Komentár

Technologický pokrok vytvára aj chudobu

Pri ceste Kaliforniou som si nenechal ujsť vidieť miesta ako Bay Area a San Francisco (srdce Silicon Valley). Nie, nejdem tu opisovať, aké je to mesto, ani všetko ostatné, čo už bolo popísané. To, čo by som chcel popísať je to, čo väčšine ľudí uniká a snažia sa uvedenú informáciu zo svojej mysle vymazať. Obrovské… Prečítať celé

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

San Francisco v Kalifornii má dve tváre: jednu úspešnú a tú odvrátenú, kde bežní ľudia nestíhajú platiť svoje životné potreby. Foto: Amogh Manjunath @therealamogh

Pri ceste Kaliforniou som si nenechal ujsť vidieť miesta ako Bay Area a San Francisco (srdce Silicon Valley). Nie, nejdem tu opisovať, aké je to mesto, ani všetko ostatné, čo už bolo popísané.

To, čo by som chcel popísať je to, čo väčšine ľudí uniká a snažia sa uvedenú informáciu zo svojej mysle vymazať. Obrovské množstvo bezdomovcov, ktorí tam žijú. A hneď v prvom okamihu vstupu do mesta to uvidíte.

Dal som si jednu otázku: Ako je to možné? Všade naokolo je obrovské množstvo moderných budov, v ktorých sídlia najznámejší technologickí giganti, ako SalesForce, Uber, Airbnb, Twitter, Stripe, Lyft… a zároveň San Francisco je srdcom startupovej scény. Točia sa tu miliardy a každý pri spomenutí Silicon Valley odpadáva od úžasu, aké je moderné a vyspelé. To je pravda, ale prečo je tu také množstvo bezdomovcov, pre ktorých je tento sen len vzdialenou fikciou?

Zamyslieť sa nad tým je na mieste.

Čo ak tento úžasný pokrok/napredovanie určitá časť ľudstva proste nestíha? Čo ak rozvoj otvára dvere tak rýchlo, že nie každý má rovnakú príležitosť?

INZERCIA

Táto úvaha sa zakladá na základnom princípe, ktorý vraví, že len priama úmera medzi rozvojom komplexného pracovného trhu a nástupom inovácií odstraňuje chudobu.

Napriek tomu práve na uliciach nielen San Francisca vidíme, že to nie je pravda.

Ľudia, ktorí tam po uliciach žijú, nemajú sny, ktoré by naplnili stránky novín. Ich jedinou túžbou je prežiť nasledujúci deň, najesť sa a niekde prespať.

Technologicky založená spoločnosť odvrhne ľudí, ktorí tempo, ktoré udáva, nie sú schopní splniť a zároveň je ochotná odmeniť tých, ktorí spĺňajú jej náročné predpoklady.

Medzera medzi týmito skupinami sa tak rýchlo rozširuje, že určite sa nebavíme o zopár jedincoch. Kultúra a systém, ktorý žijeme, vzhliada na ikony a zároveň zabúda na ostatných.

Ale v čom sa líši tento typ ľudí od tých úspešných? Proste nie sú fit na programovanie a podnikanie. Ten neustály nátlak byť úspešným a vedieť si zabezpečiť svoj život je tak silný tlak, že aj tá časť populácie, ktorá nežije na ulici, má ťažkosti sa s tým dennodenne vyrovnať. Problém, ktorý tu je, nevznikol včera, existuje dlhodobo a stále sa zväčšuje.

Uspieť v Silicon Valley znamená zarábať dostatok peňazí na to, aby ste boli schopní v ňom žiť. Len za posledný rok sa priemerný ročný nárast bezdomovcov zvýšil o 15 percent.

Práve táto skupina zabezpečuje dennodenne služby, ktoré však cenovo nie sú schopné súťažiť s ohodnoteniami technologických gigantov. Nie je cenová úmera medzi úspešnými a menej úspešnými a tá vyháňa ľudí z ich domov, pretože aj keď pracujú, nie sú schopní tieto vysoké nároky plniť.

Hlavným problémom je nedostatok dostupného bývania práve pre tieto skupiny ľudí.

Tento problém však nie je len tam v San Franciscu, ale všade na svete, kde je výrazný rozdiel medzi najšikovnejšími a tými menej schopnými.

Obrovský cenový rozdiel v mzdách obyvateľov takýchto miest, nárast cien ubytovaní a stravy majú za dôsledok nastupujúci trend bezdomovcov na uliciach. Nižšia schopnosť takýchto ľudí sa transformovať alebo presťahovať tam, kde je situácia menej náročná a rozdielna.

Práve táto situácia, ktorá si vyžaduje riešenie, je mementom aj pre ostatné mestá a krajiny, ktoré chcú opakovať úspech Silicon Valley. Každé mesto potrebuje infraštruktúru, učiteľov, šoférov autobusov, sestričky, upratovačov ulíc, čašníkov, kuchárov, skupinu ľudí, ktorá robí bežné činnosti, ktoré nie sú až tak veľmi dobre platené. Je dôležité na týchto ľudí myslieť a nevytláčať ich. Sú súčasťou miest a pokiaľ si neustrážime ceny, ktoré sú schopní platiť za nájmy alebo kúpu nehnuteľnosti, budeme mať taký istý problém.

Sociálna solidarita voči ostatným by mala byť príkladom pri vytváraní miest ľudí pre ľudí.

Následkom zvyšujúcich sa nárokov na existenciu sa rozhodlo veľké množstvo technologických gigantov opustiť kremíkové údolie. Sťahuje svoje centrály mimo Kaliforniu, veľký záujem je o Texas, kde sú vytvorené podmienky pre podnikanie technologických spoločností, hlavne sú príjemnejšie a infraštruktúra schopná spĺňať ich požiadavky. Medzi prvými, ktorí majú takúto odvahu sú HP, SpaceX, Oracle a ďalší.

 

 


Zdroje:

  • Silicon Valley Business Journal 27.jan 2020: Which came first in driving homelessness, the addiction or the eviction?
  • Cbs local: Silicon Valley’s Homeless Population Explodes, According To New Survey
  • CHM,29.5.2020,Michael Cassidy: HOMELESSNESS: THE PROBLEM THAT EVEN SILICON VALLEY CAN’T SEEM TO SOLVE
  • Mercury news 7.nov 2017: Silicon Valley’s homeless: Everyday workers in shadow of tech affluence
  • Fox KTVU,14.dec 2020, Silicon Valley exodus: Bay Area tech companies leaving for Texas

Pokračujte na ďalší príspevok »