Synestézia – prepletanie zmyslov, ktoré nás fascinuje

Každý z piatich zmyslov má svoju primárnu funkciu. Synestézia však mení všetky tieto poznatky nezvyčajným spôsobom. Čo sa odohráva v mozgu, keď sa rozhodne zradiť naše doterajšie vedomosti? Vnímanie z iného uhla pohľadu Hoci človeka môžu prvotné prejavy synestézie vyľakať, nejde o žiadnu vážnu poruchu alebo duševnú chorobu. Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí  tento jav majú, môžu… Prečítať celé
Vydané 19. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Každý z piatich zmyslov má svoju primárnu funkciu. Synestézia však mení všetky tieto poznatky nezvyčajným spôsobom. Čo sa odohráva v mozgu, keď sa rozhodne zradiť naše doterajšie vedomosti?

Vnímanie z iného uhla pohľadu

Hoci človeka môžu prvotné prejavy synestézie vyľakať, nejde o žiadnu vážnu poruchu alebo duševnú chorobu. Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí  tento jav majú, môžu dosiahnuť lepšie výsledky v testoch inteligencie ako tí, ktorých zmysly fungujú klasicky.

Synestézia je neurologický stav, pri ktorom informácie určené na stimuláciu jedného z našich zmyslov podnecujú niekoľko ďalších. Samotné slovo pochádza z gréckych slov: synth (spolu)a etézia (vnímanie). Synestéti môžu často vidieť  hudbu ako farby, keď ju počujú, a ochutnať textúry ako „okrúhle“ alebo „špicaté“, keď jedia jedlo.

Najete sa aj očami? Ak sa vám zmysly zamieňajú, môže to byť príznakom synestézie. zdroj: pexels.com

Samotný stav sa považuje za zriedkavý, pretože podľa výskumov je potvrdený u jedného z 2000 ľudí na svete. Väčšinu tejto populácie tvoria ženy alebo ľaváci. Druhá uvedená skupina má väčšiu šancu nadobudnúť schopnosť synestézie vďaka faktu, že tento jav vzniká v ľavej mozgovej hemisfére.

K synestétom patrí aj niekoľko slávnych osobností. K číslam priradzoval špecifické farby napríklad svetoznámy spisovateľ Vladimir Nabokov. Vidieť zvuky dokáže napríklad spevácka hviezda Beyoncé alebo legendárny skladateľ Hans Zimmer.

INZERCIA

Od čuchu po chuť

Synestézia zachytáva našu pozornosť už niekoľko storočí. pozorovaná po stáročia. Filozof John Locke prvýkrát v roku 1690 napísal o slepom mužovi, ktorý „uvidel“ šarlátovú farbu, keď začul zvuky trúbky. V roku 1883 anglický polyhistorik Francis Galton identifikoval zriedkavejší typ tohto javu. Ľudia, s ktorými sa rozprával, si v duchu predstavovali každé vyslovené slovo – akoby čítali z dlhého imaginárneho zoznamu.

Rôzne typy synestézie sú niekedy úplne odlišné vo svojej zmyslovej povahe. Ľudia môžu mať dokonca viacero prejavov. V závislosti od toho, ktoré zmysly sú spárované, sa počet podtypov pohybuje od 35 do 60. Medzi najčastejšie patria:

  • synestézia grafémy – farby: určité písmená alebo čísla predstavujú konkrétne farby
  • synestézia zvuku – farby: melódia odrazu neteší len naše uši, ale zrakom zachytávame rôzne farebné schémy
  • lexikálno – chuťová synestézia: niektoré slová alebo zvuky vyvolávajú rôzne chute.

Zaujímavým druhom je telegrafická/titulková synestézia. Pri počúvaní rečníka vidí človek pred sebou slová, podobne ako počas sledovania cudzojazyčného filmu.

Je vám zmyslová špirála známa?

Synestéziu môžeme prežívať už v predškolskom veku, aj keď si to vtedy neuvedomujeme. Zažili ste niektorý z týchto prejavov?

  • Počutie/videnie slova po ochutnaní jedla
  • Zobrazenie tvaru po ochutnaní jedla
  • Zobrazenie tvarov pri počúvaní hudby
  • Počutie zvukov pri zachytení určitej vône
  • Počutie zvukov pri ochutnávaní jedla
  • Cíťte dotyk, keď vidíte, ako sa niekto dotýka niekoho iného – zrkadlový dotyk

Záhada mozgu alebo génov?

V súčasnosti vedci veria, že ak získame viac vedomostí o tomto stave a o tom, ako to funguje, dokážeme lepšie pochopiť vnímanie vonkajšieho sveta. Synestézia je výsledkom nezvyčajného zapojenia v mozgu, ku ktorému dochádza počas vývoja. Neuróny synestétov dosahujú aj vzdialenejšie oblasti ako je bežne známe.

synestézia

Synestézia poskytuje jedinečný pohľad na to, ako spracovávame a komunikujeme informácie. zdroj: pixabay.com

Ďalšie výskumy sa sústredia na genetickú stopu, ktorá odovzdáva tento jav ďalším generáciám. Na to, aby sa neuroveda mohla zaoberať ďalšími prípadmi, je však potrebné o tomto nezvyčajnom jave hovoriť čoraz častejšie.

Zdroje: www.synesthesia.com, www.webmd.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »