Teleskop Jamesa Webba poškodil mikrometeoroid

Vedci pracujúci s vesmírnym teleskopom Jamesa Webba sa možno budú musieť začať vyhýbať častému nasmerovaniu teleskopu v smere jeho orbitálneho pohybu, aby minimalizovali riziko poškodenia zrkadla väčšími mikrometeoroidmy. O tomto obmedzení uvažujú pracovníci NASA, ktorí sa snažia zistiť smery, v ktorých by teleskopu hrozili nebezpečné kolízie najčastejšie. Vesmírna agentúra NASA vo svojej spoločnej správe s Kanadskou vesmírnou agentúrou… Prečítať celé

Vedci pracujúci s vesmírnym teleskopom Jamesa Webba sa možno budú musieť začať vyhýbať častému nasmerovaniu teleskopu v smere jeho orbitálneho pohybu, aby minimalizovali riziko poškodenia zrkadla väčšími mikrometeoroidmy. O tomto obmedzení uvažujú pracovníci NASA, ktorí sa snažia zistiť smery, v ktorých by teleskopu hrozili nebezpečné kolízie najčastejšie.

Vesmírna agentúra NASA vo svojej spoločnej správe s Kanadskou vesmírnou agentúrou a Európskou vesmírnou agentúrou opísala, že na primárnom zrkadle teleskopu zaznamenala šesť „povrchových deformácií“ spôsobených mikrometeoroidmi. Z týchto 6 zrážok malo podľa správy päť zanedbateľné dopady na funkciu teleskopu. Celkovo malo do teleskopu medzi 23. májom a 25. májom tohto roku naraziť až 19 mikrometeoroidov, z ktorých ale väčšina nezanechala viditeľné stopy. So zrážkami navyše vedci pri konštruovaní počítali. Podľa predpokladov by sa podobné kolízie s teleskopom mali vyskytnúť raz za mesiac.

Biela škvrna v pravom dolnom rohu primárneho zrkadla teleskopu ukazuje poškodenie spôsobené mikrometeoridom [NASA/ESA/CSA]

Biela škvrna v pravom dolnom rohu primárneho zrkadla teleskopu ukazuje poškodenie spôsobené mikrometeoroidom [NASA/ESA/CSA]

Mikrometeoroid narazil na primárneho zrkadla

Práve posledný, šiesty, väčší meteoroid, ktorý počas mája tohto roku vesmírny teleskop Jamesa Webba zasiahol, pokračovanie misie skomplikoval. Mikrometeoroid zasiahol jeden z 18 segmentov hlavného zrkadla teleskopu a spôsobil značné škody. Následkom kolízie musel vedecký tím upraviť polohu poškodeného zrkadla, aby kompenzovala skreslenie údajov, ktoré vzniklo v dôsledku nárazu. Keďže sedemnásť segmentov primárneho zrkadla zostalo nepoškodených, inžinierom z vesmírnej agentúry sa podarilo prestaviť jednotlivé segmenty tak, aby nahradili väčšinu poškodených oblastí. NASA však uviedla, že nie je možné úplne neutralizovať účinky nárazu a oznámila, že teleskop utrpel „významnú neopraviteľnú zmenu“.

Funguje naďalej

Vzhľadom na celkovú veľkosť primárneho zrkadla však vedci oznámili, že dôsledok nárazu nie je veľmi vážny a teleskop naďalej funguje dobre, len s „okrajovo zistiteľnými chybami v údajoch“. Sú si teda istí, že teleskop je aj naďalej stále plne schopný splniť svoje stanovené ciele misie. Taktiež nevylučujú, že teleskop bude čeliť podobnej kolízii aj v budúcnosti. NASA uviedla, že každá kozmická loď sa vo vesmíre s mikrometeoroidmi nevyhnutne musí stretnúť.

Primárny reflektor teleskopu Jamesa Webba [NASA]

Primárny reflektor teleskopu Jamesa Webba [NASA]

Teleskop Jamesa Webba

Vesmírny teleskop v hodnote 10 miliárd dolárov odštartoval 25. decembra minulého roku na rakete Ariane 5 z Francúzskej Guyany. Teleskop bol zostrojený v rámci spolupráce medzi americkou (NASA), európskou (ESA) a kanadskou (CSA) vesmírnou agentúrou. Vo vývoji bol ďalekohľad viac ako 20 rokov a počas nich čelil niekoľkým oneskoreniam.

Teleskop pohybujúci sa 1,5 milióna kilometrov od Zeme, sa okrem pohonnej jednotky skladá z vedeckých výpočtových zariadení, sofistikovaného chladiaceho systému a dvoch zrkadiel. Primárny reflektor teleskopu Jamesa Webba tvorí 6,5 metra široké pozlátené zrkadlo a skladá sa z 18 pozlátených šesťhranných segmentov, ktoré sa dajú individuálne natáčať.

Jeho misia by mohla trvať až 20 rokov

Na základe doterajšej spotreby paliva vedci vypočítali, že vesmírny teleskop Jamesa Webba by mal vo vesmíre vydržať 20 rokov. Nedokážu však predpovedať, aký dopad na jeho prevádzkyschopnosť budú mať ďalšie kolízie s mikrometeoroidmi.

 

 

Zdroje: Technology News, Global News, Space.com, The Indian Express, Nature

Pokračujte na ďalší príspevok »