The Big Sleep: Film noir vyšiel pred viac než 75 rokmi a dodnes je záhadou
Film The Big Sleep sa vyznačuje najmä kryptickým a mätúcim príbehom. Portál BBC Culture však vo svojej retrospektíve píše, že to môže byť kladom losangeleského noiru Howarda Hawksa, prezývaného „najlepší americký režisér, ktorého nikto nepozná“. Posúďte sami. The Big Sleep (1946) Druhá verzia snímky vyšla v roku 1946, rok po pôvodnej, a odvtedy až dodnes… Prečítať celé
Film The Big Sleep sa vyznačuje najmä kryptickým a mätúcim príbehom. Portál BBC Culture však vo svojej retrospektíve píše, že to môže byť kladom losangeleského noiru Howarda Hawksa, prezývaného „najlepší americký režisér, ktorého nikto nepozná“. Posúďte sami.
The Big Sleep (1946)
Druhá verzia snímky vyšla v roku 1946, rok po pôvodnej, a odvtedy až dodnes sa diváci snažia rozlúštiť jej dej. Niet pochýb, že ide o jeden z najzaujímavejších amerických filmov vďaka výbušnému dialógu, brutálnej akcii, horúcej atmosfére a v neposlednom rade sexuálnej chémii medzi hlavnými hviezdami Humphreym Bogartom a Lauren Bacallovou. Zároveň niet pochýb, že sa dá len veľmi ťažko povedať, čo sa v ňom vlastne odohráva.
Po premiére v roku 1946 Bosley Crowther vo svojej recenzii v periodiku New York Times napísal: „Je to sieť totálneho zmätku… v ktorej sa deje tak veľa a toľko záhadných vecí v rámci zamotaného scenára, že rozum sa z toho stráca.“ Aj po desiatkach rokoch sa na stránke Wikipedia dočítame o tomto filme, že „dej je nemožné sledovať“ a že kinofili ho vyzdvihujú, lebo „považujú Bogarta s Bacallovou za dôležitejších než dobre vyrozprávaný príbeh“. Nech sa páči, milí kinofili!
Humphrey Bogart vo filme The Big Sleep. Zdroj: screenshot, YouTube
Treba pero a papier
Aby sme to uviedli na pravú mieru, dej nie je nemožné sledovať – len je to extrémne náročné bez pera, zápisníka a tlačidla pauza. Nielenže je problematické zapamätať si všetky nádherné knihovníčky, predavačky, čašníčky a taxikárky, ktoré hádžu očkom po protagonistovi, súkromnom detektívovi Philipovi Marlowovi (Bogart), navyše musíme rozlíšiť mnohých mužov, vrahov i zavraždených, medzi nimi Harryho Jonesa, Joa Brodyho, Eddieho Marsa, Carola Lundgrena, Lasha Canina, Owena Taylora a Seana Regana. Máme sa však sťažovať? Vadí, keď sa z filmu „stráca rozum“? Nemôže to byť jednou z jeho hlavných devíz?
„Pozoruhodné na The Big Sleep je to, že ponúka iba obmedzený pohľad. Vidíme a počujeme to, čo vidí a počuje jediná postava, v tomto prípade je to Marlowe. Keďže hlavné udalosti sa udejú zo začiatku filmu, Marlowe o nich vie veľmi málo, čo znamená, že o nich vie veľmi málo aj divák. Môže to byť frustrujúce, no funguje to,“ povedal pre BBC Culture Warren Buckland, autor knihy Narrative and Narration a špecialista na filmy, ktoré sú zložitejšie na rozlúštenie.
Samovražda alebo vražda?
Spisovateľ Raymond Chandler napísal prvý zo svojich románov s Marlowom tak, že spojil dve predtým vydané poviedky – preto sa miestami môže zdať, že sledujeme dva rôzne príbehy, ktoré sa občas prelínajú. Scenáristi William Faulkner, Leigh Brackett a Jules Furthman mali problém adaptovať román do filmu. Traduje sa, že tvorcovia sa nevedeli rozhodnúť, či daná postava spáchala samovraždu, alebo bola zavraždená. A ak bola zavraždená, nevedeli, kto bol páchateľom. Keď sa Hawks spýtal Chandlera, ako to vlastne bolo, ten mu odpovedal, že to nevie ani on sám.
Aby toho nebolo málo, Marlowe odhaľuje viaceré škandály, ktoré museli tvorcovia filmu zahladiť, aby sa vyhli vtedajšej cenzúre. Napríklad homosexuálne vzťahy a pornografia sa spomínajú iba v najmenších možných náznakoch. Časti filmu boli natočené nanovo, aby sa viac zúročila popularita Bogarta a Bacallovej, ktorá sa preslávila v predchádzajúcom Hawksovom trileri Mať a nemať. Šéf štúdia Jack Warner trval na tom, aby sa snímka viac sústredila na dvojzmyslami okorenené dialógy medzi dvoma hviezdami. Hawks musel uvoľniť miesto pre tieto scény a vystrihol tie, ktoré objasňovali riešenie záhad, ako je tie, kde Bacallovú zatienila Martha Vickersová, ktorá hrala jej sestru.
Lauren Bacallová vo filme The Big Sleep. Zdroj: screenshot, YouTube
Divák detektívom
Takže dej beztak zložitého románu sa ešte viac skomplikoval, aby vyhovel produkčnému kódexu a aby upriamil všetku pozornosť na hercov v hlavných úlohách. Keď to vezmeme do úvahy, je prekvapujúce, že príbeh je stále súvislý a logický.
Bolo by nesprávne usudzovať, že The Big Sleep nemá „dobre rozpovedaný príbeh“. Dej je síce spletitý, tento labyrint však nie je „chybou“, ktorú napráva dynamika medzi Bogartom a Bacallovou. Fakt, že vaša myseľ musí stíhať s tou Marlowovou, je jedným z hlavných ťahákov tohto filmu. Namiesto toho, aby ste len pozorovali detektíva, sami sa stávate detektívom. The Big Sleep vás udržuje v strehu. „Je to otázka vkladu a výnosu. Čím viac úsilia vložíte do sledovania filmu, tým viac vás odmení radosťou, keď ho rozlúštite. Keď má film jednoduchý dej, potešenie je odlišné. Keď ide o záhadu, musíte to spracovať a dočkáte sa odmeny,“ uzavrel Buckland.
Zdroje: bbc.com, nytimes.com
Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube