejme aj dedičnosť a genetická predispozícia, ale dôležitý je najmä nadmerný prísun potravy a nedostatok pohybu, čo sú hlavné príčiny vzniku obezity.